«بیرانوند» از آنتروپ رفتنی می‌شود؟

9:59 - 22 آبان 1399
کد خبر: ۶۷۳۷۴۲
نیمکت نشینی علیرضا بیرانوند در تیم آنتروپ پیش بینی‌های منفی نسبت به ماندن او در این تیم بوجود آورده است. ادامه نیمکت ‏نشینی و سکونشینی در آنتورپ، خارج شدن از فهرست، قرار گرفتن در فهرست مازاد روز‌های بدی را برای گلر محبوب ایرانی رقم زده است.
_ روزنامه جام‌جم نوشت: فوتبال تلخی زیاد دارد. یک دسته مهم و قابل توجه از تلخی‎های موجود در فوتبال این است که یک بازیکن یا اصلا یک ستاره در مدت زمان کوتاهی از بهترین موقعیت، به جایی برسد که آرزو داشته باشد حداقل در فهرست ۱۸‌نفره تیمش قرار بگیرد یا روی سکو‌ها تبعید نشود. این شرایطی است که اکنون علیرضا بیرانوند آن را در بلژیک تجربه می‎کند، سنگربانی که انتقالی پر سر و صدا به آنتورپ بلژیک داشت و نتوانست آنطور که دلش می‎خواهد و البته هواداران دلشان می‎خواست به کار خود در پرسپولیس پایان دهد. جدایی او توام با یک دعوای حقوقی و یک دلخوری بزرگ بود. به هر حال ستاره این چند فصل اخیر اکنون در شرایطی قرار دارد که برای رسیدن به فهرست ۱۸‌نفره تیمش لحظه‎شماری می‎کند. در ابتدای حضور در بلژیک مصدومیت گریبانگیر او شد و بعد از مدتی به این نتیجه رسید که دستیابی به دروازه تیم جدیدش آنطور که تصور می‏کرد راحت و ساده نیست. هنوز سرمربی تیم آنتورپ بلژیک بنا به دلایل متعددی به این نتیجه نهایی نرسیده که او می‎تواند شماره یک تیم باشد و بهتر است همان ژان بوته فرانسوی درون دروازه قرار بگیرد. البته بوته هم ابتدای همین فصل نمایش چندان مطمئنی از خود نشان نداد و گل‏های بدی دریافت کرد و همین بیشتر باعث ناراحتی بیرانوند شده است. واقعا او نمی‎توانست عملکرد بهتری نسبت به ژان بوته داشته باشد؟ او واقعا روی نیمکت چه می‎کند؟
 

نیمه خالی لیوان

 
سایت «وال‎فوت» بلژیک در مطلبی راجع به عملکرد کنونی آنتورپ در لیگ این فصل نگاهی یک خطی هم به وضعیت بیرانوند انداخت و نوشت که او شاید زودتر از موعد ممکن از آنتورپ جدا شود. این پیش‎بینی خیلی بی‎رحمانه و غم‎انگیز است؛ آن هم برای گلری که تا همین فصل گذشته ستاره محبوب تیم‌ملی و پرسپولیس بود و تا مرز کسب عنوان برترین بازیکن آسیا هم پیش رفت.
با ادامه روند کنونی، روز‌های بدی پیش روی بیرانوند قرار دارد؛ ادامه نیمکت‏نشینی و سکونشینی در آنتورپ، خارج شدن از فهرست، قرار گرفتن در فهرست مازاد و در بهترین حالت ممکن انتقال قرضی به یک تیم بلژیکی دیگر و از همه بدتر از دست دادن شماره یک تیم‌ملی فوتبال ایران. آن هم در شرایطی که امیر عابدزاده در پرتغال و حامد لک در پرسپولیس خوش می‎درخشند و دل هواداران را به دست آورده‎اند و حسابی هم نظر اسکوچیچ سرمربی تیم ملی ایران را به خود جذب کرده‏اند. اما باید روی دیگر سکه را هم نگاه کرد یا به عبارت دیگر فقط نیمه خالی لیوان را ندید.
 

نیمه پر لیوان

 
بر خلاف پیش‏بینی ناامید‌کننده سایت «وال‏فوت» بلژیک می‏توان پیش‏بینی‏های بهتری هم نسبت به آینده بهترین دروازه‏بان ایران در سال‏های اخیر داشت. گرفتن شماره یک از ژان بوته، رسیدن به دروازه تیم، درخشش در ترکیب و دریافت تحسین و تمجید از سوی کارشناسان و مربیان و به خصوص سرمربی این تیم یعنی ایوان لکو. در نهایت هم دریافت پیشنهاد‌های چشمگیر از تیم‎های بزرگ و لیگ‎های بهتر و البته حفظ موقعیت خودش در تیم ملی فوتبال ایران به عنوان شماره یک. بیرانوند نشان داده که در موقعیت‎هایی سخت می‎تواند هم بدرخشد و هم دل میلیون‎ها نفر را به دست بیاورد، نمونه‎اش پنالتی مهمی که رونالدو زد و او مهارش کرد. مرد شماره یک سابق پرسپولیس هنوز نسبت به روز‌های بدی که تا امروز در بلژیک داشته واکنش خاصی نداشته است.
 

مانعی به نام بوته

 
ژان بوته سرسخت‎تر از این حرف‎هاست که بخواهد موقعیت عالی خودش را تقدیم بیرانوند کند. او گل‎های بدی در اوایل فصل خورد، اما به تدریج خودش را پیدا کرد. ایوان لکو سرمربی آنتورپ در مصاحبه با وب‎سایت «ان آر تن» دیگر رسانه بلژیکی در پاسخ به این سوال که کدام دروازه‎بان خود را ترجیح می‎دهد گفته بود: بهترین و آماده‌ترین دروازه‌بان در هر بازی به میدان خواهد رفت.
 
او همچنین تاکید کرد: هر دو دروازه‎بان در یک سطح و به همان اندازه با‌تجربه هستند. آن‌ها باید تلاش بیشتری از خود نشان بدهند.
 
از این جملات اخیر لکو می‎توان این را برداشت کرد که او هیچ تفاوتی بین دو دروازه‎بان تیمش قائل نیست و اصلا هم به این کار ندارد بیرانوند با تیم سابقش پرسپولیس چند فصل پشت سر هم قهرمان لیگ‌برتر شده و به فینال آسیا هم رسیده. حتی به این هم کاری ندارد بیرانوند در چند فصل اخیر برترین دروازه‎بان لیگ ایران بوده. او فعلا بین ژان بوته و بیرانوند تمایزی قائل نیست و فقط برای تلاش آن‌ها و میزان آماده بودنشان ارزش قائل است.
پایان زودهنگام؟
 
حال باید به یک سوال تکراری برگردیم. کار بیرانوند زودتر از آنچه که تصور کنیم در آنتورپ به پایان می‏رسد و به یک تیم دیگر می‏رود؟ پیش‏بینی آن سایت بلژیکی را چقدر باید جدی بگیریم؟ بیرانوند قطعا متوجه شرایط خود در بلژیک هست و قطعا تلاش خود را بیشتر خواهد کرد. اما نکته بسیار مهم این است که ژان بوته هم بیکار نمی‏نشیند. او حاضر نیست به همین سادگی اعتماد لکو را نسبت به خود از دست بدهد. بیرانوند در میان لژیونر‌های کنونی فوتبال ایران سخت‏ترین کار ممکن را پیش روی خود می‌بیند، شرایطی که شاید باعث شده او دریافت نکردن بند جنجالی در قراردادش با پرسپولیس را به یاد نیاورد و فعلا فقط بر روی آینده‏اش تمرکز داشته باشد، آینده‏ای که به یک اندازه می‏تواند حامل اتفاقات خوب و بد باشد.
 

بیرانوند: به‌زودی فیکس می‌شوم

 
علیرضا بیرانوند، دروازه‌بان ایرانی آنتورپ هنوز برای این تیم بازی نکرده‌است. در واقع پیش‌بینی‌ها درباره او به هم خورد. خیلی‌ها تصور می‌کردند علیرضا خیلی زود تبدیل به بازیکن فیکس این تیم شود و در ترکیب آن‌ها خوش بدرخشد؛ ولی هنوز فرصت بازی به این بازیکن نرسیده‌است. البته او مدتی در فهرست تیمش نبود و این باعث شد خیلی‌ها تصور کنند وضعیت خوبی ندارد؛ ولی در واقع بیرانوند مصدوم بود. خودش در این باره می‌گوید: «مدتی مصدوم بودم و قبل از بازی‌های اروپایی به تمرینات بازگشتم. البته خیلی‌دیر رسیدم و نمی‌توانستم در کنار تیم باشم، ولی با‌انگیزه تمرین می‌کنم.» او درباره نیمکت‌نشینی در آنتورپ توضیح می‌دهد: «می‌دانم در اروپا بازی کردن سخت نیست. شک ندارم این وضعیت من هم ثابت نمی‌ماند. ان‌شاءا... به زودی فیکس می‌شوم. هیچ‌وقت هم انگیزه‌ام را از دست نمی‌دهم.»
 
 
 
 


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *