سازش در بیش از ۵ هزار پرونده قضایی با همت شورا‌های حل اختلاف زنجان

13:03 - 22 آبان 1399
کد خبر: ۶۷۳۸۰۷
دسته بندی: حقوق و قضا ، قضایی
رئیس مرکز توسعه حل اختلاف استان زنجان گفت: در مدت یکسال گذشته ۱۳ هزار پرونده به شوراهای حل اختلاف ارجاع شد و از این تعداد بیش از ۵ هزار پرونده یعنی ۳۶ درصد منجر به صلح و سازش شد.

- محمدرضا احمدی، رئیس مرکز توسعه حل اختلاف استان زنجان گفت: در مدت یکسال گذشته ۱۳ هزار پرونده به شوراهای حل اختلاف ارجاع شد و از این تعداد بیش از ۵ هزار پرونده یعنی ۳۶ درصد منجر به صلح و سازش شد.

احمدی اظهار کرد: شاه کلید شوراهای حل اختلاف واگذاری امور مردم به خود مردم است.

رئیس مرکز توسعه حل اختلاف استان زنجان با اشاره به اینکه برای رسیدگی قضات به پرونده‌های پیچیده‌تر، شوراهای حل اختلاف تشکیل شده است، اظهار کرد: کاهش مراجعات مردم به دادگستری نیز از دیگر اهداف تشکیل شوراهای حل اختلاف بوده است.

وی همچنین از کاهش تعداد زندانیان در نتیجه فعالیت شوراهای حل اختلاف خبر داد و گفت: در شورای حل اختلاف نجات یک خانواده زندانی بسیار مهم است.

احمدی با اشاره به اینکه یک شعبه ویژه زندانیان نیز تشکیل شده است که در راستای آزادی زندانیان فعالیت دارد، افزود: رویکرد شورای حل اختلاف حبس‌زدایی و جلوگیری از ورود محکوم به زندان است.

رئیس مرکز توسعه حل اختلاف استان زنجان با اشاره به اینکه وقتی یک نفر به خاطر بدهی به زندان معرفی می‌شود خانواده آسیب می‌بیند، بیان کرد: ۷۰ نفر به خاطر بدهی مالی در زندان هستند.

وی با بیان اینکه همه هم و غم شوراهای حل اختلاف ایجاد سازش است، افزود: پس از تشکیل شوراهای حل اختلاف، شوراها از مسیر سازش به سمت صدور رای رفته و به نظر ما این یک ایراد است، در حالی که شان شورای حل اختلاف ایجاد مصالحه است.

رئیس مرکز توسعه حل اختلاف استان زنجان با بیان اینکه در اختلافات خانوادگی بیش از ۱۰ پرونده برای دادگستری ایجاد می‌شود، گفت: این در حالی است که اگر همین پرونده در شورای حل اختلاف سازش داده شود، جلوی وارد شدن ۱۰ پرونده به شورای حل اختلاف گرفته خواهد شد.

وی با بیان اینکه اصحاب رسانه نیز در ایجاد صلح و سازش نقش بسزایی دارند، ادامه داد: نقش رسانه‌ها در بحث خانواده این نقش تاثیرگذار‌تر خواهد بود.

احمدی با بیان اینکه درباره شاخص‌های عملکرد شورای حل اختلاف نیز اقدامات قابل توجهی در استان انجام شده است، گفت: در سال جاری زمینه آزادی پنج فقره پرونده محکوم به قصاص فراهم شد.

رئیس مرکز توسعه حل اختلاف استان زنجان با اشاره به اینکه خوشبختانه خشونت در زنجان بالا نیست به همین خاطر پرونده‌های مربوط به قتل نیز کم است، گفت: در همین راستا شورای مصلحه در استان ایجاد شده است.

وی با بیان اینکه در برخی از شعب بیش از ۲۰۰ پرونده وجود دارد، گفت: اما در استان انباشت پرونده نداریم.

احمدی با اشاره به اینکه سازش کلی در شوراهای حل اختلاف حدود ۳۶ درصد بوده است، گفت: برخی اختلافات را زمان حل می‌کند و گاها اختلافات در مسیر مشاوره حل شده است.


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *