رؤسای قوه قضائیه وکیل آنلاین مجله حقوقی

انتخابات آمریکا؛ بهبود وضعیت ترامپ در نظرسنجی‎ها، سایه فساد «هانتر» بر کارزار بایدن

10:22 - 27 مهر 1399
کد خبر: ۶۶۶۰۳۵
نزدیک شدن زمان روز انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، رقابت های سیاسی و انتخاباتی را تشدید کرده است.
تنها ۲ هفته تا زمان برگزاری انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ آمریکا فرصت باقی است.
 
کارزار انتخابات «دونالد ترامپ»، رییس جمهور و نامزد حزب جمهوریخواه آمریکا در انتخابات مذکور بر شدت و سرعت فعالیت‌های خود افزوده است، اما نظرسنجی‌ها همچنان از پیشتازی «جو بایدن»، معاون رییس جمهور پیشین آمریکا و نامزد حزب دموکرات در انتخابات پیش رو حکایت دارند.
 
به گزارش «ریل کلیر پالتیک، سی ان ان و فاکس نیوز»، نظرسنجی‌های انتخاباتی چه می‌گویند؟ براساس نظرسنجی «میسوری اسکوت»، دونالد ترامپ در ایالت «میسوری» با اختلاف ۶ درصد از بایدن پیشی گرفته است.
 
ترامپ براساس نظرسنجی «ترافالگار گروپ» نیز در ایالت «میشیگان» از بایدن پیش است.
 
چهل و پنجمین رییس جمهور آمریکا، براساس نظرسنجی مشترک «نیویورک تایمز و سیِنا» در ایالت «آلاسکا» توانسته از بایدن پیشی بگیرد.
 
براساس نظرسنجی مشترک «هیل و هریکس» در ایالت «فلوریدا» و نیز براساس نظرسنجی «امرسون» در ایالت «کارولینای شمالی» با بایدن شانس برابری برای پیروزی دارد.
 
بایدن نیز براساس نظرسنجی‌های «میسون- دیکسون» و «هیل و هریکس» در ایالت‌های «پنسیلوانیا» و «فلوریدا» از ترامپ پیش است.
 
جدیدترین نظرسنجی‌ها در مورد ۶ ایالت کلیدی و تاثیرگذار در نتیجه انتخابات ۲۰۲۰ آمریکا نیز از پیشتازی بایدن در «فلوریدا»، «پنسیلوانیا»، «میشیگان»، «ویسکانسین»، کارولینای شمالی» و «آریزونا» حکایت دارد.
 
- ترامپ در مبارزات انتخاباتی در میشیگان و ویسکانسین، برنامه بایدن را «تهدیدآمیز» خواند.
 
- احتیاط کارزار انتخاباتی ترامپ در مورد نتیجه انتخابات: کارزار انتخاباتی بایدن بر این باور است که حتی اگر نظرسنجی‌های ملی، به نفع دموکرات‌ها باشد نیز باید جانب احتیاط را رعایت کرد.
 
- رای گیری الکترونیکی در فلوریدا: بازگشت ۲ میلیون و ۴۰۰ هزار برگه رای در رای گیری الکترونیک ایالت «فلوریدا» نشان دهنده استقبال مردم این ایالت از این شیوه رای گیری در میانه بحران شیوع کروناست.
- افزایش سرعت کارزار انتخاباتی ترامپ: ترامپ در تجمع انتخاباتی خود در «میشیگان» ضمن تکرار اظهارات خود علیه جو بایدن و متهم کردن دموکرات‌ها برای توطئه استیضاح، از افشاگری جدید در مورد «هانتر بایدن»، پسر جو بایدن، خبر داد.
 
پسر نامزد حزب دموکرات آمریکا به فساد مالی متهم است.
 
ترامپ در سخنرانی‌های انتخاباتی خود از دموکرات‌ها به عنوان «رادیکال‌های ضد آمریکایی» یاد کرد.
 
در حالی که ترامپ روز گذشته نیز در «ویسکانسین» تجمع انتخاباتی داشت، بایدن برنامه‌ای برای روز شنبه برنامه ریزی نکرده بود.
 
- رای گیری زودهنگام در مینه سوتا، شیوع کرونا را تشدید کرد: انجام رای گیری زودهنگام در ایالت «مینه سوتا»، سبب شد شمار ابتلای روزانه در این ایالت به رکورد جدیدی برسد.
 
بیش از ۹۰۰ هزار نفر تاکنون در سراسر این ایالت رای داده اند.
 
- راهپیمایی گسترده زنان علیه ترامپ در چند ایالت: با وجود ممنوعیت اجتماعات گسترده، زنان در «نیویورک»، «لس آنجلس» و «واشنگتن» علیه ترامپ راهپیمایی کردند.
 
- پیشنهاد جنجالی بایدن به پلیس: پیشنهاد بایدن به پلیس مبنی بر شلیک به پای متهمان به جای شلیک مرگبار در یکی از تجمع‌های انتخاباتی خود، سبب بروز اعتراض‌ها و انتقادات گسترده‌ای شده است.
 
- اعتراض‌ها در پورتلند، آرای مردمی را به سمت دموکرات‌ها سوق داده است.
 
- تلاش اوباما برای جلب آرا پنسیلوانیا: «باراک اوباما»، رییس جمهور پیشین آمریکا که در سال‌های ۲۰۰۸ و ۲۰۱۴ در ایالت «پنسیلوانیا» پیروز شده بود، در آستانه انتخابات تلاش دارد رای این ایالت را به سمت بایدن سوق دهد.
 
- رکورد شکنی مشارکت در انتخابات زودهنگام: در ۱۰ ایالت آمریکا، شمار رای دهندگان ۲۵ درصد بیشتر از رای دهندگان سال ۲۰۱۶ بوده است.
 
تاکنون ۲۵ میلیون ۸۰۰ هزار آمریکایی رای خود را به صندوق انداخته اند.
 
یک استاد علوم سیاسی دانشگاه «فلوریدا»، این امر را در انتخابات مدرن آمریکا، بی سابقه خواند.
 
وی گفت «پیش بینی می‌کنم ۱۵۰ میلیون آمریکایی امسال رای بدهند که بالاترین میزان از سال ۱۹۰۸ است.»
 


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *