آغاز دور جدید تلاش‌ حریری برای ورود به کاخ نخست وزیری لبنان

21:01 - 22 مهر 1399
کد خبر: ۶۶۴۸۷۷
دسته بندی: سیاست
کارشناس مسائل غرب آسیا با اشاره به دور جدید تلاش‌های سعد حریری برای حضور در کاخ نخست وزیری لبنان، گفت: مثلث شوم منطقه بخاطر موقعیت جغرافیایی لبنان نسبت به رژیم صهیونیستی، همیشه خواهان بروز تنش در لبنان هستند.
سیدرضا صدرالحسینی در گفت‌وگو با میزان، با اشاره به آغاز تلاش‌های سعد حریری برای راهیابی به کاخ نخست وزیری در لبنان اظهارداشت: نزدیک به دو سال است که سعد حریری از فضای سیاسی خداحافظی کرده و از مقام نخست وزیری کنار رفته است.

وی افزود: در این ایام دو نخست وزیر آمدند و اقداماتی را برای به ثمر رساندن منافع ملی لبنان انجام دادند، اما نکته حائز اهمیت اینکه مصطفی ادیب که مورد حمایت گروه‌ها و جریانات خارج از کشور بود، نتوانست حتی دولت مورد نظر خود را تشکیل دهد.

کارشناس مسائل غرب آسیا خاطرنشان کرد: با توجه به اتمسفر سیاسی لبنان، سعد حریری مجددا مصمم شده تا شاید بتواند مقام نخست وزیری را به دست بیاورد؛ البته نباید فراموش کنیم که کناره گیری حریری از مقام نخست وزیری چگونه بود و استعفای ایشان در کجا انجام شد. عوامل خارجی مانند سعودی‌ها در این ارتباط نقش مستقیم داشتند.
 
 
صدرالحسینی خاطرنشان کرد: آقای حریری دنبال این است که در فضای سیاسی لبنان به گونه‌ای حرکت کند که بتواند نمایندگان پارلمان را برای نخست وزیری خود راضی کند.

وی خاطرنشان کرد: با توجه به ریاست سعد حریری بر حزب المستقبل و حضور المستقبل در بین ۱۴ مارسی‌ها، مشخص است که مسائل سیاسی لبنان از یک ماجرا و کانال هدایت می‌شود.

کارنشاس مسائل غرب آسیا تاکید کرد: با توجه به شرایط سیاسی کنونی لبنان، احزاب بازیگری خود را دارند، اما مشخص است که سعد حریری هم به کدامین سمت و سو گرایش دارد.

وی بیان داشت: با توجه به اینکه سعد حریری بر اساس قواعد طائف باید به سمت نخست وزیری برسد، لذا باید تمام اجزای آن را رعایت کند و اگر این اتفاق نیفتد به بن‌بستی می‌رسد که از دایره نخست وزیری خارج خواهد شد.

صدرالحسینی درباره هدف مثلث شوم منطقه برای فتنه انگیزی در لبنان نیز تصریح کرد: مثلث شوم منطقه بخاطر موقعیت جغرافیایی لبنان نسبت به رژیم صهیونیستی، همیشه خواهان بروز تنش در لبنان هستند و همچنین به‌خاطر نفوذ حزب الله در جمعیت‌های مختلف؛ محور عربی، عبری و آمریکایی علاقمند به وجود  آرامش سیاسی در لبنان نیستند.

برچسب ها: لبنان سعدحریری

ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *