رؤسای قوه قضائیه وکیل آنلاین مجله حقوقی

لزوم قاطعیت سازمان بازرسی در برخورد با مفسدان خرد و کلان

5:00 - 27 مهر 1399
کد خبر: ۶۶۵۸۲۱
دسته بندی: حقوق و قضا ، قضایی
رییس کل دادگستری استان ایلام گفت: فساد خرد یا کلان از سوی هر کارگزار و مسئولی در نظام مقدس جمهوری اسلامی اصلا قابل پذیرش نیست و سازمان بازرسی در صورت مشاهده، باید با بررسی دقیق و جمع آوری مستندات لازم با آن برخورد کند.

- مدیران و کارکنان اداره کل بازرسی استان با دهقانی رییس کل دادگستری ایلام دیدار کردند.
در ابتدای این دیدار دهقانی با اشاره به وظایف سازمان بازرسی کل کشور در قانون اساسی، وظایف و مسئولیت‌های این سازمان را خطیر و سنگین توصیف کرد و افزود: نظارت بر سازمان‌ها و دستگاه‌های مختلف، نیازمند بهره گیری از بازرسان متعهد و متخصص در حوزه‌های گوناگون است.

وی ضمن بیان اهمیت موضوع نظارت و بازرسی در معارف دینی و فرهنگ سازمانی، نظارت صحیح را از پایه‌های اصلی سلامت اداری دانست و اذعان داشت: سازمان بازرسی باید با پایش و نظارت مستمر درون بخشی، همواره افراد امین، متعهد و متخصص را در بازرسی‌ها به کار گیرد تا مجموعه‌ای کارآمد و مؤثر در اختیار داشته باشد.

عالی‌ترین مقام قضایی استان در ادامه بازرسی و نظارت مطلوب را نیازمند ویژگی‌ها و خصوصیاتی ارزیابی کرد و افزود: مطابق قانون این نظارت باید منظم، مستمر و هدفمند باشد و سازمان بازرسی باید به صورت برنامه ریزی شده، نظام‌مند و پیوسته نظارت بر دستگاه‌های اجرایی را برای مقابله با فساد پیگیری نماید.

وی سلامت اداری را هدف نهایی امر نظارت در سازمان بازرسی عنوان کرد و بیان داشت: در فرآیند نظارت جمع آوری اطلاعات دقیق قبل، بعد و در ضمن انجام وظایف و مسئولیت‌های دستگاه‌های اجرایی به منظور پیشگیری از بروز فساد و تطابق امور انجام شده با قوانین و مقررات از اهمیت بسزایی برخوردار است.

رییس کل دادگستری استان ایلام از مبارزه با فساد به عنوان یکی از مهم‌ترین برنامه‌های دستگاه قضایی در دوران تحول یاد کرد و افزود: کلیه دستگاه‌های اجرایی همواره باید حضور و نظارت مستمر سازمان بازرسی را احساس کنند و طبعا این احساس نظارت موجب پیشگیری از تخلف و فساد خواهد شد.

وی تصریح کرد: فساد خرد یا کلان از سوی هر کارگزار و مسئولی در نظام مقدس جمهوری اسلامی اصلا قابل پذیرش نیست و سازمان بازرسی در صورت مشاهده، باید با بررسی دقیق و جمع آوری مستندات لازم با آن برخورد کند.

دهقانی با اشاره به نامگذاری امسال به عنوان سال جهش تولید و اهمیت و جایگاه ویژه این موضوع در شرایط اقتصادی امروز کشور، خواستار تلاش و اقدام جهادی کلیه مسئولین و نظارت قاطع سازمان بازرسی استان در راستای مقابله با موانع تولید و تخلفات مربوط به این موضوع شد.

وی با تاکید بر اهمیت اعتماد سازی در بین مردم، نظارت دقیق سازمان بازرسی بر اجرای قوانین در دستگاه‌های اجرایی کشور را سبب اعتماد مضاعف مردم به نظام اسلامی دانست و افزود: تلاش کنید در کنار اقدامات پیشگیرانه و برخورد قاطع با فساد، با ارائه پیشنهادات و برنامه‌های کاربردی، حسن انجام امور و اجرای صحیح قانون به بهترین نحو ممکن در کلیه سازمان‌های استان صورت گیرد.ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *