ترفند‌هایی برای خلاص شدن از لکه‌های کهنه لباس

۱۲ آبان ۱۳۹۹ - ۰۳:۴۹:۰۱
کد خبر: ۶۷۰۴۳۳
حتما پیش آمده که لکه‌های کهنه روی لباس باعث می‌شود تا دیگر نتوانید از آن لباس استفاده کنید باید گفت که از روش درستی برای تمیزکردنش استفاده نکردید.

- نمناک نوشت: لباس‌های ما در معرض تماس با مواد مختلفی هستند که این مواد لکه‌هایی را روی لباس‌ها ایجاد می‌کنند. اگر پس از ایجاد لکه بر روی لباس اقدام به شستن آن کنید به راحتی لکه‌ها پاک و تمیز می‌شوند.

اما اگر لکه‌ها مدتی روی لباس باقی بمانند و خشک شوند به لکه‌های کهنه تبدیل می‌شوند که پاک کردن آن‌ها ساده نیست، اما این کار با استفاده از روش‌هایی که در اینجا ارائه کرده ایم، غیر ممکن نیست و شما می‌توانید از شر انواع لکه‌های کهنه خلاص شوید.

پاک کردن همه لکه‌های کهنه با جوش شیرین

برای پاک کردن لکه‌های کهنه جوش شیرین بسیار موثر است. چهار قاشق جوش شیرین را با یک چهارم پیمانه آب ولرم مخلوط کنید تا حالت خمیری به خود بگیرد سپس این خمیر را با یک برس کوچک روی لکه بمالید و اجازه دهید تا خشک شود. اکنون خمیر خشک شده را جدا کنید و لباس را بشویید.

پاک کردن لکه‌های کهنه لباس

نحوه پاک کردن لکه‌هایی که ثابت شده و کهنه هستند و با هیچ مواد شوینده‌ای پاک نمیشود این است که:دو قاشق غذا خوری پودر لباسشویی، سه قاشق غذا خوری سرکه و یک لیتر آب گرم را با هم مخلوط می‌کنیم و لکه را با آن شستشو می‌دهیم.

استفاده از پرکربنات سدیم برای پاک کردن لکه‌های کهنه لباس

محصولات زیادی در بازار به عنوان لکه بر اکسیژنه یا سفید کننده اکسیژنه وجود دارند که می‌توانید آن‌ها را از فروشگاه‌های لوازم بهداشتی تهیه کنید. انواع پودری این محصولات را که حاوی کربنات پتاسیم و پرکربنات سدیم با درصد بالا هستند انتخاب کنید.

ظرف مناسبی با توجه به اندازه لباس یا ملحفه و... انتخاب کنید و این ظرف را با آب گرم پر کنید، زیرا سفید کننده‌های اکسیژنه نیاز به آب داغ دارند تا عمل کنند. اندازه کافی آب بریزید تا لباس کاملا داخل آب غوطه ور شود.

هر نوع از محصولات لکه بربه علت ترکیبات مختلف دستور خاصی برای استفاده دارند پس قبل از استفاده این دستورالعمل را به دقت بخوانید. سپس مقدار مناسب از ماده را داخل آب گرم بریزید و هم بزنید تا سریع‌تر حل شود.

قسمتی از لباس را که لک شده است داخل محلول بزنید و سی دقیقه لباس در آن بگذارید. اگر می‌خواهید نتیجه بهتری بگیرید ۵ تا ۶ ساعت لباس را داخل محلول نگه دارید.

به منظور کاهش نیافتن فعالیت ماده شیمیایی سفید کننده در اثر خنک شدن تدریجی آب چند وقت یکبار کمی آب داغ به محلول اضافه کنید.

پس از محو شدن کامل لکه لباس را مانند همیشه بشویید و هنگام شستشو نیز کمی از پرکربنات سدیم را هم به آب اضافه کنید تا لکه‌های کهنه کامل پاک شود. اگر پس از شستن و آبکشی بخش‌هایی از لکه باقی ماند، دوباره از محلول سفید کننده اکسیژنه استفاده کنید.

تمیز کردن لکه کهنه عرق روی لباس

تمیز کردن لکه کهنه عرق، با پشت قاشق سه قرص بدون روکش آسپرین را پودر کنید و در نصف پیمانه آب ولرم حل کنید و سپس دو تا سه ساعت قسمت لک شده لباس را درون این محلول بگذارید و بعد آن را بشویید.
تمیز کردن لکه‌های کهنه خون لباس

بهترین ماده برای پاک کردن لکه‌های کهنه خون ماده‌ای است که برای ترد کردن گوشت در کبابی‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد، زیرا ساختار پروتئینی را در هم می‌شکند. یک قاشق از این ماده را با دو قاشق آب مخلوط کنید و خمیر حاصل را روی لکه بمالید و پنج دقیقه صبر کنید سپس لباس را بشویید واگر تاثیر نداشت دوباره این کار را تکرار کنید و مدت بیشتری صبر کنید.

برای پاک کردن لکه‌های کهنه خون، لباس را با آب خیلی سرد خیس کنید و صابون را روی لکه بمالید سپس چند دقیقه صبر کنید و از فاصله زیاد روی لکه آب سرد بریزید و بعد لباس را بشویید.

تمیز کردن لکه‌های کهنه چمن روی لباس

برای تمیز کردن لکه‌های کهنه چمن، مقداری سرکه سفید را درون ظرفی بریزید و سی دقیقه قسمت لک شده لباس را داخل آن خیس دهید. میزان سرکه باید طوری باشد که لک در آن غوطه ور شود. سپس لباس را بشویید و اگر لکه وجود داشت قبل از خشک کردن لباس دوباره همین کار‌ها را انجام دهید.

تمیز کردن لکه‌های کهنه جوهر روی لباس

برای پاک کردن لکه کهنه جوهر، یک دستمال کاغذی زیر قسمت لک شده بگذارید و با اسپری موکه حاوی الکل است روی آن اسپری کنید و وقتی که هنوز خیس است لکه را با یک دستمال تمیز و سفید پاک کنید. چندین بار این کار را انجام دهید تا لکه کاملا پاک شود و بعد لباس را بشویید.


برچسب ها: ترفندها لکه گیری

ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *