آغاز طرح بزرگ غربالگری در زندان‌های هرمزگان/ زندانیان حائز شرایط آزاد خواهند شد

8:42 - 30 مهر 1399
کد خبر: ۶۶۷۰۷۱
دسته بندی: حقوق و قضا ، قضایی
رییس کل دادگستری استان هرمزگان با اعلام آغاز طرح بزرگ غربالگری در زندان‌های هرمزگان از حضور قضات در ندامتگاه‌های استان برای شناسایی زندانیان حائز شرایط آزادی خبر داد.

- علی صالحی رییس کل دادگستری استان هرمزگان در جریان برگزاری نشست فصلی رؤسای دادگستری و دادستان‌های استان ضمن تقدیر از عملکرد هر یک از مسئولین حوزه‌های قضایی که با وجود کمبود‌ها، رسیدگی به درخواست‌ها و مشکلات مردم را در اولویت برنامه‌های خود قرار داده اند اظهار داشت: تحول دستگاه قضایی و رسیدگی به موقع و دقیق به مطالبات مردم موجب جلب اعتماد عمومی به عنوان سرمایه‌ای اجتماعی برای دستگاه قضایی شده است.

وی با اشاره به اینکه صیانت از رضایت مندی عمومی که در جامعه شکل گرفته است بسیار حائز اهمیت است تأکید کرد: تمامی کارکنان دستگاه قضایی موظف هستند با تکریم ارباب رجوع و حفظ کرامت انسانی مراجعین در صیانت از اعتماد ایجاد شده تلاش نمایند.

عالی‌ترین مقام قضایی استان هرمزگان ابراز داشت: همه پرونده‌ها در هرمزگان به روز می‌باشند و تلاش همکاران ما این است تا در کوتاهترین زمان ممکن و با نهایت دقت به این پرونده‌ها رسیدگی نمایند و با ارتقای عملکرد‌ها نقش مطلوبی در اجرای شاخص‌های ابلاغی داشته باشند.

صالحی توجه به کیفیت در صدور آرای قضایی را بسیار مهم عنوان کرد و بر ضرورت ایجاد توازن در عمل به وظایف اجرایی و سایر بخش‌ها اعم از پیشگیری از وقوع جرم و اصلاح مجرمین به عنوان یک اصل اساسی در برنامه ریزی‌ها تأکید کرد.

وی همچنین تصریح کرد: توجه به تحول گرایی، همسان با گام دوم انقلاب اسلامی ایجاب می‌کند با استفاده از نظر نخبگان و اساتید حوزه و دانشگاه و اجرای دستور العمل مشارکت‌های مردمی، ایده‌های نو و خلاقانه را در تمام امور اجرایی به کار بگیریم و در راستای عمل به منویات مقام معظم رهبری (مد ظله العالی) بیش از گذشته تلاش نماییم.

رییس شورای قضایی استان هرمزگان همچنین از آغاز طرح بزرگ غربالگری در زندان‌های استان خبر داد و اظهار داشت: با اجرای این طرح، قضات برجسته با حضور در زندان‌های سطح استان با تک تک زندانیان به صورت چهره به چهره ملاقات می‌کنند و با بررسی دقیق و خارج از نوبت پرونده‌ها و شنیدن اظهارات مددجویان در صورتی که این افراد مشمول عفو، تخفیف مجازات و ارفاق باشند، پرونده آن‌ها را جهت انجام مراحل قانونی برای آزادی از زندان، تکمیل و تصمیمات لازم را اتخاذ می‌نمایند.

علی صالحی بار دیگر با تأکید بر حمایت دادگستری کل استان هرمزگان از تولید و اشتغال اظهار داشت: کارخانجات، کارگاه‌ها به هیچ وجه نباید به علت بدهی تعطیل باشند و در راستای اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی هیچ واحد تولیدی حتی برای یک ثانیه هم نباید بسته شود.

وی ضمن اشاره به دستاورد‌های دادگستری کل استان هرمزگان در احقاق حقوق عامه افزود: اجازه تضییع حق مردم را در هیچ نقطه‌ای از استان هرمزگان نخواهیم داد و دستگاه قضایی مقابله با هر نوع تعدی به یک وجب زمین و حتی یک شاخه درخت را با حساسیت و جدیت دنبال خواهد کرد.

شایان ذکر است، بهره گیری از ظرفیت دیده بان مردمی در پیشگیری از وقوع جرم، استفاده حداکثری از مجازات‌های جایگزین و اهتمام به بازدید‌های مستمر توسط قضات از زندان‌های سطح استان از دیگر توصیه‌های مورد تأکید رییس کل دادگستری به رؤسای دادگستری و دادستان‌های شهرستان‌ها بود.ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *