ترفند حرفه‌ای تمیز کردن فر اجاق گاز

۱۸ آبان ۱۳۹۹ - ۰۳:۵۰:۰۲
کد خبر: ۶۷۲۱۱۳
تمیز کردن فِر و سینی‌های فِر یکی از سخت‌ترین کار‌ها در نظافت آشپزخانه است که باید به طور مرتب تمیز و پاکیزه شود.

- روزنامه خراسان نوشت: یکی از لوازم کاربردی در آشپزخانه که باید به طور مرتب تمیز و پاکیزه شود، فر و سینی‌های فر است. در ادامه این مطلب، نکاتی در باره نظافت، بهداشت فر و سینی‌های فر برای شما ارائه کرده‌ایم.

تمیز کردن فر‌

می‌توانید از بطری پر از محلول خانگی شامل یک‌سوم پیمانه آب، یک‌سوم پیمانه سرکه سفید و یک‌دوم پیمانه جوش‌شیرین استفاده کنید. پس از سردشدن فر، قفسه‌ها را بیرون بیاورید و در داخل فر، این محلول را اسپری کنید. توجه کنید که روی المنت‌های حرارتی اسپری نکنید. در فر را ببندید و به رخت خواب بروید؛ بگذارید این محلول تا ۱۲ ساعت باقی بماند و تاثیرش را بگذارد. وقتی بیدار شدید فر را با آب و صابون تمیز کنید. سپس با استفاده از دستمال مخمل نرم و پرزدار آن را خشک کنید.

برای تمیز کردن فر، می‌توانید از جوش‌شیرین هم استفاده کنید. برای این منظور، کمی جوش‌شیرین کافی است. روش دیگر برای تمیز کردن فر، استفاده از ترکیب جوش‌شیرین، آب و مایع ظرف‌شویی است. داخل فر را به این ترکیب آغشته کنید و بگذارید این محلول دست‌کم ۱۵ دقیقه بماند. اگر داخل فر کثیف شده است می‌توانید تمام قسمت‌های آن را با این ترکیب بپوشانید.

نو کردن سینی‌های فر

پیشنهاد بعدی ما، نو کردن سینی‌های فر قدیمی با استفاده از هیدروژن‌پراکسید و جوش‌شیرین است. ترکیب جوش‌شیرین و هیدروژن‌پراکسید فقط سینک و وان را دوباره نو و تمیز نمی‌کند بلکه می‌تواند کهنه‌ترین و مستعمل‌ترین سینی‌های فر را نیز دوباره نو و سالم کند. کافی است روی سینی فر جوش‌شیرین بپاشید؛ سپس کمی هیدروژن‌پراکسید اسپری کنید و پس از آن دوباره لایه دیگری از جوش‌شیرین را روی سینی بپاشید. پس از چند ساعت سینی فر را پاک و تمیز کنید که اکنون دیگر ترمیم و نو شده است.

شستن قفسه‌های فر

قفسه‌های فر را داخل یک لگن پر از آب و پودر رخت‌شویی بگذارید. با این کار می‌توانید برق و جلای اولیه را به قفسه‌های فرتان برگردانید بدون این‌که نیازی به ساییدن آن‌ها داشته باشید. قفسه‌های فر باید دست‌کم چهار ساعت در این محلول باقی بمانند. سپس آن‌ها را خارج کنید و با آب بشویید.

روش دیگر برای تمیز کردن قفسه‌های فر، شستن آن‌ها با مایع ظرف‌شویی، ورق خشک‌کن و آب داغ است. قفسه‌ها باید در طول شب در این محلول خیس بخورند. اگر در روز این کار را انجام می‌دهید، بگذارید قفسه‌ها ۶ تا ۸ ساعت در این محلول بمانند.ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *