رؤسای قوه قضائیه وکیل آنلاین مجله حقوقی

مسکن ملی متری چند؟

11:04 - 24 مهر 1399
کد خبر: ۶۶۵۴۶۲
معاون وزیر راه و شهرسازی در خصوص تعیین قیمت واحد‌های مسکونی ملی گفت: بر اساس فهرست بها با تعدیل‌های سه ماهه دوم، متری ۲ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان با نوسان ۵ درصد افزایش یا ۱۰ درصد کاهش به استان‌ها این اختیار تفویض شده است تا بر اساس این معیار‌ها برنامه ریزی و محاسبه را انجام دهند.
_ ایسنا نوشت: محمود محمودزاده در این خصوص با بیان اینکه نظام فنی کشور ملاک تعیین قیمت واحد‌های مسکونی ملی است گفت: بر اساس فهرست بها با تعدیل‌های سه ماهه دوم، متری ۲ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان با نوسان ۵ درصد افزایش یا ۱۰ درصد کاهش به استان‌ها این اختیار تفویض شده است تا بر اساس این معیار‌ها برنامه ریزی و محاسبه را انجام دهند.
 

زمین متری ۳.۵ تا ۴ میلیون تومان

 
 از طرف دیگر بر اساس برآورد‌های اوایل دی ماه سال گذشته، قیمت هر متر زمین ۳.۵ تا ۴ میلیون تومان در نظر گرفته شده که متقاضیان در اقساط ۱۰ سال پرداخت خواهند کرد.  آورده اولیه هر متقاضی نیز در مرحله اول حدود ۴۰ میلیون تومان است.
 
تا سقف ۱۰۰ میلیون تومان نیز وام بانکی با نرخ سود ۱۸ درصد با دوره مشارکت دو ساله و مدت بازپرداخت ۱۰ ساله پرداخت می‌شود. با این حساب در حال حاضر وام بانکی ۱۰۰ میلیون تومانی و آورده ۴۰ میلیون تومانی متقاضیان تکافوی ساخت یک واحد ۵۲ متری را می‌دهد.
 

افراد حقیقی هم می‌توانند مسکن ملی بسازند

 
متقاضیانی که قصد دارند در قالب طرح اقدام ملی مسکن ساخت و ساز کنند اگر شرایط پنج گانه این طرح از جمله سبز بودن فرم «ج» را داشته باشند می‌توانند به شکل گروهی تقاضای دریافت زمین دولتی بدهند و با استفاده از آورده خود و وام حداکثر ۱۰۰ میلیون تومانی ۱۸ درصد صاحب خانه شوند.
 
طرح اقدام ملی مسکن در قالب‌های متنوعی طراحی شده که از جمله آن‌ها می‌توان به ثبت نام از متقاضیان، پروژه‌های مشارکتی با پیمانکاران، انعقاد تفاهمنامه با دستگاه‌های دولتی، تشکیل تعاونی و تشکیل گروه‌های چند نفره اشاره کرد. در قالب گروهی زمین در اختیار متقاضیان قرار می‌گیرد تا خودشان پروانه بگیرند و تولید مسکن کنند. گفته می‌شود در این قالب، تعداد قابل توجهی از واحد‌ها که ساختشان از سال گذشته شروع شده به مرحله افتتاح رسیده است.
 
برخورداری از مسکن ملی شرایطی دارد که از جمله آن‌ها می‌توان به عدم استفاده از زمین و مسکن دولتی از ابتدای پیروزی انقلاب تا کنون، عدم مالکیت از سال ۱۳۸۴ تا کنون، سکونت پنج ساله در شهر یا شهر‌های اطراف مورد تقاضا و سرپرست خانوار بودن اشاره کرد.
 
بنا به گفته محمود محمودزاده، معاون وزیر راه و شهرسازی، طرح اقدام ملی مسکن برای درآمد‌های مختلف پیش‌بینی شده است. در این طرح در شهر‌هایی که دولت دارای زمین باشد و قیمت زمین بر اساس ضوابط قانونی اجازه دهد، زمین ۹۹ ساله اجاره داده می‌شود. همچنین، در شهر‌هایی که قیمت زمین دولتی بیشتر از جزییاتی است که در قانون آمده، واگذاری به شیوه فروش اقساطی انجام می‌شود که در عین حال این شیوه ارزش افزوده بسیار خوبی برای متقاضیان ایجاد می‌کند. به گفته وی، زمین‌هایی که گرانقیمت‌تر هستند و شرایط خاص دارند به صورت مشارکت با سازندگان ساخته می‌شود.
 

وعده افتتاح مسکن ملی در آبان ماه

 
شهریوماه سال گذشته طرح اقدام ملی مسکن با حضور رییس جمهور کلنگ زنی شد. اولین واحد‌ها از این پروژه ۴۰۰ هزار واحدی به روز‌های افتتاح نزدیک شده و بر اساس اعلام معاون وزیر راه و شهرسازی، روز اول آبان ماه پروژه‌های آماده شده مسکن ملی در چهار بخش با حضور رییس جمهور  به بهره برداری می‌رسد. پیش از این وزارت راه و شهرسازی تیرماه و مرداد ماه را زمان افتتاح مسکن ملی اعلام کرده بود که بنا به دلایلی از جمله شیوع ویروس کرونا محقق نشد. گفته می‌شود در شهر جدید پرند ۱۲۴۶ واحد مسکن ملی، در هشتگرد ۹۶ واحد و در گلبهار ۳۰۰ واحد با ارزش حدود ۵۲ میلیارد تومان آماده افتتاح است.
 
 
 
 


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *