خرید ۲۷۰ هزار تن گندم دوروم به صورت کشت قراردادی

15:20 - 22 مهر 1399
کد خبر: ۶۶۴۸۲۰
دسته بندی: اقتصاد ، صمت و کشاورزی
مجری طرح گندم وزارت جهاد کشاورزی از خرید ۲۷۰ هزار تن گندم دوروم در قالب کشت قراردادی و بالاتر از قیمت تضمینی در سال زراعی جاری خبر داد.
- بنا به اعلام پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی، اسماعیل اسفندیاری با اشاره به خرید ۲۷۰ هزار تن گندم در قالب کشت قراردادی در سال جاری گفت: انجمن کارخانجات ماکارونی کشور اعلام آمادگی کردند که این میزان گندم دوروم را به صورت مستقیم و در چارچوب کشت قراردادی با قیمت ۲۳۰ تومان در هر کیلوگرم بیشتر از قیمت تضمینی از کشاورزان خریداری می‌کنند.

مجری طرح گندم وزارت جهاد کشاورزی گفت: برای خرید ۲۷۰ هزار تن گندوم دوروم، قرارداد کشت با کشاورزان استان‌های کرمانشاه، ایلام، خوزستان، مناطق جنوب فارس و کرمان در حال انعقاد است.

وی کشت قراردادی را روشی موفقیت آمیز برای تولید و خرید گندم عنوان کرد و اظهار داشت: از اواسط آبان ماه کشت گندم دوروم در استان‌های یاد شده، آغاز خواهد شد.

مجری طرح گندم وزارت جهاد کشاورزی خاطر نشان کرد که در سال گذشته انجمن کارخانجات ماکارونی تعهد خرید توافقی ۵۰ هزار تن گندم دوروم را در قالب کشت قراردادی با کشاورزان داشتند، اما به علت تولید بیشتر در نهایت ۹۳ هزار تن از این محصول خریداری کردند.

وی درباره قیمت کود و اهمیت مصرف آن گفت: قیمت کود اوره که ۶۰ تا ۶۵ درصد کود مصرفی کشاورزان را تشکیل می‌دهد، رشد قیمت نداشته است، اما قیمت کود‌های فسفاته و پتاسه به خاطر تغییر نرخ ارز از ترجیحی به نیمایی نسبت به سال گذشته افزایش یافته است.

اسفندیاری پور بر مصرف کود‌های پایه در مرحله کاشت به ویژه در گندم دیم تاکید کرد و اذعان داشت: گرانی کود‌های فسفاته و پتاسه نباید مانع از مصرف این نهاده شود، زیرا غلات به شدت به کود‌های ازته برای برای ارتقای عملکرد و کیفیت نیاز دارند.

وی با بیان این که بر اساس توصیه‌های فنی موسسه تحقیقات کشاورزی دیم کشور و موسسه تحقیقات خاک و آب، دو سوم کود اوره یا نیتروژنه در زمان کاشت باید مصرف شود، گفت: با توجه به اقلیم مناطق به طور متوسط بین ۸۰ تا ۹۰ کیلوگرم کود اوره همزمان با کاشت گندم دیم در هر هکتار باید مصرف شود.

مجری طرح گندم وزارت جهاد کشاورزی ادامه داد: تصمیمات فنی در مورد کشت گندم دیم فقط برای مرحله کاشت است، زیرا زمان داشت معلوم نیست بارندگی به موقع اتفاق بیفتد.

وی خطاب به کشاورزان اظهار داشت: اگر غلات، کود اوره را به موقع و به مقدار کافی دریافت نکنند، میزان گلوتن و پروتئین آن کاهش می‌یابد و این امر کیفیت آرد گندم را کاهش می‌دهد.

اسفندیاری پور خاطر نشان کرد: مصرف کود‌های ریزمغذی مانند کود‌هایی که حاوی عنصر روی هستند در افزایش تولید و ارتقای کیفیت دانه غلات موثر است.
 


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *