آزادسازی ۷ شهر اشغالی؛ راه حل مناقشه قره باغ

16:26 - 22 مهر 1399
کد خبر: ۶۶۴۹۰۶
دسته بندی: سیاست
سفیر پیشین ایران در آذربایجان گفت: راه حل مناقشه قره باغ رفع اشغال ۷ شهر جمهوری آذربایجان توسط ارمنستان است. پس از آن دو طرف می‌توانند درمحیطی بدون تنش برای حل مشکلات خود، مذاکره کنند.
محسن پاک‌آیین در گفت‌وگو با  میزان، با اشاره به نقض آتش بس توسط دو کشور ارمنستان و جمهوری آذربایجان، اظهار داشت: آتش بس در صورتی در بین ارمنستان و جمهوری ارمنستان پایدار خواهد ماند که مسئله اشغال ۷ شهر جمهوری آذربایجان که توسط ارمنستان به اشغال درآمده، تمام شود. در حال حاضر ارمنستان ۷ شهر جمهوری آذربایجان را اشغال کرده است. به این دلیل که از جمله جمهوری آذربایجان به قره باغ جلوگیری کند.
سفیر پیشین ایران در جمهوری آذربایجان با بیان این که جمهوری آذربایجان هم خودش را محق می‌داند برای این که برای آزاد سازی و رفع اشغال آن ۷ شهر، اقداماتی را انجام دهد، افزود: هیچ کسی نمی‌تواند جمهوری آذربایجان را از این که از تمامیت ارضی خود، دفاع کند، منع کند؛ لذا تا وقتی که مشکل حل نشده، آتش بس‌ها دوامی نخواهد داشت؛ حتی اگر کشوری مثل روسیه، میانجی باشد.

پاک‌آیین راه حل مناقشه قره باغ ا را رفع اشغال این ۷ شهر جمهوری آذربایجان دانست و تصریح کرد: بعد از این اقدام، طرفین در محیطی بدون تنش، راجع به موضوع مناقشه، قره باغ و ابعاد حقوقی آن گفت‌وگو کنند. همچین بررسی شود که آیا بر اساس این ابعاد حقوقی، قره باغ به آذربایجان تعلق دارد یا ارمنستان، با یکدیگر مذاکره کنند.

وی با تأکید بر اینکه تا وقتی که این شهر‌ها در اشغال ارمنستان باشد بعید به نظر می‌رسد که درگیری‌ها پایان یابد، اضافه کرد: اگرچه ممکن است به طور موقت و برای تجدید قوا و برای این که بتوانند مجروحین را به پشت جبهه‌ها برگردانند، موقتاً آتش بس‌هایی رخ بدهد.

سفیر پیشین ایران در ازبکستان در پایان خاطرنشان کرد: اگر طرح ارائه شده توسط ایران برای حل مناقشه قره باغ که هنوز مفاد آن منتشر نشده است، در مسیری باشد که آذربایجان را متقاعد کند که می‌تواند به رفع اشغال این ۷ شهر کمک کند، به نظر می‌رسد که این طرح قابل قبول خواهد بود.
 
 


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *