رؤسای قوه قضائیه وکیل آنلاین مجله حقوقی

داستان آپارات مربوط به دهه ۲۰ میلادی در موزه سینما

12:11 - 30 مهر 1399
کد خبر: ۶۶۷۲۰۱
دستگاه نمایش فیلم با منبع نوری زغالی همان آپارات امروزی است که به عنوان یکی از ابزار‌های کاربردی در سینما استفاده می‌شده است و هم اکنون در موزه سینمای ایران نگهداری می‌شود.

- طبق اعلام روابط عمومی موزه سینما، دستگاه نمایش فیلم با منبع نوری زغالی از اولین دستگاه‌های ساخته شده توسط کمپانی پاته فرانسه است و کارکرد آپارات را دارد. این کمپانی از جمله کمپانی‌های سرشناس در عرصه صنعت فیلمسازی بوده که آرم خروس نشان معرف این کمپانی است.

این دستگاه در دهه ۲۰ میلادی ساخته شده و برای نمایش فیلم‌های ۳۵ میلیمتری مورد استفاده قرار می‌گرفته است و با وجود اینکه سال‌ها از ساخت آن می‌گذرد همچنان سالم است و کارایی دارد.

دستگاه نمایش فیلم با منبع نوری ذغالی در سال ۱۳۱۵ توسط آقای سوکیاسیان که سینمادار بوده، از کشور فرانسه خریداری شد. سوکیاسیان این دستگاه نمایش فیلم را به سینما «ایران» در شهر رشت می‌برد، ولی این سینما بعد از مدتی به دلیل نقل مکان سوکیاسیان به تهران در ۱۳۴۳ به یکی از سرمایه داران رشت فروخته می‌شود که این سینما پس از مدتی تعطیل و بعد‌ها به پارکینگ تبدیل می‌شود.

اما علاقه سوکیاسیان به این دستگاه به اندازه‌ای بوده که آن را از رشت به تهران می‌آورد و تا پایان عمرش در اتاقی مخصوص در منزل شخصی خود از آن نگهداری می‌کند.

این دستگاه پس از درگذشت سوکیاسیان در سال ۱۳۷۴، توسط خانواده اش به موزه سینما اهدا شد.

امروزه دستگاه نمایش فیلم با منبع نوری ذغالی یا همان آپارات فعلی در سالن تماشاخانه در معرض دید علاقمندان قرار دارد.ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *