اسلام ستیزی در فرانسه و معیارهای دوگانه دولت مکرون

0:15 - 09 آبان 1399
کد خبر: ۶۶۹۱۱۵
اظهارات و اقدامات دولتمردان فرانسه به ویژه امانوئل مکرون علیه اسلام و مسلمانان واکنش های زیادی را به همراه داشته است.

- در اروپا، اقدامات ضد مسلمانان تشدید شده است، اما سران این قاره اقدامی موثر برای حل این مشکل انجام نمی‌دهند.

پایگاه «تی آر تی»، ضمن اعلام این موضوع، می‎نویسد «در بسیاری کشور‌ها از جمله کشور‌های اروپایی میزان تعصب ضد مسلمانان و اسلام ستیزی بسیار بالاست، اما کسی اقدامی برای حل این موضوع نکرده است.»

اکنون فرانسه تلاشی برای مقابله با احساسات ضد اسلامی که ناشی از تصاویر منفی ایجاد شده از مسلمانان است، نمی‌کند.

این پایگاه می‎افزاید «امروزه در فرانسه انتقاد از یهودیان اگر غیر ممکن نباشد، دشوار است؛ اما با این حال، این حالت برای مسلمانان فرانسه وجود ندارد.»

سیاستمداران فرانسوی اظهار نظر در مورد آنچه زنان مسلمان می‌توانند بپوشند و نمی‌توانند بپوشند را به طور منظم بخشی از خدمات عمومی خود می‌دانند.

حال این سوال برای مسلمانان پیش می‌آید که آیا آنها در مشاغل خصوصی قادر هستند حجاب داشته باشند یا خیر؟ آیا زنان مسلمان می‌توانند در تلویزیون حضور داشته باشند یا خیر؟ آیا می‌توانند فرزندان خود را در اردو‌های مدارس همراهی کنند یا خیر؟ می‌توانند در اتحادیه‌های دانشجویی عضو شوند یا خیر؟ آیا زنان مسلمان می‌توانند در فعالیت‌های ورزشی در این کشور حضور داشته باشند یا خیر؟

مسلمان بودن در فرانسه و به طور خاص یک زن مسلمان بودن، می‌تواند طاقت فرسا باشد.

اوایل ماه جاری هنگامی که امانوئل مکرون، رییس جمهور فرانسه، سخنرانی کرد و به تقریبا شش میلیون شهروند مسلمان فرانسه گفت «اسلام در بحران قرار دارد» که این ادعای وی، مورد انتقاد شدید قرار گرفت.

اخیرا به دنبال قتل معلم فرانسوی، مکرون از این حادثه به جهت تعمیق شکاف‌ها در جامعه فرانسه بویژه با اقلیت مسلمان خود استفاده کرده است.

امروزه در فرانسه کارتون‌های توهین آمیز به مقدسات مسلمانان به تصویر کشیده می‌شود و مکرون از این عمل با عنوان آزادی بیان دفاع می‌کند.

دادگاه حقوق بشر اروپا پیشتر حکم داد که اقدامات موهن نسبت به مقدسات مسلمانان از حد مجاز یک بحث عادی فراتر می‌رود و می‌تواند تعصب را برانگیزد و صلح مذهبی را به خطر بیندازد.

در همین حال به تصویر کشیدن کاریکاتور‌هایی که باعث ایجاد نفرت از یهودیان در فرانسه می‌شود، مطمئنا باعث ایجاد پرونده در دادگاه‌های این کشور می‌شود، اما این موضع برای تصاویر ضد اسلامی در فرانسه وجود ندارد.

پایگاه «تی آر تی» در پایان می‎نویسد بر اساس آمارها، در سال ۲۰۱۹، حملات ضد مسلمانان فرانسه ۵۴ درصد افزایش داشته است که ناشی از گسترش اسلام ستیزی در این کشور است.ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *