سهم شهرداری از جرایم رانندگی کجاست؟

13:34 - 21 آبان 1399
کد خبر: ۶۷۳۵۴۷
مدیر کل برنامه ریزی و توسعه شهری معاونت حمل ونقل و ترافیک شهرداری تهران با انتقاد از عدم پرداخت سهم شهرداری از محل جرایم رانندگی گفت: مشخص نیست جرایم وصولی رانندگی به کجا می‌رود.
- مسعود رنجبریان درباره جرایم وصولی رانندگی اظهارداشت: با وجود صراحت قانونی درباره الزام اختصاص ۶۰ درصد از جرایم رانندگی وصولی بابت تخلفات واقع شده در محدوده شهرها به همان شهرها، مشخص نیست چرا جرایم رانندگی وصولی شهر تهران که باید جهت بهبود و افزایش ایمنی معابر هزینه شود که تا کنون پرداخت نشده است.

مدیر کل برنامه ریزی و توسعه شهری معاونت حمل ونقل و ترافیک با اشاره به اینکه در سال 1398 کل مبلغ وصولی جرایم رانندگی در سطح شهر تهران حدود یک هزار و صد میلیارد تومان شده است، گفت: برابر بند الف ماده 23 قانون رسیدگی به جرایم رانندگی از این مبلغ باید 660 میلیارد تومان به شهرداری تهران تخصیص پیدا می کرد که متأسفانه علی رغم پیگیری های متعدد تنها مبلغ 35 میلیارد تومان آن پرداخت شده است.

به گفته وی مطابق گزارش هاى دریافتی از پلیس راهور ناجا در شش ماهه اول سال جاری، جمعاً مبلغ 800 میلیارد تومان وصولی جرایم رانندگی شهر تهران به حساب خزانه کل کشور واریز شده که با استناد به قانون مذکور، 480 میلیارد تومان آن سهم شهر تهران است؛ این در حالی است که تا کنون ریالی به شهرداری تهران اختصاص پیدا نکرده است.

رنجبریان با تأکید پرداخت به موقع سهم وصولی شهرداری تهران اشاره نمود: قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی در سال 1389 به تصویب نمایندگان مجلس شورای اسلامی رسید و با اجرایی شدن این قانون، به تدریج شاهد کاهش تصادفات رانندگی، کاهش مرگ و میر ناشی از تصادفات و کاهش تخلفات رانندگی در شهرها بوده ایم.

وی بیان داشت: مطابق ماده 23 قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی نحوه هزینه کرد منابع وصولی جرایم رانندگی در شهرها باید در استاندارد سازی وسایل و تجهیزات ایمنی راه ها، خط کشی و نگهداری آن، تهیه و نصب و نگهداری علائم راهنمایی و رانندگی و تجهیزات ایمنی، احداث پل‌های عابر پیاده، احداث توقفگاه های عمومی و اصلاح راهها و معابر و نقاط حادثه خیز و همچنین استقرار و تأمین و نگهداری و نصب تجهیزات الکترونیکی و هوشمند ثبت تخلف و کنترل و نظارت ترافیکی باشد.
 
بیشتر بخوانید:


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *