رؤسای قوه قضائیه وکیل آنلاین مجله حقوقی

انتقال هوایی موفق قلب پیوندی جوان ۲۱ ساله از مشهد به تهران

19:11 - 24 مهر 1399
کد خبر: ۶۶۵۵۹۵
رییس مرکز مدیریت پیوند و درمان بیماری‌های وزارت بهداشت اعلام کرد که یک پیوند قلب از طریق انتقال هوایی عضو اهدایی خانم ۲۱ ساله از مشهد به تهران با موفقیت انجام شده است.

-طبق اعلام وبدا، رییس مرکز مدیریت پیوند و درمان بیماری‌های وزارت بهداشت از پیوند موفق قلب از طریق انتقال هوایی عضو اهدایی خانم ۲۱ ساله از مشهد به تهران خبر داد.

مهدی شادنوش در خصوص این پیوند قلب گفت: در شرایط بحرانی و حساس کنونی و همزمان با انتشار موج سوم ویروس کرونا در کشور، عملیات پیوند قلب از طریق انتقال هوایی عضو اهدایی خانم ۲۱ ساله از مشهد به تهران با حساسیت و تلاش بسیار زیاد با موفقیت صورت گرفت.

وی گفت: در این انتقال قلب خانم ۲۱ ساله که بر اثر تشنج دچار مرگ مغزی شده بود، پس از اعلام رضایت خانواده، با رعایت تمام موارد پروتکل بهداشتی از بیمارستان منتصریه مشهد به بیمارستان شهید رجایی تهران انتقال یافت.

وی در تکمیل این خبر گفت: از دو روز قبل، که بیمار دچار مرگ مغزی شده و خانواده وی رضایت بر اهدای اعضا داده بود، فرایند انتخاب بیمار برای انجام پیوند آغاز و با توجه به اینکه فرد گیرنده بیماری تهرانی بوده و وضعیت نامناسبی داشته و دچار نارسایی کبد و کلیه نیز به دلیل نارسایی قلبی گشته بود، عملیات انتقال قلب از مشهد به تهران آغاز گردید.

شادنوش افزود: از انجایی که بیمار نیاز ویژه‌ای برای ادامه حیات به قلب پیوندی داشته این عملیات با حساسیت ویژه‌ای آغاز شد. در ابتدا پروازی راس ساعت ۸ صبح برای دریافت قلب، از تهران به سمت مشهد صورت گرفت، اما به دلیل نقص فنی این پرواز به تهران بازگشت.

وی افزود: از آنجایی که در این فرایند، زمان انجام پیوند بسیار مهم است با تلاش مرکز مدیریت پیوند وزارت بهداشت پرواز دیگری راس ساعت ۱۰ و ۴۰ دقیقه هماهنگ و هواپیما از تهران به مشهد عازم شد. این پرواز بعد از یک ساعت به فرودگاه مشهد رسیده و قلب پیوندی که توسط تیم جراحی بیمارستان منتصریه مشهد جدا شده بود توسط اورژانس مشهد به فرودگاه منتقل و در هواپیما قرار گرفته و به بیمارستان شهید رجایی تهران ارسال شد.

رییس مرکز مدیریت پیوند و درمان بیماری‌های وزات بهداشت افزود: با یاری خداوند متعال و با همکاری تیم‌های پیوند و واحد‌های فراهم آوری دانشگاه‌های علوم پزشکی مشهد و ایران، سازمان اورژانس کشور و اورژانس هوایی، انتقال عضو پیوندی این پیوند با موفقیت در ساعت ۱۳و ۵۵ زده شده و هم اکنون حال بیمار مساعد است.

رییس مرکز مدیریت پیوند و درمان بیماری‌های وزارت بهداشت افزود: کبد، کلیه و پانکراس قهرمان اهدا کننده نیز در شهر مشهد به دیگر بیماران نیازمند پیوند زده شد.

وی تاکید کرد: از خالقی رییس مرکز فراهم آوری دانشگاه علوم پزشکی مشهد، علی اکبریان پزشک برداشت کننده کبد، کلیه و پانکراس و عباسی برداشت کننده قلب قهرمان پیوند ما، که همراه با همکاران مرکز مدیریت پیوند و درمان بیماری‌های وزارت بهداشت بسیار تلاش کرده و تا عمل با موفقیت صورت گیر‌د بسیار سپاسگزارم.

شادنوش تصریح کرد: این مورد هفتمین انتقال هوایی قلب پیوندی در سال جاری و اولین انتقال قلب هوایی از مشهد است.ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *