احمدی: ورزش هیچ وقت تعطیل نمی‌شود/ ۴۳ فدراسیون ورزشی بیش از ۱۴۰۰ برنامه ارائه کرده‌اند

12:40 - 23 مهر 1399
کد خبر: ۶۶۵۱۹۸
دسته بندی: ورزشی ، سایر حوزه ها
معاون فرهنگی و همگانی وزارت ورزش برنامه‌های هفته تربیت‌بدنی را تشریح کرد.

- طبق اعلام روابط عمومی وزارت ورزش و جوانان، عبدالحمید احمدی در نشست خبری به مناسبت هفته تربیت‌بدنی گفت: "ایران همدل، ایران فعال" شعار پیش‌بینی شده برای این هفته است که به خاطر شرایط کرونا انتخاب شده است. برای در امان ماندن از بیماری نیازمند ورزش هستیم در این صورت راحتتر از بحران‌ها عبور می‌کنیم.
وی افزود: از ۲۶ مهرماه هفته تربیت‌بدنی شروع می‌شود که برای هر روز هفته اسمی مشخص شده است. ستاد هفته تربیت‌بدنی جلساتی را برگزار کرده و با مشارکت دستگاه‌ها این ستاد تشکیل شده که می‌توان به بسیج ورزشکاران، صدا و سیما، شهرداری، وزارت بهداشت، آموزش و پرورش و ... اشاره کرد.


۱۴۰۰ برنامه فدراسیون‌ها برای هفته تربیت‌بدنی
معاون فرهنگی و همگانی وزارت ورزش گفت: با توجه به شیوع ویروس کرونا تاکید داشتیم با رعایت دستورالعمل‌ها ورزش همچنان می‌تواند به فعالیت‌های خود ادامه دهد. مطابقت با شرایط هر استان برنامه‌ها اجرا خواهد شد. ۴۳ فدراسیون ورزشی بیش از ۱۴۰۰ برنامه ارائه کرده‌اند.

برنامه دستگاه‌ها در هفته تربیت‌بدنی چیست؟
احمدی با اشاره به اینکه دستگاه‌های اجرایی هم برنامه‌های مختلف خود را ارائه کرده‌اند، یادآور شد: شهرداری‌ها به صورت عمومی برنامه‌ها را در قالب جشنواره، پیاده روی و ... اجرا می‌کنند. در حوزه آموزش و پرورش هم می‌توان به پروژه کنترل اضافه وزن و چاقی اشاره کرد. ۱۴ میلیون دانش آموز کشور تحت بررسی کنترل وزن قرار می‌گیرند. امیدواریم این پروژه تا پایان سال اجرایی شود.

وی افزود: در حوزه ورزش کارگری هم موضوع پویش دوشنبه‌های ورزش و کار در کارخانه‌ها پیگیر خواهد شد. ۲۸ مهر این طرح را به صورت نمادین در یکی از کارخانه‌ها اجرا می‌کنیم. برنامه‌هایی هم برای خانواده‌های کارگران پیش‌بینی شده است. در حوزه ورزش دانشجویی، برنامه‌های آموزشی در جهت ترویج ورزش و نقش آن برای مقابله با کرونا اجرا خواهد شد.
معاون وزیر ورزش همچنین به برنامه‌های ورزش زورخانه‌ای اشاره کرد و گفت: این فدراسیون طرح "هر خانه یک زورخانه" را پیش‌بینی کرده است. از دیگر برنامه‌ها در حوزه فرهنگی است. در روز اول که همزمان با سالروز شهادت امام رضا علیه السلام است تجلیل از خانواده شهدای ورزشکار را خواهیم داشت.

افتتاح ۱۲۹ پروژه ورزشی
احمدی با اشاره به افتتاح پروژه‌های ورزشی، خاطرنشان کرد: در این خصوص یک بخش ۴۵۰ خانه ورزش روستایی در ۳۱ استان به بهره‌برداری برسد. پیش‌بینی ما این است تا پایان سال ۱۱۵۰ خانه ورزشی را به بهره‌برداری برسانیم. در این صورت جمع خانه ورزش روستایی به ۵ هزار مورد خواهد رسید. افتتاح ۱۲۹ پروژه شهری و روستایی از دیگر برنامه‌هاست. ۴۱ برنامه شهری داریم. ۱۴۸ هزار و ۳۲ متر مربع به فضای ورزش اضافه می‌شود. ۸۸ پروژه هم با متراژ ۸۸ هزار و ۴۲۰ متر مربع در برنامه‌های روستایی است.

طرح شکوه برای توسعه ورزش همگانی
وی عنوان کرد: در بخش همگانی هم برنامه‌هایی داریم که می‌توان به طرح شکوه (شبکه کمیته ورزش همگانی فدراسیون‌های ورزشی) اشاره کرد که با اجرای آن کمیته‌های ورزش همگانی به صورت شبکه‌ای کار می‌کنند.
معاون وزیر ورزش در این نشست با اشاره به پویش شهر فعال، اظهارداشت: بحث مهم دیگر ما پیگیری طرح شهر‌های فعال ایران است. نخستین برنامه ما در این خصوص برگزار شد. نشست دوم شورای سیاست گذاری شهر‌های فعال اول آبان برگزار خواهد شد که ۷ شهر دیگر را به عنوان کاندیدای فعال اعلام می‌کنیم تا آن‌ها بتوانند تحرکات بدنی شهروندان خود را اجرایی کنند. ما همچنین برای روز سه‌شنبه برنامه پیاده روی روسای فدراسیون‌ها و هیات‌ها را پیش‌بینی کرده‌ایم.
توقف ورزش راه حل کرونا نیست.

احمدی در پاسخ به این سوال که برگزاری این برنامه‌ها در بحران کرونا مشکل‌ساز نخواهد بود، عنوان کرد: بخش ورزش در برنامه‌های خود پروتکل‌ها را رعایت می‌کند. ما فوتبال را برگزار کردیم و الان رشته‌های دیگر هم برگزار می‌شود. دنیا به این نتیجه رسیده توقف راه حل این مشکل نیست. اگر ورزش را از جامعه بگیریم سلامتی و نشاط را از آن‌ها گرفته‌ایم. ورزش هیچ وقت تعطیل نمی‌شود به همین دلیل برای برنامه‌هایی که داریم سعی کردیم از فضای مجازی و ظرفیت رسانه‌ها استفاده کنیم.

بودجه برنامه‌ای برای فدراسیون‌ها
معاون فرهنگی و همگانی وزارت ورزش، در خصوص بودجه مورد نیاز برای اجرای این برنامه‌ها، گفت: برای هفته تربیت‌بدنی به استان‌ها بودجه لازم را از اعتبارات جاری و ۲۷ صدم درصد کمک کرده‌ایم. به فدراسیون‌ها هم اخیرا بودجه برنامه‌ای دادیم و مشکلی در این خصوص نخواهیم داشت. سعی همه این است فعالیت‌های ورزشی را در بعد همگانی و قهرمانی پیگیری و از طریق ورزش بیشتر به ارتقا سلامت مردم کنیم.


برچسب ها: وزارت ورزش احمدی

ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *