رییس جمهور: سامانه «جامع تجارت» ۹ آذر افتتاح می‌شود

11:00 - 23 مهر 1399
کد خبر: ۶۶۵۱۱۰
دسته بندی: سیاست ، مجلس و دولت
رییس جمهور با بیان اینکه دولت فقط شعار نمی‌دهد،گفت: می دانیم مردم امروز در فشار اقتصادی هستند؛ اما دولت همه توان خود را برای تامین ارز و کالای مورد نیاز جامعه بکار برده و خواهد برد.
-  حجت الاسلام‌والمسلمین حسن روحانی امروز در جلسه هیئت دولت گفت: می‌دانیم مردم امروز در فشار اقتصادی هستند؛ اما دولت همه توان خود را برای تامین ارز و کالای مورد نیاز جامعه بکار برده و خواهد برد.

وی ادامه داد: دولت لحظه‌ای از درد و مشکلات مردم غافل نیست و هر چه در توان داشتیم در برابر مشکلات و کرونا به کار گرفته‌ایم؛ هرچه بتوانیم انجام می‌دهیم و به نوکری مردم افتخار می‌کنیم.  

رییس جمهور با بیان اینکه دولت فقط شعار نمی‌دهد، گفت: چنانچه برخی از آمار این مدعا را ثابت می‌کند، میزان گندمی که خریدیم نسبت به سال قبل ۷ درصد افزایش داشته است؛ خرید گندم ما افزایش داشته است. در بخش صنعت رشد داریم و در این یک ماهی که گذشته نسبت به ماه گذشته سال قبل؛ در فروش ۱۴ درصد رشد داریم. در ۶ ماهه اول امسال ۶.۴ رشد و در فروش رشد ۸ درصدی داریم.  
 
وی با بیان اینکه اقتصاد ما مسیر دیجیتالی را طی می‌کند، افزود: در یک بخش از این اقتصاد و زندگی دیجیتال که در این شرایط کرونایی باید تا آنجا که می‌توانیم تماس‌های حضوری را به حضور در فضای مجازی تبدیل کنیم، بحمدالله این هفته سامانه‌ای را افتتاح کردیم که همه مدارک تحصیلی و دانشگاهی ما را ثبت کرده است.
 
روحانی ادامه داد: این سامانه از سال ۹۲ به بعد آماده است، ولی به تدریج تکمیل می‌شود. دیگر نیازی نیست کسی مدارک را با خود همراه داشته باشیم، این سامانه در اختیار همه است. با کد‌های در اختیار هر مجموعه می‌توانند به مدارک تحصیلی افرادی دسترسی پیدا کنند، که بحمدالله دیروز این سامانه افتتاح شد.
 
رییس جمهور تصریح کرد: سامانه «جامع تجارت» نهم آذر افتتاح خواهد شد، در این سامانه که سال‌ها و ماه‌ها دنبال آن بودیم؛ روند فروش اجناس از ابتدا تا انتها قابل مشاهده است؛ تمام انبار‌های کشور، همه اقدامات بانک مرکزی و گمرک باید تحت نظارت این سامانه قرار بگیرد.
 
روحانی افزود: تمام دستگاه‌هایی که قرار بوده برای راه‌اندازی سامانه تجارت در این مدت تلاش کنند را بررسی و مرور کردیم، امروز برای آن‌هایی که برای راه اندازی سامانه تلاش کردند، تقدیرنامه ارسال می‌شود و از آن‌هایی که عقب هستند، سوال می‌شود که چرا عقب هستند؟ کسی فکر نکند این مسئله اختیاری است؛ دولت الکترونیک یک وظیفه بزرگ برای همه ماست.
 
رییس جمهور خاطر نشان کرد: هم اینک آموزش و پرورش ما در سامانه‌های مجازی فعالیت می‌کند، بهداشت و درمان، کسب و کار، رفاه و خدمات مردم نیز باید در داخل این سامانه وارد شوند.
 
وی بیان داشت: با دولت الکترونیک همه قبوض مصرفی آب، برق، تلفن و گاز در یک سامانه جمع می‌شود و آنچه مردم باید پرداخت کنند، الکترونیکی می‌شود؛ این کار بزرگی بود که انجام شد و آن هم برای مبارزه با فساد و برای آرامش و راحتی مردم بود.
 
روحانی تأکید کرد: در این هفته روز دوشنبه افتتاح متفاوتی داشتیم و آن افتتاح تمام کار‌هایی بود که در طول یک سال و نیم گذشته برای سیل ۹۸ صورت گرفته بود. این یکی از افتخارات بزرگ دولت است که هر چه لازم بوده در خسارت سیل بی‌نظیر سال ۹۸ که ۲۵ استان را درگیر کرد، اتمام یافته است.
 
وی گفت: تمام مراکز تجاری و جاده‌ها و ابنیه ساخته شده است. ۱۵۷ هزار خانه وا ابنیه تخریبی بوده که ۶۶ هزار مورد از ابتدا احداث شده و حدود ۹۹ هزار مورد دیگر هم تعمیر شده و ۱۵ هزار کیلومتر جاده اصلی، فرعی و روستایی در این مدت تکمیل شده است؛ این کار عظیمی در کشور بود.
 
روحانی بیان داشت: دوستان با کشور‌های پیشرفته مقایسه کنند، هر آنجا که بلایای طبیعی می‌آید، در چه مدت مردم را می‌توانند به خانه‌های بهتر برگردانند، با اقدامات صورت گرفته در این مدت، مردم به خانه‌های بهتر و مستحکم‌تر باز گشتند، به جای امن‌تر برگشتند.
 
وی تأکید کرد: در زلزله کرمان دیدیم آن مناطقی که چند سال پیش بنیاد مسکن ساخته بود، وقتی زلزله آمد، آن ساختمان‌ها اصلاً دست نخورد، ولی ساختمان‌های دیگر تخریب شد. البته مردم هم زحمت زیادی کشیدند و نهاد‌های مختلف نیز همکاری زیادی کردند که از همه آن‌ها تشکر می‌کنیم.
 
رییس جمهور عنوان کرد: سه امتحان بزرگ، جنگ تحمیلی اقتصادی سال ۹۷ که ادامه دارد و سیل سال ۹۸ در ۲۵ استان و کرونا که از انتهای سال ۹۸ تا کنون با آن درگیر هستیم، آزمایش‌هایی برای مدیران مردم و مسئولان بود که الحمدالله مردم در همه این آزمون‌ها سربلند بیرون آمدند.
 
وی افزود: این خبر خوش را عرض می‌کنم که ۱۰ سال تحریم ظالمانه تسلیحاتی، روز یکشنبه هفته آینده رفع خواهد شد، مردم می‌دانند که ۴ سال سر این موضوع با آمریکا جنگیدیم. ۴ سال بود آمریکا تلاش می‌کرد تا روز ۲۷ مهر اتفاق نیفتد، بخاطر ایستادگی مردم و تلاش مسئولان است که آمریکا موفق نشد.
 
روحانی بیان داشت: آن‌هایی که می‌گویند برجام برای ما چه کرده است؟ رفع تحریم تسلیحاتی کشور یکی از فواید برجام است، از یکشنبه ما می‌توانیم اسلحه‌مان را به هر کسی خواستیم بخریم و به هر کسی که خواستیم، بفروشیم.
 
رییس جمهور ادامه داد: این یکی از آن اقدامات مهمی بود که دولت تدبیر و امید انجام داده البته بعضی اوقات صبر و حوصله لازم دارد که با نکاتی که مورد نیاز است برسیم، البته یک شری در دنیا به نام حاکمان جدید کاخ سفید، پیدا شد که این شر را نه بر سر همه مردم دنیا آورد.
 
وی افزود: شما ببینید این شر چه بلایی بر سر مردم افغانستان آورده، افغانستانی که کاخ سفید نشینان هر روز می‌گفتند امنیت افغانستان را تأمین کردیم، الان در این کشور چه خبر است و مناطق مختلف این کشور تحت حاکمیت کیست؟
 
روحانی عنوان کرد: این‌ها که ادعا می‌کردند ما به منطقه آمدیم تا داعش را از بین ببریم، دیدیم چه کردند، آن مردم فداکار عراق و سوریه و عزیزان رزمندگان ما بودند که در کنارشان جنگیدند و داعش را ناکام کردند، آمریکا بگوید در ۴ سال گذشته چه موفقیتی در سیاست خارجی داشته است. آمریکا در برابر ملت فلسطین، عراق و سوریه شکست خورده است.
 
رییس جمهور بیان داشت: مردم عزیز ما امروز در فشار اقتصادی هستند، می‌خواهم به مردم عرض کنم دولت همه توان خود را برای تأمین ارز و کالا‌های مورد نیاز جامعه بکار برده و می‌برد. لحظه‌ای از درد، مشکل و مصائب مردم غافل نیست.
 
وی عنوان کرد: دولت با هر چه در توان داشته عمل کرده است در برابر کرونا هر چه داشتیم را پای کار آوردیم و بخش‌های اقتصادی، مدیران و وزارت بهداشت و نیرو‌های مسلح همه توان خود را بکار گرفتند و هرچه بتوانیم انجام می‌دهیم.
 
این مقام مسئول با بیان اینکه به نوکری مردم افتخار می‌کنیم، گفت: من خواهش می‌کنم از همه وزرا و مسئولان که با قدرت و با همه توانمندی و استمداد از روح پیامبر، امام حسن (ع) و امام رضا (ع) این بار را به مقصد برسانیم و مشکل مردم را کاهش دهیم.
 
روحانی گفت: دولت فقط شعار نمی‌دهد، به چند نمونه آمار در این راستا اشاره می‌کنم. امسال گندمی که از کشاورزان خریدیم نسبت به سال قبل ۷ درصد افزایش دارد. پس شرایط کشاورزی امروز و تولید گندم ما نسبت به سال قبل یک قدم جلوتر است.
 
رییس جمهور با بیان اینکه در حوزه تولید، فروش و مخصوصاً در صنعت رشد داریم تاکید کرد: در این یک ماهی که گذشته نسبت به ماه مشابه سال قبل در تولید ۱۱ درصد و در فروش ۱۴ درصد رشد داریم ما در ۶ ماهه اول امسال در بخش صنعت ۶.۴ و در فروش رشد ۸ درصدی داریم.
 
وی بیان داشت: در بخش فولاد از ۳ تا ۹ درصد در ۶ ماهه تولید اضافی نسبت به سال قبل داشتیم. در مقام عمل، همه کارگران، کشاورزان و مدیران ما تلاش می‌کنند.
 
روحانی تصریح کرد: در بخش صادرات غیرنفتی در این یک ماه اخیر (شهریور) نسبت به مرداد ۲۵ درصد افزایش داشته است. روند صعودی صادرات غیر نفتی آغاز شده است. در ۶ ماهه دوم انشالله از نظر اقتصادی شرایط بهتری خواهیم داشت و تلاش‌های مستمرانه به نتیجه خواهد رسید.
 
رییس جمهور گفت: در زمینه تقاضای سرمایه‌گذاری در کشور در ۶ ماهه امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل ۳۷ درصد رشد دارد. پروانه بهره‌برداری نسبت به پارسال ۸ درصد رشد دارد، درست است مردم مشکلات دارند به این آمار توجه کنند دولت در سال جهش تولید با تمام توان تلاش می‌کن. البته می‌دانم موفقیت ما در تولید، صادرات غیرنفتی و کرونا، همه‌جا ادامه دارد که همگی دست به دست هم بدهیم.
 
وی عنوان کرد: اگر در کرونا محدودیت‌هایی می‌گذاریم که مقرراتی را اضافه می‌کند، مردم ما بدانند فقط بخاطر سلامتی عزیزان و خانواده‌هایشان است، ما می‌خواهیم مردم در سلامت باشند و این محدودیت‌ها جزو لوازمی است که برای سلامت لازم می‌دانیم.
 
وی گفت: انشالله با کمک هم، ابرقدرت و دشمن را شکست می‌دهیم، در تولید و فعالیت اقتصادی و مبارزه با کرونا هم موفق خواهیم شد.ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *