دادستان کل کشور: آمار‌های بسیار خوبی در خصوص حمایت دستگاه قضایی از تولید و تولیدکنندگان وجود دارد/ قضات نسبت به استفاده از پابند الکترونیک ترغیب شوند

18:30 - 22 آبان 1399
کد خبر: ۶۷۳۸۹۳
دسته بندی: حقوق و قضا ، قضایی
دادستان کل کشور گفت: بحث حمایت از تولید ذاتاً ربطی به قوه قضاییه ندارد؛ اما از زمانی که مقام معظم رهبری فرموده اند این مسئله جزو تکالیف قوه قضاییه قرار گرفت و ما اکنون موظف هستیم از تولید حمایت کرده و اجازه ندهیم کارخانه‌ای تعطیل شود البته در این مسئله هم در چارچوب قانون پیش خواهیم رفت.

- حجت الاسلام والمسلمین منتظری دادستان کل کشور در بخش پایانی نوزدهمین همایش سراسری دادستان‌های کل کشور با قدردانی از همه کسانی که اقدام به برگزاری این همایش کرده و مطالب خود را در این جلسه ارائه دادند، اظهار داشت: لازم است از ریاست قوه قضاییه، ریاست دفتر رییس قوه قضاییه و سایر همکاران نیز تشکر کنم که ترتیب برگزاری این همایش را فراهم کردند.

دادستان کل کشور گفت: هرچند این همایش به صورت فشرده و با محدودیت‌ها برگزار شد؛ اما باید تلاش نمود که از این همایش خروجی‌های خوبی به دست آید و به نفع مردم باشد.

حجت الاسلام والمسلمین منتظری اظهار کرد: وظایف و مسئولیت‌های دادستان‌ها که برخااسته از قانون است بسیار وسیع است و اقتضا آن را دارد که کسی که چنین مسئولیتی را می‌پذیرد با تمام وجود نسبت به آن و ادای تکلیف اهتمام داشته باشد.

وی با بیان اینکه دادستان باید تمام وقتش را صرف خدمت کردن به مردم کند، تصریح کرد: ما هم در مجموعه دادستانی کل وظایف مختلفی داریم و باید به صورت شبانه روزی در خدمت مردم باشیم و نباید زمان کار خود را به ساعت کاری محدود کنیم.

حجت الاسلام والمسلمین منتظری گفت: دادستان باید دائما این دغدغه را داشته باشد که خدمتگزار مردم است و خدمت کردن در این جایگاه یک توفیق الهی است.

وی خطاب به دادستان‌های سراسر کشور، بیان داشت: شما دادستان‌ها مدعی العموم هستید و وظیفه دارید در چارچوب قانون در بخش‌های مختلفی نظارت کنید و حقوق مظلوم را از ظالم بستانید، اگر دیدید در جایی حقی از کسی در حال تضییع است و مدعی خاصی هم ندارد، ورود کنید و مدافع آن حق باشید.

دادستان کل کشور در ادامه به مسئله نظارت اشاره کرد و گفت: در حوزه دادسرا، دادستان‌ها چه در مراکز استان‌ها و چه در سطح شهرستان‌ها، حتما مسئله نظارت بر زیر مجموعه خود را مدنظر قرار دهند. به موجب قانون دادستان مرکز استان، نظارت بر همه دادسرا‌های استان را بر عهده دارد و می‌تواند معاون یا معاونینی را برای این کار منصوب کند.

حجت الاسلام والمسلمین منتظری گفت: در دادستانی کل کشور نیز با حضور هیئت‌های مختلف در شهرستان‌ها و با نظارت الکترونیک و ایجاد درگاه اینترنتی ارتباط مردم و نصب صندوق‌های اخذ نظرات و باز بودن درب مراجعین عمومی، ... نظارت‌ها باید تقویت گردد.

وی در ادامه به موضوع نظارت بر زندان‌ها اشاره‌ای کرد و گفت: نظارت بر زندان‌ها از اهمیت ویژه‌ای در دوره تحول برخوردار است و در این خصوص مشکلات گسترده‌ای داریم؛ اما با تعامل و همکاری خوبی که با سازمان زندان‌ها و ادارات تابعه شکل گرفته است در تلاش هستیم تا کاستی‌ها و مشکلات برطرف شوند.

دادستان کل کشور افزود: در مسئله نظارت بر زندان‌ها باید بیش از آنچه کار شده است کار جهادی صورت گیرد.

حجت الاسلام والمسلمین منتظری با تاکید بر بحث استفاده از پابند الکترونیک، خاطرنشان کرد: خوشبختانه با تلاش‌ها و جلسات مختلفی که تشکیل گردیده به لحاظ تهیه پابند، توافقات خوبی صورت گرفته و بسیاری از نواقص برطرف شده است.

وی از روسای کل دادگستری در سطح استان‌ها خواست قضات و دادگاه‌ها را توجیه و آن‌ها را نسبت به استفاده از پابند الکترونیک ترغیب کنند.

دادستان کل کشور افزود: عده‌ای از زندانیان هستند که در ضمن اجرای حکم می‌توانند از این پابند‌ها برخوردار شوند که در اینجا باید این قبیل افراد شناسایی شده تا شرایط استفاده از پابند برای آن‌ها فراهم گردد.

دادستان کل کشور با اشاره به ارتقای سطح علمی قضات، علی الخصوص قضات جوان و تازه کار گفت: با برنامه ریزی و هماهنگی با دیگر بخش‌ها تلاش شود که سطح علمی قضات در ابعاد مختلف ارتقا یابد.

حجت الاسلام والمسلمین منتظری در خصوص ارتباط دادسرا‌ها با ضابطین هم گفت: در خصوص ارتباط با ضابطین باید برنامه ریزی بهتری صورت گیرد تا مسائل و مشکلات پیش رو برطرف گردد، چون یکی از تکالیف ما این است که ضابطین را آموزش دهیم و پس از آموزش‌های لازم برای آن‌ها کارت ضابطیت صادر گردد.

وی خاطرنشان کرد: در این خصوص به موضوع بازرسی از کلانتری‌ها هم اهتمام داشته باشید و جزو برنامه‌های کاری خود قرار دهید تا خدایی نکرده حقی از کسی تضییع نگردد.

دادستان کل کشور در ادامه به مسئله امنیت هم اشاره کرده و گفت: در جامعه و کشور مسئله امنیت یکی از مسائل اساسی است. مقابله با اراذل و اوباش در دستور کار جدی دستگاه قضایی و دستگاه‌های امنیتی و اطلاعاتی است و در این خصوص سیاست‌های مورد نظر به دادستان‌ها منتقل می‌گردد.

حجت الاسلام والمسلمین منتظری خطاب به دادستان‌ها تاکید کرد: در بحث تأمین امنیت با کسانی که امنیت جامعه را هدف قرار دادند برخورد جدی را در دستور کار قرار دهید و در این خصوص تردید نداشته باشید.

وی ارتقای استفاده از ظرفیت‌های ائمه جماعات، مراکز فرهنگی و امثالهم را مورد تاکید قرار داد و تصریح کرد: از طریق تریبون‌های مذهبی و معنوی می‌توان بسیاری از آسیب‌های اجتماعی را کاهش داد.

حجت الاسلام والمسلمین منتظری با تاکید بر برخورد با مخلان امنیت در حوزه‌های اقتصادی، اظهار کرد: احتکار، گرانفروشی، کلاهبرداری، دلال بازی‌ها در حوزه‌های مختلف مسکن، ارز، خودرو و ... را بیش از گذشته مورد توجه و اهتمام قرار دهید. اگرچه در بحث احتکار و گرانفروشی متولی اصلی سازمان تعزیرات است، اما تا جایی که می‌توانید با آن‌ها همکاری کنید تا امنیت روانی جامعه تأمین شود.

وی در بخش دیگری از سخنان خود به حقوق عامه پرداخت و گفت: مسئله حقوق عامه چند سالی است که در قوه قضاییه فعال شده و بار‌ها مورد تأکید مقام معظم رهبری قرار گرفته است به طوریکه ایشان به برخی از اقدامات دادستانی کل هم در این خصوص اشاره داشتند. همچنین ریاست قوه قضاییه هم موضوع حقوق عامه را جزو برنامه‌های اصولی دستگاه قضایی قرار داده است و ما هم در دادستانی کل بر اجرای آن اهتمام زیادی داریم، اما بدون همکاری دادستان‌های استان‌ها و شهرستان‌ها در احقاق، احیا و صیانت از حقوق عامه موفق نخواهیم بود.

دادستان کل کشور در ادامه به مسئله حمایت از تولید هم اشاره و تصریح کرد: همانطور که می‌دانید بحث حمایت از تولید ذاتاً ربطی به قوه قضاییه ندارد؛ اما از زمانی که مقام معظم رهبری فرموده اند این مسئله جزو تکالیف قوه قضاییه قرار گرفت و ما اکنون موظف هستیم از تولید حمایت کرده و اجازه ندهیم کارخانه‌ای تعطیل شود البته در این مسئله هم در چارچوب قانون پیش خواهیم رفت.

وی گفت: خوشبختانه آمار‌های بسیار خوبی در خصوص حمایت دستگاه قضایی از تولید و تولیدکنندگان وجود دارد و اقدامات بسیار مثبتی در این رابطه صورت گرفته است.

دادستان کل کشور گفت: در شرایط کنونی کشور متأسفانه کارخانجات و مراکز تولیدی مشکلات عدیده‌ای دارند و در این خصوص دادستان‌ها یکی از اولویت‌های کار خود را کمک به تولید و تولیدکنندگان قرار دهند.

حجت الاسلام والمسلمین منتظری به مسائل بانکی تولیدکنندگان هم اشاره کرد و گفت: در رابطه با مسائل بانک‌ها متوجه باشید که عده‌ای از افراد تسهیلات گرفتند و آن را به ناحق در مصارف نادرست به کار برده و یا تضییع کردند که در این باره از چنین افرادی نه تنها نباید حمایت کرد بلکه باید به دنبال استیفای حقوق بانک‌ها هم بود.

وی یادآور شد: در موارد زیادی کسانی هم هستند که تسهیلاتی گرفته‌اند؛ اما به خاطر مشکلات مختلف توان پس دادن آن را ندارند و بانک‌ها هم با دریافت سود‌های بسیار زیاد به آن‌ها فشار آورده و املاک و کارخانه آن‌ها را به نفع خود ضبط می‌کنند که در این موارد باید دادستان‌ها در حمایت از افراد تولیدکننده به میدان بیایید و اجازه ندهند که فشار بانک‌ها باعث شود که چرخ تولید از حرکت بایستد.

وی به خطاب به روسای کل دادگستری‌ها و دادستان‌ها سراسر کشور گفت: برگزاری همایش‌های استانی را حداقل ۶ ماه یکبار در دستور کار خود داشته باشید تا با هم فکری و تعامل بتوانید مشکلات استانی را برطرف کنید.

دادستان کل کشور در بخش پایانی سخنان خود به واگذاری‌ها اشاره کرد و گفت: از ابتدای سال جاری به موجب یک مصوبه قانونی دادستان کل کشور یا نماینده وی، در هیئت نظارت بر واگذاری‌ها عضویت پیدا کرده است؛ در این خصوص اگر تشخیص داده شود که یک واگذاری خلاف مصالح یا خلاف قانون است دادستانی کل به عنوان مدعی العموم از آن آگاه شده و می‌تواند به دنبال ابطال آن باشد.ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *