تعقیب مرگبار یک کل توسط آفرودبازان در کویر مرنجاب+فیلم و عکس

۰۷ آبان ۱۳۹۹ - ۱۴:۰۹:۲۴
کد خبر: ۶۶۹۲۱۲
آفرودبازان در کویر مرنجاب استان اصفهان، با خودروی دو دیفرانسیلشان یک کل را تا پای مرگ تعقیب کردند.

- در حالی که کارشناسان و فعالان محیط زیست بارها نسبت به آسیب‌های جبران‌ناپذیر آفرودبازی به طبیعت هشدار داده‌اند همچنان شاهد جولان خودروهای دو دیفرانسیل در بکر‌ترین زیستگاه‌های حیات وحش هستیم. 

حضور آفرودبازارن با شخم زدن کویرها به نابودی پوشش گیاهی منجر شده و با ناامن کردن منطقه، بقای زیستمندان را با چالش‌های جدی مواجه می‌کند. در مناطق جنگلی هم آفرودبازی به از بین رفتن گیاهانی که در بستر جنگل رشد می‌کنند منجر شده و از بین رفتن منابع غذایی حیوانات را در پی دارد. حیواناتی که در نتیجه آفرودبازی در زیستگاهشان که با تولید نور زیاد و پخش موسقی با صدای بلند همراه است دچار استرس شدید شده و رفتار‌های طبیعی خود را از دست می‌دهند. نهایتا آفرودبازی به عنوان یکی از مهم‌ترین عوامل تغییر اکوسیستم و تخریب زیستگاه‌ها شناخته می‌شود اما ظاهرا آسیب‌های آفرودبازان به طبیعت، به همینجا ختم نمی‌شود و حالا لذت بردن آفرودبازان از تعقیب وحوش را هم باید به مجموعه خسارت‌هایی که آفرودبازان به طبیعت وارد می‌کنند اضافه کرد.

در ادامه، فیلمی از تعقیب یک کل توسط آفرودبازان در کویر مرنجاب استان اصفهان را مشاهده می‌کنید که نهایتا به از نفس افتادن و مرگ حیوان نگون‌بخت می‌انجامد.

[video src='https://www.mizan.news/wp-content/uploads/2022/01/2824194_542.mp4']
 
مرنجاب


گفتنی است تعقیب با موتورهای قاچاق اماراتی، یکی از روش‌های غیرانسانی شکارچیان برای شکار وحوش است. حیواناتی که پس از مدتها فرار از تعقیب موتورسواران بر اثر دویدن زیاد و خستگی مفرط قادر به حرکت نبوده و به دام شکارچیان می افتند. این جانوران نهایتا یا توسط شکارچیان کشته می‌شوند و یا بر اثر پرخون شدن ریه‌ها و آسیب دیدن اندام‌های داخلی در نتیجه دویدن زیاد تلف می‌شوند.

به گزارش میزان، طی یک سال گذشته جمعی از فعالان محیط زیست و گردشگران و همچنین رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان آران‌وبیدگل، رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان آران‌وبیدگل و رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آران‌وبیدگل نسبت به پیامدهای ورود بی‌ضابطه آفرودبازان به کویر مرنجاب هشدار داده و بر لزوم ساماندهی آفرودبازی در کویر مرنجاب تاکید کرده‌اند اما این کویر بکر همچنان زیر چرخ دو دیفرانسیل‌ها مسیر نابودی را طی می‌کند.ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *