همه چیز درباره ۵۳۸ رای الکترال آمریکا؛ پیروز رسمی و نهایی کی مشخص می‎شود؟

10:35 - 24 آبان 1399
کد خبر: ۶۷۴۱۴۳
رقابت انتخاباتی آمریکا اگرچه تمام شده به نظر می‌رسد، اما تا اواسط ماه دسامبر این نتیجه رسمی نخواهد بود.

انتخابات ریاست جمهوری آمریکا ۱۱ روز پیش و در روز سه شنبه ۳ نوامبر، ۱۳ آبان، برگزار شد و بر خلاف دوره‌های قبل، روند شمارش یا بازشماری آرا همچنان ادامه دارد.

همزمان با شمارش آرای پستی و غیابی که حدود ۲ هفته پس از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری آمریکا به طول انجامیده، دونالد ترامپ، رییس جمهور آمریکا ضمن مطرح کردن شائبه تقلب گسترده، در حال به چالش کشیدن نتیجه انتخابات این کشور است.

 

نتیجه انتخابات آمریکا چه زمانی رسمی خواهد بود

 

با این وجود اگرچه بر اساس برآورد «دیسیژن دسک» ها(رسانه هایی که نتیجه انتخابات آمریکا را اعلام می‎کنند)، جو بایدن با کسب ۳۰۶ رای الکترال در این انتخابات پیروز شده و ترامپ نیز ۲۳۲ رای الکترال را از آن خود کرده، اما این نتایج تا نیمه دسامبر نهایی و رسمی نخواهد بود.

مجمع برگزینندگان (الکترال کالج) در روز ۱۴ دسامبر، ۲۴ آذر، نشستی را برگزار و در هر ایالت رای خود را برای تعیین نهایی رییس جمهور آمریکا مشخص خواهند کرد.

نتیجه انتخابات آمریکا چه زمانی رسمی خواهد بود

تمامی ایالت‌ها باید تا ۶ روز پیش از برگزاری این نشست، نتایج نهایی را اعلام و به تمامی شکایات و مشکلات پیرامون نتیجه انتخابات رسیدگی کنند.

در صورتی که ایالتی موفق به اعلام و تایید نتیجه نهایی نشود کنگره موظف به ورود و تصمیم گیری خواهد بود، اما در صورتی که دادگاه‌های ایالتی حکمی مبنی بر تغییر نتیجه انتخابات ندهند، کنگره نتیجه را می‌پذیرد.

 

نتیجه انتخابات آمریکا چه زمانی رسمی خواهد بود

 

تا زمان برگزاری نشست مجمع برگزینندگان هر ایالت در آمریکا، نتایج انتخابات آمریکا رسمی نخواهد بود و تنها پیش بینی و برآورد «دیسیژن دسک» هاست.

با این وجود آخرین برآورد «دیسیژن دسک‌»ها حاکی از پیروزی جو بایدن در انتخابات ریاست جمهوری آمریکاست.

شبکه خبری «سی ان ان»، «نیویورک تایمز» و «ان بی سی»، جمعه شب اعلام کردند که جو بایدن در ایالت جورجیا و دونالد ترامپ نیز در ایالت کارولینای شمالی پیروز انتخابات شده اند.

بر اساس این برآورد‌ها در حال حاضر دونالد ترامپ ۲۳۲ و جو بایدن ۳۰۶ رای الکترال را از آن خود کرده اند.

شبکه فاکس نیوز تاکنون تعداد آرای الکترال ترامپ را ۲۳۲ و آرای الکترال بایدن را ۲۹۰ رای اعلام کرده است.

 

نتیجه انتخابات آمریکا چه زمانی رسمی خواهد بود

در همین حال ترامپ بار‌ها موضوع تقلب در انتخابات آمریکا را مطرح کرده و بامداد روز شنبه وی بار دیگر خود را پیروز انتخابات در ایالت پنسیلوانیا معرفی کرد.

هر ایالتی در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا با توجه به جمعیت خود تعداد خاصی آرای الکترال دارد، مجمع برگزینندگان در هر ایالت از هر دو حزب جمهوری خواه و دموکرات تشکیل می‎شود.

تعداد آرای الکترال هر ایالت آمریکا به شرح زیر است: 

 

نتیجه انتخابات آمریکا چه زمانی رسمی خواهد بود

 ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *