لغو تحریم های تسلیحاتی یک دستاورد مهم در عرصه بین المللی است

12:48 - 29 مهر 1399
کد خبر: ۶۶۶۸۵۵
دسته بندی: سیاست ، مجلس و دولت
سخنگوی دولت با بیان اینکه لغو تحریم های تسلیحاتی یک دستاورد مهم در عرصه بین المللی است، گفت: به رغم مخالت های آمریکا، رژیم صهیونیستی و متحدان منطقه‌ای شان این محدودیت ها برداشته شد و این یک علامت برای مردم ما و جامعه بین الملل است.

علی ربیعی امروز در نشست خبری خود با اصحاب رسانه اظهارداشت: در روز‌های اخیر یکی از دستاورد‌های دولت در عرصه بین الملل را تجربه کردیم این دستاورد براساس حقانیت جمهوری اسلامی ایران و نتیجه مقاومت مردم ایران به دست آمد.

 وی با بیان اینکه لغو تحریم های تسلیحاتی یک دستاورد مهم در عرصه بین المللی است، گفت: به رغم مخالت های آمریکا، رژیم صهیونیستی و متحدان منطقه ای شان این محدودیت ها برداشته شد و این یک علامت برای مردم ما و جامعه بین الملل است.

سخنگوی دولت عنوان کرد: جامعه جهانی در یک سال اخیر، استقلال و عدم تبعیت در برابر زورگویی‌های امریکا را از خود نشان داد و این اتفاق بدیعی در عرصه نظام بین الملل بود.
 
 
 سخنگوی دولت اضافه کرد: این دستاورد نشان داد به رغم تصمیمات نادرست و جنگ آفرینانه ترامپ و مفروض دانستن خروج ایران از برجام، سیاست درست ایران مبنی بر عدم خروج از برجام علاوه بر خنثی کردن نقشه دولت آمریکا در به انزوا کشاندن ایران و بازگرداندن قطعنامه شورای امنیت علیه ایران آثار مثبت خود را به مرور نشان می‌دهدکه علاوه بر این می‌توان به موفقیت‌های دگیر از جمله موفقیت در دادگاه لاهه و زبر بار نرفتن شورای امنیت نیز اشاره کرد.

وی عنوان کرد: شکسته شدن حصر تسلیحاتی کشورمان به نوبه خود نوید بخش عقب نشینی‌های دیگر از جمله رفع سایر تحریم‌های ظالمانه در همه عرصه‌های اقتصادی و مالی و بانکی و سایر اقلام بشری می‌تواند باشد.
 
ایستادگی بر مواضع اصولی و حقوقی زمینه ساز رفع تحریم تسلیحاتی شد
دستیار ارتباطات اجتماعی رئیس جمهور خاطرنشان کرد: به بیان روشن‌تر همان مقاومت و همان ایستادگی بر مواضع اصولی و حقوقی که زمینه ساز رفع تحریم تسلیحاتی شد در منتهای منطقی خود ثمرات دیگری در عرصه‌های اقتصادی به دنبال خواهد داشت که از هم اکنون واکنش سراسیمه تحریم گران و سوداگران تنش را بر انگیخته است.
 
ایران هراسی دیوانه وار آمریکا
وی تاکید کرد: هوچی گری تحریم‌گر در باره رفع تحریم تسلیحاتی ریشه در همین ایران هراسی دیوانه وار دارد. آن‌ها خیلی خوب می‌دانند که ایرانیان در قرون اخیر هیچگاه آغاز گر تهاجم نظامی به هیچ کشوری نبوده اند. سلاح ایرانی در این کشور همواره پشتوانه صلح و امنیت سرزمینی و منطقه‌ای بوده است.
 
 ایرانی‌ها عاشق صلح، ثبات و همکاری‌های منطقه‌ای برای توسعه پایدار هستند
ربیعی با بیان اینکه ایرانی‌ها عاشق سلاح نیستند،عاشق صلح و ثبات و همزیستی و همکاری‌های منطقه برای توسعه پایدار هستند، تصریح کرد: سلاح ایرانی فقط یکی از مولفه‌های ضرور در حوزه‌های دفاعی بوده است. قدرت دفاعی ایران یک قدرت ترکیبی و چند وجهی است که در ظل قدرت معنایی و تمدنی آن مفهوم اصلی خود را می‌یابد.
 
سخنگوی دولت بیان داشت: در همه حوزه‌های منطقه‌ای در شمال، جنوب و شرق جغرافیای زیست خود، نقشی سازنده داشتیم. طی همین روزها، جهان و منطقه ما شاهد رفتار سازنده و صلح طلبانه ما در مناقشات منطقه‌ای قفقاز است.

وی با بیان اینکه در یمن نیز ما توسعه طلبی و تجاوز را محکوم کرده ایم و خواهان مذاکره طرفین برای صلح پایدار شده ایم، گفت: همه کشور‌های منطقه را به پیمان‌های صلح دعوت کرده ایم و با تروریسم و خشونت و افراطی گری مبارزه بی امان و واقعی کرده ایم، بنابراین هراس امریکا یک هراس تسلیحاتی نیست هراس از این است که رفع تحریم تسلیحاتی رفع کلیه تحریم‌های ظالمانه دارویی و بانکی و اقلام بشری را در چشم انداز قابل رویت قرار داده است.
 
سیر صعودی کرونا در ۱۲ استان کشور
ربیعی با اشاره به آخرین روند شیوع کرونا نیز گفت: در شرایط فعلی، روند شیوع کرونا در ۱۲ استان سیر صعودی و ۹ استان هم در شرایط هشدار قرار دارند و تهران هم در مرحله صعودی قرار دارد.

دستیار ارتباطات اجتماعی رئیس جمهور خاطرنشان کرد: به رغم همه تاکید‌ها رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی از ۴۲ درصد در دو هفته قبل به ۵۴ درصد رسیده است و امیدواریم با همکاری همه مردم عزیز این روند افزایش یابد؛ و رعایت دستورالعمل‌ها باید به بالای ۹۰ درصد برسد.

وی در ادامه عنوان کرد: تزریق رایگان واکسن آنفولانزا برای مادران باردار و مراکز نگهداری سالمندان و افراد دارای بیماری سرطان در هفته گذشته دنبال شده است. از همه مادران باردار می‌خواهم برای حفظ سلامت خود و فرزندان در راه، حتما به مراکز بهداشت مناطق خود مراجعه کنند.
 

کنترل قیمت‌ها و افزایش نظارت‌ها؛ مهمترین مصوبه هیئت دولت
ربیعی با اشاره به مصوبات هیئت دولت  در هفته گذشته نیز بیان داشت: کنترل قیمت‌ها و افزایش نظارت‌ها از مهمترین مواردی بود که در جلسات دولت مورد بحث، بررسی و تصمیم گیری قرار گرفت. دولت به هدف توسعه سرمایه گذاری در مناطق کمتر توسعه یافته و ایجاد اشتغال، با صدور مجوز سرمایه گذاری سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران در طرح‌های رسیدگی جدید و بافندگی در استان خراسان جنوبی موافقت کرد.


وی تاکید کرد: ایمیدرو و نسبت به سرمایه گذاری در طرح‌های ریسندگی و بافندگی با ظرفیت تولید سالانه ۳ هزار و ۹۶۰ تن انواع نخ و ۵.۱۶ میلیون مترمربع پارچه در مناطق توسعه یافته استان خراسان جنوبی از محل منابع داخلی اقدام کند. در تصمیم جلسه یکشنبه دولت به منظور جبران افزایش هزینه‌های آسیابانی و کمک به صنعت آرد و نان کشور به میزان ۱۱% قیمت آرد طی سه سال اخیر را به محاسبه سازمان حمایت و مصرف کننده میزان ریالی را تعیین می‌کند؛ و این افزایش از سوی دولت تامین خواهد شد.
 
تحقق آرزوی دیرین درآمد ارزی بدون نفت
سخنگوی دولت با بیان اینکه امروز روز جهانی صادرات است، بیان داشت: تحریم گران فکر می‌کردند با تحریم‌های بی سابقه و بی نظیر، ایران به زانو در خواهد آمد. اما خوشبختانه امروز صنعتگران، کار آفرینان و دیپلماسی اقتصادی فعال ما باعث شده که دولت دوازدهم آرزوی دیرین مبتنی بر درآمد ارزی بدون نفت را تا حدود زیادی محقق سازند. این یک خواست ملی همیشگی دلسوزان ایران بوده است که ارز لازم برای زندگی روزمره و کالا‌های اساسی و توسعه کشور ناشی از تولید و کار ایرانی محقق شود نه با ارز حاصل از خانم فروشی از منابع زیرزمینی.
 
دولت استراتژی افزایش صادرات غیرنفتی را در دستور کار قرار داد
وی با بیان اینکه یکی از هدف‌های اصلی تحریم کاهش صادرات و عدم دستیابی ایران به منابع ارزی برای تامین موارد مورد نیاز بوده است، عنوان کرد: با این تحریم ها، دارو، تجهیزات پزشکی و مواد غذایی در کانون تهدید جدی قرار گرفت، اما دولت استراتژی افزایش صادرات غیرنفتی را در دستور کار قرار داد و نتیجه بخش بود. از دشواری‌های کار دولت در این دوره، علاوه بر تحریم پدیده کرونا و بسته شدن مرز‌ها هم بود.
 
صادرات شهریور نسبت به مرداد ۲۴% افزایش یافت
دستیار ارتباطات اجتماعی رئیس جمهور خاطرنشان کرد: با شیوع کرونا در ابتدا با بسته شدن مرز‌ها و اعمال محدودیت‌های کشور‌های واردکننده با کاهش صادرات روبرو شدیم که خوشبختانه صادرات شهریور نسبت به مرداد ۲۴% افزایش یافت و با تداوم این رشد، امیدواریم آمار صادرات به سطح مطلوب مورد نیاز برسیم.

ربیعی اضافه کرد: صادرات کالا‌های غیرنفتی در دولت‌های نهم و دهم در سال‌های بدون تحریم یا تحریم سست تجربه کردیم، در جمع ۲۱۷ میلیارد دلار بود، ولی در دولت یازدهم حدود ۱۸۰ میلیارد دلار و دولت دوازدهم به ۱۵۰ میلیارد دلار رسید که مجموعا با ۳۳۰ میلیارد دلار بیشترین میزان صادرات انجام شده است. این آمار بدون احتساب مدت باقیمانده از دولت دوازدهم است که قطعا آمار نهایی را بهبود خواهد بخشید.
 
سیاست فشار حداکثری دولت آمریکا شکست خواهد خورد
وی در عین حال بیان داشت: اطمینان داریم با بازگشت کامل ارز صادرکنندگان غیرنفتی، بی ثباتی‌های ارزی اخیر کاهش یافته و سیاست فشار حداکثری دولت آمریکا شکست خواهد خورد. این آثار نماد روشنی از اهتمام و تلاش دولت برای فعالیت‌های اقتصادی، تجاری و صادرات غیرنفتی است.

دستیار ارتباطات اجتماعی رئیس جمهور تاکید کرد: دولت در ماه اخیر سیاست‌هایی برای تشویق صادرکنندگان و بازگرداندن ارز‌های بدست آمده از قبیل سیاست‌های مالیاتی اتخاذ کرده است و حمایت خود را از صادرات کنندگان ارائه خواهد داد. امسال روز ملی صادرات را به همه تلاش گران در عرصه و همه صادرکنندگانی که با تحویل به موقع ارز به بانک مرکزی نگاه ملی دارند تبریک عرض می‌کنم.
 


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *