رؤسای قوه قضائیه وکیل آنلاین مجله حقوقی

تحویل واحد‌های مسکن ملی تا پایان سال ۱۴۰۰

19:23 - 29 مهر 1399
کد خبر: ۶۶۷۰۱۴
دسته بندی: اقتصاد ، عمومی
وزیر راه و شهرسازی اعلام کرد: این وعده را به متقاضیان و واجدین شرایط طرح مسکن ملی میدهم که تا پایان سال ۱۴۰۰ واحد‌های خود را تحویل خواهند گرفت و البته تحقق این وعده منوط به این شرط است که مردم به تعهدات خود عمل کنند.

- محمد اسلامی در برنامه تلویزیونی پایش در خصوص وضعیت بازار مسکن و افزایش قیمت‌های این بازار گفت: افزایش قیمت در بازار مسکن به علت سیاست‌های اقتصادی است که در حال حاضر اتخاذ شده است و همگان باید التزام عملی در رفتار و گفتار خود داشته باشند.

وی در ادامه افزود: بازار اقتصادی با روح و روان مردم به طو مستقیم در ارتباط است و این مداخلات متفاوت و گوناگون که در رسانه‌ها و افکار عمومی اتفاق می‌افتد تاثیرات روانی بیشتری به نسبت به اصل آن اتفاق و رخداد دارد.

وزیر راه و شهرسازی با تاکید بر تاثیر بازار ارز و بورس بر مسکن اظهار کرد: بازار مسکن متاثر از عرضه و تقاضا نیست و تابع بازار‌های موازی حوزه ارز، طلا و بورس است. دولت به صورت جدی و مصمم برنامه طرح اقدام مسکن ملی را آغاز کرده و این طرح در حال اجرا و پیشرفت است.

وی با بیان شناسایی واجدین شرایط طرح مسکن ملی از طریق ثبت نام‌های صورت گرفته در سایت مسکن ملی گفت: مردم در سایت ثبت نام کردند و پس از آن افتتاح حساب نمودند و مبلغ تعیین شده در زمان ثبت نام را به حساب واریز کردند.

اسلامی در ادامه تصریح کرد: حدود سه ماه ثبت نام این طرح به وقفه افتاد آن هم بدین خاطر که صحبت هایی منتشر شد با این مضمون که طرح جدیدی در راه است و این طرح جدید راهگشا تر خواهد بود در حالی که این موضوع به ما ضرباتی وارد کرد و از ما وقت زیادی را گرفت اما به عقیده من طی یک ماه اخیر هم ما آرام تر شده ایم و هم مردم به کانال ثبت نامی خود اعتماد کردند و درحال پیشرفت در این طرح هستیم.

وی در ادامه با بیان تعداد واجدین شرایط این طرح بیان کرد: تاکنون ۴۶۰ هزار نفر واجد شرایط و تائید شدند و حدود ۱۳۸ هزار نفر در بانک ها افتتاح حساب کردند و به طور تقریبی نیمی از این تعداد پول به حساب واریز کردند. ما این افراد را به پروژه ها متصل خواهیم کرد و در اختیار آن ها زمین به صورت گروهی گذاشته ایم با مدیریت بنیاد مسکن که در این زمین ها خانه سازی کنند.

وزیر راه و شهرسازی در ادامه با تاکید بر این موضوع که طرح ملی مسکن واجدین شرایط را صاحبخانه خواهد کرد گفت: از مردم تقاضا دارم اگر جزو واجدین شرایط هستند این طرح را ازدست ندهند زیرا باعث صاحبخانه شدن آنان خواهد شد. با این طرح توانستیم جامعه بزرگی از افرادی را شناسایی کنیم که تابحال نتوانستند صاحب خانه شوند.

وی در ادامه عنوان کرد: همزمان و به موازات طرح مسکن ملی برای جامعه فرهنگیان، نیروهای مسلح، جامعه کارگری، اصحاب رسانه و گروه هایی که نیروهای بازنشسته و شاغل زیادی را تحت پوشش خود دارند برنامه و تفاهم نامه هایی با این گروه ها امضا کردیم.

اسلامی در خصوص ایجاد طرح مالیات بر سرمایه اظهار کرد: طرح مالیاتی برای سوداگران بازار مسکن در دولت عنوان شده است و وزارت امور،اقتصاد و دارایی بر روی این طرح کار کرده است و کمیسیون اقتصاد دولت در حدود ۲۰ جلسه طی دوسال اخیر بر روی این طرح بحث های کارشناسی سنگینی صورت گرفته است. در حاضر این طرح وارد صحن دولت شده و درحال بررسی است.

وزیر راه و شهرسازی ضمن تاکید بر احتیاط در طرح مالیاتی که این طرح باعث خروج سرمایه از بخش تولید و عرضه مسکن خارج نشود گفت: قانون طرح مالیات بر سرمایه باید تنها دارای این هنر و منفعت باشد که آن بخش از افراد جامعه را که قصد استفاده از بازار مسکن را با عنوان سرمایه گذاری دارند را شناسایی و خارج کند.

اسلامی در خصوص ایجاد سامانه اعلام اطلاعات ملکی افراد و همکاری نهاد‌های مرتبط گفت: سازمان امور مالیاتی، وزارت کار و ... به ما در ایجاد این سامانه برای شفاف سازی اطلاعات ملکی کمک‌های شایانی کردند و از آنان کمال تشکر و قدردانی دارم.

وی در ادامه افزود: با اعلام کد ملی به این سامانه می‌توانیم بفهمیم هر شخص چند ملک و در کجا به نام خود دارد و اگر مستند نبود که آن ملک درحال استفاده و یا تخلیه است به آن فرد پیامکی تحت عنوان اعلام وضعیت ملک خود ارسال می‌شود و آن شخص با ارائه مستندات باید وضعیت ملک خود را اعلام کند و اگر از انجام این کار سر باز زند برای شخص اظهار نامه مالیاتی ارسال خواهد شد.

وی در خصوص حذف پک‌های غذایی در طول پرواز‌ها اظهار کرد: در پرواز‌های بین المللی با رعایت پروتکل‌ها پک‌های غذایی به مسافران داده می‌شود، اما در پرواز‌های داخلی پک غذا به علت کرونا حذف شده و در ازای آن بسته‌های بهداشتی شامل ماسک، دستکش و دستمال‌های ضدعفونی کننده به مسافران داده می‌شود.

زمانی که لیست قیمت‌ها منتشر شد به دلیل اینکه مراحل لازم را طی نکرده بودند به آنان ابلاغ کردم که این لیست را متوقف کنند و قرار بر این شد که با سازمان هواپیمایی کشوری جلسه‌ای داشته باشیم تا برای این موضوع قیمت‌ها تصمیم گیری کنیم.

وی در ادامه افزود: آن چیزی که مسلم است این است که باید در طول پرواز مسافران به صورت یک در میان بر روی صندلی‌ها بنشینند و این موضوع الزامی است؛ و پوشش هزینه باید کارشناسی شود و به هیچ عموان قابل قبول نیست قیمت‌ها تا ۱۵۰ درصد افزایش پیدا کند و هر شرکتی که ۱۵۰ درصد بر روی قیمت‌های خود افزایش داشته باشد آن را به سازمان تعزیرات حکومتی معرفی می‌کنیم.

اسلامی در پایان عنوان کرد: مردم تا پایان سال ۱۴۰۰ پروژه مسکن ملی که آن را کلید زدیم تحویل خواهند گرفت به شرطی که مردم هم به تعهدات خود به خوبی عمل کنند.ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *