افزایش حقوق پرستاران تامین اجتماعی اعمال می‌شود / جذب ۲۶۵۰ پرستار در سازمان تأمین اجتماعی

12:52 - 29 مهر 1399
کد خبر: ۶۶۶۹۰۳
مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی از اعمال افزایش حقوق پرستاران این سازمان مشابه با پرستاران وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی خبر داد.

- بنا بر اعلام اداره کل روابط عمومی سازمان تأمین اجتماعی، مصطفی سالاری در جلسه با اعضای هیأت مدیره سازمان نظام پرستاری اظهار داشت: با توجه به افزایش حقوق و دستمزد پرستاران وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، در سازمان تأمین اجتماعی نیز با موافقت شورای حقوق و دستمزد، افزایش حقوق‌ها از ماه جاری اجرا و حقوق پرستاران مشابه با وزارت بهداشت خواهد بود.

وی ادامه داد: بعد از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، بیشترین تعداد پرستاران با سازمان تامین اجتماعی همکاری داشته و ۱۶۵۰۰ پرستار در مراکز درمانی تأمین اجتماعی سراسر کشور مشغول خدمت‌رسانی به بیماران هستند.

سالاری همچنین با بیان این که تعدادی از پرستاران شاغل در مراکز درمانی دولتی و خصوصی نیز بیمه شده سازمان تأمین اجتماعی هستند، گفت: در مجموع ۷۰ هزار پرستار تحت پوشش سازمان تأمین اجتماعی قرار گرفته است.

وی با اشاره به برگزاری آزمون استخدامی سازمان تأمین اجتماعی در ماه گذشته اظهار داشت: با جذب و به کارگیری پرستاران پذیرفته شده در این آزمون، شاهد کاهش فشار کاری پرستاران و بهبود شاخص تعداد پرستار نسبت به تخت‌های بستری خواهیم بود.

مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی توسعه خدمات درمانی این سازمان را نیز بر اساس سطح‌بندی مراکز درمانی کشور عنوان و اظهار کرد: بر اساس مطالعات انجام گرفته در سازمان تأمین اجتماعی و وزارت بهداشت، توسعه خدمات درمانی براساس اولویت و به منظور تحقق عدالت در دسترسی به خدمات مورد توجه قرار می‌گیرد.

سالاری در ادامه از نهایی شدن مطالعات مربوط به سطح‌بندی مراکز درمانی خبر داد و گفت: براساس برنامه ریزی صورت گرفته به بیمارستان‌های موجود سازمان تأمین اجتماعی ۵۵۰ تخت اضافه شده و توسعه و تجهیز مراکز موجود نیز پیگیری خواهد شد.

جذب ۲۶۵۰ پرستار در سازمان تأمین اجتماعی

امیرعباس منوچهری معاون درمان سازمان تأمین اجتماعی نیز در این جلسه عنوان کرد: حدود ۱۶۵۰۰ پرستار در بیمارستان‌های تأمین اجتماعی سراسر کشور مشغول به کار و مجموع تخت‌های بستری بیمارستان‌های تأمین اجتماعی هم برابر با ۹۲۰۰ تخت است. براین اساس از نظر شاخص تعداد پرستاران به نسبت تخت بیمارستانی در شرایط قابل قبولی قرار گرفته و کمبود نیروی جدی در بخش پرستاری وجود ندارد.

وی همچنین از جذب ۲۶۵۰ پرستار جدید در سازمان تأمین اجتماعی براساس آزمون استخدامی ماه قبل خبر داد و گفت: قانون ارتقائ بهره‌وری از سال ۹۱ در سازمان تامین اجتماعی اجرا می‌شود و پرداختی پرستاران نیز به‌روز خواهد بود.

برخورداری از مزایای مشاغل سخت؛ مهمترین خواست پرستاران

محمد میرزابیگی رییس سازمان نظام پرستاری نیز در این جلسه گفت: با شیوع کرونا در کشور هشت ماه از دفاع مقدس پرستاران می‌گذرد و پرستاران علاوه بر فعالیت‌های معمول، وظایف جدیدی نیز برعهده گرفته‌اند.

وی افزود: در کشور ۱۹۳ دانشکده پرستاری فعال و در کل فعالیت‌های پرستاری بیش از ۲۵۰ هزار نفر مشغول به کار یا تحصیل داشته و سازمان نظام پرستاری ۱۹۲ هزار عضو دارد.

میرزابیگی از خدمت‌رسانی ۱۱۰ هزار پرستار به بیماران مبتلا به کرونا خبر داد و گفت: ۳۲ هزار نفر از پرستاران به این ویروس مبتلا و ۶ هزار نفر به دلیل این بیماری از خدمت منفک و ۵۲ پرستار نیز به شهادت رسیده است.

رییس سازمان نظام پرستاری همچنین برخورداری از مزایای مشاغل سخت و زیان آور را مهمترین خواست پرستاران عنوان کرد و گفت: بخشی از اعضای جامعه پرستاری تحت پوشش تامین اجتماعی و تابع قانون کار هستند و ۴۰ هزار نفر از مزایای مشاغل سخت و زیان‌آور استفاده می‌کنند.

میرزابیگی با اشاره به تصویب قانون بهره‌وری برای سرمایه انسانی کادر درمان در مجلس شورای اسلامی، گفت: انتظار جامعه پرستاری اجرای کامل این قانون در تمامی مراکز درمانی اعم از دولتی، خصوصی و تأمین اجتماعی است.

وی تأمین نیروی کمک پرستار در مراکز درمانی را نیز از دیگر مطالبات جامعه پرستاری برشمرد و گفت: به ازای هر ۴ پرستار باید یک نفر کمک پرستار در بخش‌ها حاضر و انتطار می‌رود این مساله نیز مورد توجه باشد.ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *