۱۱۸ پرونده قضایی در استان ایلام بررسی و ۱۹ زندانی آزاد شدند

13:02 - 30 مهر 1399
کد خبر: ۶۶۷۱۴۸
دسته بندی: حقوق و قضا ، قضایی
طرح غربالگری پرونده‌های قضایی زندانیان در مجتمع حرفه آموزی و کاردرمانی ایلام برگزار شد و زمینه آزادی ۱۹ زندانی فراهم شد.

- دهقانی رییس کل دادگستری ایلام، افشار خسروی زاد دادستان مرکز استان ایلام، داودی نیا معاون قضایی رییس کل، حجت الاسلام والمسلمین تیموری کیا رییس دادگاه انقلاب، علی رحمی معاون دادستان مرکز استان ایلام، احسانی مدیرکل زندان ها، رییس و مسئولان مجتمع حرفه آموزی و کاردرمانی در طرح غربالگری پرونده‌های قضایی زندانیان حضور داشتند و ۱۱۸ پرونده بررسی گردید.

رییس کل دادگستری استان ایلام در ابتدا خطاب به زندانیان بیان داشت: اجرای طرح غربالگری پرونده‌های قضایی با هدف رسیدگی به مشکلات و اعطای امتیازات قانونی انجام می‌گیرد و تلاش مراجع قضایی و مسئولین زندان در راستای کاهش جمعیت کیفری و کمک به رفع مشکلات است.

وی در بین زندانیان جرائم مواد مخدر به آثار سوء و خانمان سوز مواد مخدر اشاره کرد و افزود: مصرف مواد مخدر تهدید بزرگی برای جامعه است و می‌بایست با فراهم کردن شرایط لازم برای پرکردن اوقات فراغت و نیز ایجاد فرصت‌های اشتغال و حرفه آموزی زندانیان به بازپروری و بازسازگاری اجتماعی آنان کمک کرد.

دهقانی تصریح کرد: پرونده‌های قضایی زندانیان به صورت موردی و تک به تک بررسی می‌شوند و در صورت دارا بودن شرایط، از امتیازات قانونی، تسهیلات قضایی و کمک‌های نهاد‌های حمایتی برخوردار خواهند شد.

وی اذعان داشت: به کلیه مراجع رسیدگی کننده پرونده‌های قضایی زندانیان تأکید شده است تا پایان هفته جاری کلیه پرونده‌ها بررسی و تعیین تکلیف شوند.

عالی‌ترین مقام قضایی استان ایلام در ادامه به فرصت بازپروری در زندان اشاره و خاطر نشان کرد: خودسازی در زندان با الهام از فعالیت‌های فرهنگی و تربیتی و رویکرد اصلاحی و همچنین حُسن رفتار در مدت تحمل حبس می‌تواند زمینه ساز بازگشت زندانیان به جامعه باشد.

وی افزود: تسهیلات قضایی به شرط حُسن اخلاق در مدت تحمل کیفر اعطا می‌شود و فعالیت‌های بازپرورانه می‌بایست عدم تکرار جرم را به دنبال داشته باشد.

دهقانی به فرصت‌های شغلی و حرفه آموزی در زندان اشاره کرد و مهارت آموزی با هدف ایجاد زمینه اشتغال در بیرون از زندان را مورد تأکید قرار داد و اضافه کرد: طرح غربالگری در کلیه زندان‌های استان ایلام انجام شده است و در مجتمع حرفه آموزی و کاردرمانی با بررسی ۱۱۸ پرونده قضایی برای اعطای امتیازات قانونی و کمک نهاد‌های حمایتی، زمینه آزادی ۱۹ زندانی فراهم گردید که پس از پایش کلیه درخواست‌های زندانیان نتایج نهایی اجرای طرح غربالگری به اطلاع عموم خواهد رسید.

گفتنی است این برنامه در فضای باز (هواخوری) زندان و با رعایت کلیه شیوه نامه‌های بهداشتی و حفظ فاصله گذاری اجتماعی برگزار شد.ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *