با اجرای طرح پیشگیری؛ سرقت عمده پسته در شهرستان راور به صفر رسید

13:00 - 24 آبان 1399
کد خبر: ۶۷۳۹۸۵
دسته بندی: حقوق و قضا ، قضایی
دادستان عمومی و انقلاب شهرستان راور از اجرای موفق طرح پیشگیری از وقوع سرقت پسته در شهرستان راور با تمهیدات قضایی خبر داد و گفت: اجرای موفق طرح امنیت پسته منتج به صفرشدن سرقت عمده محصول پسته وکاهش چشمگیر سرقت واندک شمار سرقت‌های خرد و در نتیجه رضایتمندی باغداران شد.

ابوالفضل فرحبخش در گفت وگو با میزان افزود: در راستای تاکیدات رییس کل دادگستری استان کرمان مبنی بر اجرای طرح پیشگیری از وقوع سرقت محصول کشاورزی در حوزه‌های قضایی شهرستان‌ها و اینکه هرساله متاسفانه با آغاز برداشت پسته، باغات کشاورزان زحمتکش که منتظر برداشت نتیجه یکسال زحمت خود بودند زحمات آنان به هدر می‌رفت.

وی ادامه داد: امسال با عزم جدی‌تر تلاش شد تا حداکثر حراست از باغات با اقداماتی از قبیل گشت‌های منظم شبانه نیروی‌های نظامی، انتظامی، بسیج، دادگستری و سایر دستگاه‌ها بعمل آید.

این مقام قضایی گفت: همفکری، همکاری وهم افزایی مسئولان باعث مرتفع شدن دغدغه مهم کشاورزان راور برای اولین بار در اجرای این طرح در شهرستان شد و در پرتو این هم افزایی، سرقت از باغات پسته کاهش چشمگیر داشت.

وی عنوان کرد: این طرح با مشارکت فرمانداری، نیرو‌های نظامی و انتظامی و امنیتی، بسیج، اداره صنعت معدن و تجارت، اتاق اصناف، اتحادیه پسته داران، بخشداری، شهرداری، دهیاری ها، کشاورزان، شورای تامین و شورای پیشگیری از وقوع جرم دادگستری راور و کلیه ادارات از ۱۵ مرداد تا ۱۵ مهر ماه ۹۹ انجام شد.

وی افزود: برگزاری جلسات متعدد با ضابطین خاص و عام و رضویون بسیج، مسئولین ادارات وکشاورزان پسته و توصیه‌های دادستانی به باغداران به منظور پیشگیری از وقوع سرقت در باغ‌های خود، انجام اقداماتی همچون بکارگیری نگهبانان مورد تایید نیروی انتظامی و جهاد کشاورزی، همکاری با جهادکشاورزی، نیروی‌های نظامی و انتظامی و گشت رضویون، فنس کشی باغات پسته، نصب دوربین مداربسته و سایر اقدامات حفاظتی در موفق بودن این طرح موثر بوده است.

وی با بیان اینکه شهرستان راور به ۹ بلوک (منطقه) تقسیم شد وکارگروه ویژه جهت بهتر اجرا شدن طرح تشکیل گردید، افزود: در راستای اجرای موفق این طرح دو مرحله رزمایش در تاریخ‌های ۱۵ مرداد و ۱۵ شهریور با هدف تداوم حس امنیت وپیشگیری از سرقت پسته با حضور نیرو‌های نظامی و انتظامی و کلیه ادارات برگزار شد.

معرفی ۶۰ نفر از معتادین متجاهر به مرکز ترک اعتیاد مرکز استان کرمان

فرحبخش خاطر نشان کرد: با هدف کاهش سرقت‌ها اجرای طرح جمع آوری معتادان متجاهر نیز انجام و حدود ۶۰ نفر از معتادین به مرکز ترک اعتیاد در مرکز استان کرمان معرفی و اعزام شدند.

وی با بیان اینکه همت و تلاش مسئولان قضایی و انتظامی، امنیت و آرامش بیشتر را برای شهروندان و رعب و وحشت و ناامنی را برای سودجویان و سارقان به ارمغان آورد، افزود: در مدت زمان اجرای طرح، بازدید رئیس حوزه قضایی، دادستان، جانشین دادستان، فرمانده نیروی انتظامی، ضابطین و نمایندگان دادگستری از باغات پسته بصورت شبانه و در ساعات بامداد انجام شد.

وی آگاهی بخشی به واحد‌های صنفی مراکز خرید و فروش پسته در خصوص منع خرید پسته از افراد ناشناس و همکاری مسئولان و مشارکت و همیاری مردم را از عوامل موثر بر اجرای موفق این طرح عنوان کرد.

دادستان عمومی و انقلاب راور علاوه بر اقدامات حفاظتی و به‌کارگیری نگهبانان توسط باغداران پسته، دیگر علل موفقیت طرح را همکاری و کمک و مساعدت اصحاب رسانه با دادگستری در راستای اجرای این طرح بیان کرد.

فرحبخش تاکید کرد: موفقیت طرح پیشگیری از سرقت پسته در شهرستان راور حاصل ارائه ایده‌های نو وهمچنین انتقال تجارب و مبتکر این طرح، معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان کرمان جناب آقای سید مهدی قویدل بوده است.


برچسب ها: سرقت پسته

ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *