موفقیت ۲۷ مهرماه؛ ثمره راهبرد مقاومت فعال

22:39 - 24 مهر 1399
کد خبر: ۶۶۵۶۲۷
دسته بندی: سیاست ، دفاعی و مقاومت
آنچه در ۲۷ مهرماه امسال دقیقا ۵ سال پس از اجرایی شدن برجام رخ می‌دهد، تنها لغو تحریم تسلیحاتی کشورمان وفق قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل متحد نخواهد بود، بلکه اعلام رسمی پیروزی جمهوری اسلامی ایران بر توطئه‌های غرب در یک ماراتن نفس‌گیر و با اتخاذ راهبرد مقاومت فعال است.

-لغو تحریم‌های تسلیحاتی جمهوری اسلامی ایران طی روز‌های آینده، پیروزی راهبردی بزرگی برای کشورمان محسوب می‌شود که در نتیجه راهبرد «مقاومت فعال» به دست آمده و توانسته توطئه‌های مشترک آمریکا و شرکای اروپایی‌اش را در خصوص «تمدید تحریم‌های تسلیحاتی ایران» ناکام بگذارد.

آنچه در ۲۷ مهرماه امسال دقیقا ۵ سال پس از اجرایی شدن برجام رخ می‌دهد، تنها لغو تحریم تسلیحاتی کشورمان وفق قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل متحد نخواهد بود، بلکه اعلام رسمی پیروزی جمهوری اسلامی ایران بر توطئه‌های غرب در یک ماراتن نفس‌گیر و پس از ماه‌ها کشمکش است.

ایالات متحده آمریکا به صورت آشکار و رسمی خواستار عدول از الزام حقوقی ضمیمه ۵ برجام و ضمیمه ب قطعنامه ۲۲۳۱ و «تمدید نامحدود» تحریم‌های تسلیحاتی ایران بود، اما حتی به گزینه «تمدید محدود» نیز نرسید!

مهم‌ترین دلیل ناکامی واشنگتن، اصرار ایران بر لغو تحریم‌های تسلیحاتی خود مطابق اسناد حقوقی رسمی سازمان ملل و خصوصا قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت و بالا بردن هزینه هرگونه اقدام نامتعارف حقوقی مشترک آمریکا و اروپا بود.

با وجود مخالفت ظاهری تروییکای اروپایی با تمدید نامحدود تحریم تسلیحاتی ایران، آن‌ها سعی داشتند با دیپلماسی پنهان، کشورمان را برای پذیرش داوطلبانه تمدید موقت تحریم‌های تسلیحاتی مجاب کنند، زیرا قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت به لحاظ حقوقی جایی برای مانور کشور‌های غربی در این خصوص باقی نگذاشته است.

در همین راستا بود که پیش‌نویس طرح «تمدید سه ساله» یا حتی «یک ساله یا ۶ماهه» تحریم تسلیحاتی ایران از سوی اتحادیه اروپا مورد بررسی قرار گرفت و اساسا اقدام عجولانه مقامات اروپایی در تصویب قطعنامه ضد ایرانی در شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، مقدمه‌ای برای ارائه همین طرح در شورای امنیت سازمان ملل بود.

با این حال، پیام‌ها و رفتار‌های قاطع و مبتنی بر راهبرد «مقاومت فعال» ایران، بازیگران اروپایی را در استمرار این مسیر ناکام گذاشت، تا جایی که حتی موفق نشدند به تعهد پشت پرده خود به واشنگتن و تل‌آویو مبنی بر جلوگیری از لغو تحریم‌های تسلیحاتی ایران در تاریخ مشخص شده (۲۷ مهرماه) جامه عمل بپوشانند.

در این مسیر، جمهوری اسلامی ایران بار‌ها تاکید کرد که هرگونه تمدید تحریم تسلیحاتی (اعم از نامحدود یا موقت) در تعارض کامل با سند برجام و قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل متحد بوده و پس از تاریخ ۱۸ اکتبر امسال (۲۷ مهرماه)، حتی ثانیه‌ای تاخیر در برداشته شدن این تحریم‌ها را نخواهد پذیرفت.

از سویی؛ ایران همچنین عواقب بازی غیر مستقیم در زمین کاخ سفید در خصوص تمدید تحریم تسلیحاتی ایران را به طرف اروپایی تفهیم و صراحتا اعلام کرد که این اقدام آن‌ها دقیقا مترادف با «خروج رسمی از برجام» محسوب شده و تبعات آن متوجه تروئیکای اروپایی خواهد بود.ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *