سفیر پیشین ایران در باکو: مطالبه آزادی قره‌باغ کماکان باید زنده بماند

18:30 - 21 آبان 1399
کد خبر: ۶۷۳۴۵۳
سفیر پیشین ایران در جمهوری آذربایجان با بیان اینکه مطالبه آزادی قره‌باغ کماکان باید زنده بماند گفت: مناقشه قره‌باغ حل نشده و پیروزی آذربایجان زمانی تکمیل می‌شود که قره‌باغ به این کشور برگردد. در حالی که امروز ارمنستان از این منطقه خارج شده نیرو‌هایی تحت عنوان «حافظ صلح» در این منطقه حضور دارند و در واقع قره‌باغ تحت نفوذ روسیه قرار گرفته است.

محسن پاک‌آیین در گفت‌وگو با میزان، با اشاره به آتش‌بس جمهوری‌آذربایجان و ارمنستان درباره مناقشه قره‌باغ اشغالی، گفت: اول اینکه جمهوری آذربایجان در سایه این آتش‌بس موفق شد اراضی اشغالی خود را به دست آورد.

کارشناس ارشد روابط بین‌الملل افزود: ارمنستان اگر چه در مناقشه قره‌باغ پیروز نشد، اما از نظر اینکه از جنگ بی‌نتیجه و نافرجام طولانی رها شد و در مسیر توسعه حرکت می‌کند برای او هم مفید و اقدام سنجیده‌ای بود.

وی بیان کرد: ارمنستان در یک اقدام توسعه‌طلبانه و برای اتحاد ارامنه در سال ۹۱ و ۹۲ قره‌باغ را تهدید کرد تا اعلام استقلال کند. این کشور با اشغال ۷ شهر آذربایجان تعدادی از افراد را آواره کرد، اما این اقدام ارمنستان مورد حمایت جامعه جهانی قرار نگرفت. روسای جمهور قبل اصرار داشتند که این شیوه غلط ادامه یابد، اما رییس جمهور فعلی تصمیم درستی گرفت و از مناطق اشغالی آذربایجان خارج شد.

سفیر پیشین ایران در جمهوری آذربایجان اظهار کرد: روس‌ها از این وضعیت استفاده کردند و نیرو‌های نظامی خود را در منطقه مستقر کردند که این موفقیت برای آن‌ها تلقی می‌شود، اما مناقشه قره‌باغ حل نشده و پیروزی آذربایجان زمانی تکمیل می‌شود که قره‌باغ به این کشور برگردد در حالی که امروز ارمنستان از این منطقه خارج شده نیرو‌هایی تحت عنوان «حافظ صلح» در این منطقه حضور دارند و در واقع قره‌باغ تحت نفوذ روسیه قرار گرفته است.

وی با تاکید بر اینکه مطالبه آزادی قره‌باغ کماکان باید زنده بماند و این منطقه به تمامیت ارضی خود برگردد، در پایان گفت: در این صورت است که مناقشه قره‌باغ پایان خواهد یافت و تا وقتی که وضعیت فعلی حاکم باشد احتمال جنگ وجود دارد و ارمنستان دوباره می‌تواند ادعای مرزی خود را مطرح کند و آذربایجان هم در دفاع حملاتی داشته باشد.ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *