حفظ کرامت و رعایت حرمت زندانیان یکی از اولویت‌های مهم دادگستری قم می‌باشد

16:00 - 22 آبان 1399
کد خبر: ۶۷۳۸۳۲
دسته بندی: حقوق و قضا ، قضایی
رئیس کل دادگستری استان قم گفت: ما وظیفه داریم تا زمانی که محکومیت متهمین ثابت نشده است آن‌ها را تکریم کنیم و پس از مشخص شدن محکومیت آن‌ها نیز، ضوابط و قوانین مربوطه نسبت به محکوم را اجرایی نموده و تلاش نماییم شرایط برای بهره مندی کلیه محکومین و متهمین از ظرفیت‌های قانونی و امتیازات آئین‌نامه‌ای فراهم گردد.

- حجت‌الاسلام‌والمسلمین مظفری، رئیس کل دادگستری استان قم در جلسه شورای قضایی استان که به میزبانی اداره کل زندان‌های قم برگزار گردید، ضمن تاکید بر حفظ کرامت و رعایت حرمت زندانیان بیان داشت: ما وظیفه داریم تا زمانی که محکومیت متهمین ثابت نشده است آن‌ها را تکریم کنیم و پس از مشخص شدن محکومیت آن‌ها نیز، ضوابط و قوانین مربوطه نسبت به محکوم را اجرایی نموده و تلاش نماییم شرایط برای بهره مندی کلیه محکومین و متهمین از ظرفیت‌های قانونی و امتیازات آئین‌نامه‌ای فراهم گردد.

رئیس کل دادگستری استان ضمن تشکر از میزبانی اداره کل زندان‌ها بیان داشتند: یکی از موضوعات مهمی که مورد تاکید مقام معظم رهبری و رئیس محترم قوه قضائیه نیز می‌باشدکاهش جمعیت کیفری است که مجموعه قضایی استان تمام تلاش خود را در این راستا بکار می‌گیرد به ویژه در بحث زندانیان مالی و کسانی که صرفا به خاطر رد مال در زندان‌ها هستند با تشکیل کمیته ویژه‌ای نسبت به غربالگری تک تک پرونده زندانیان اقدام خواهد شد تا وضعیت آن‌ها در اسرع وقت مشخص شود.

حجت‌الاسلام والمسلمین مظفری در ادامه این جلسه که با حضور کلیه اعضای شورای قضایی استان برگزار شد ضمن تشکر از رسیدگی ویژه دادستان قم به پرونده‌های بلاتکلیف افزود: تلاش شود تا در دادسرا‌های استان، پرونده‌هایی که نیاز به تامین وثیقه دارد زودتر تعیین تکلیف شود تا شرایط تامین وثیقه برای خانواده متهم سریعا فراهم شود.

رئیس کل دادگستری استان قم در ادامه این جلسه ضمن تاکید بر اهمیت دادرسی الکترونیک اظهار داشت: در شرایط فعلی و شیوع ویروس کرونا یکی از مهمترین اقدامات توسعه دادرسی الکترونیک است و سعی دستگاه قضایی استان بر این است تا در اسرع وقت امکانات لازم فراهم شود تا بدون اعزام زندانیان به دادگاه‌ها شرایط رسیدگی سریعتر به پرونده آنان فراهم و زمینه آزادی آنان نیز ممکن شود. موضوع پابند الکترونیک نیز حائز اهمیت می‌باشد که با پیگیری‌های دادستان و مدیر کل زندان‌های استان در روز‌های آتی توسعه می‌یابد و زندانیان واجد شرایط از این امتیاز نیز بهره‌مند خواهند شد.

مرتضوی مدیر کل زندان‌ها در ابتدای جلسه ضمن بیان گزارش جامعی از عملکرد اداره کل زندان‌های استان به ویژه در بخش قضایی بیان داشت: توسعه نگهداری زندانیان از طریق کنترل‌های الکترونیکی در زندان‌های استان شروع شده و موضوع دادرسی الکترونیک و دستورالعمل غربالگری زندانیان که مورد تاکید ریاست محترم قوه قضائیه می‌باشد اقدامات مهمی است که در روز‌های آتی تباع آن‌ها ملموس و در دسترس خواهد بود و با تعاملی که فی مابین دادگستری و اداره کل زندان‌ها وجود دارد این مهم منتج به تسریع در رسیدگی به پرونده زندانیان و کاهش جمعیت کیفری زندان‌ها می‌گردد.

مدیر کل زندان‌های قم در ادامه به کمبود اعتبارات استان در حوزه سایر و اعتبارات عمرانی اشاره نمود و ضمن تاکید بر رسیدگی به معیشت و تحصیل خانواده زندانیان، افزود: اشتغال حداکثری زندانیان از اقدامات ویژه اداره کل زندان‌ها در ماه‌های آتی می‌باشد.
حجت الاسلام غریب دادستان قم در ادامه سخنانی بیان داشت: نظارت ویژه به اجرای احکام و موضوع بررسی پرونده‌هایی که سال‌ها به طول انجامیده و پیگیری مجدانه محکومین مواد مخدر از اقدامات ویژه دادستانی بوده که با دستور رئیس کل دادگستری استان صورت گرفته است.

در پایان اعضای شورای قضایی استان به بیان نظرات خود در جهت کاهش جمعیت کیفری زندان‌ها پرداختند.ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *