رؤسای قوه قضائیه وکیل آنلاین مجله حقوقی

خدمات کرونایی نیروهای مسلح؛ از خدمتگزاری کادر درمانی تا اعلام آمادگی برای برپایی بیمارستان صحرایی و سیار

8:00 - 23 مهر 1399
کد خبر: ۶۶۴۷۱۲
دسته بندی: سیاست ، دفاعی و مقاومت
نیروهای مسلّح به جز تأمین امنیّت، کارهای مهمّ دیگری هم دارند که یکی از بزرگ‌ترین کارهای نیروهای مسلّحِ ما ارائه‌ی خدمات به ملّت است؛ هم ارتش، هم سپاه، هم نیروی انتظامی و هم بسیج، انواع خدمات را در سالهای گذشته و بخصوص در این برهه‌ی اخیر به ملّت ایران هدیه کرده‌اند.
- عصر روز پنجشنبه هفته گذشته رئیس ستاد کل نیروهای مسلح با صدور اطلاعیه‌ای اعلام کرد کلیه مراکز درمانی و بیمارستان‌های نیروهای مسلح با حداکثر ظرفیت در اختیار بیماران مبتلا به کرونا قرار گرفت.
 
پیرو پذیرش و ارائه خدمات درمانی به مبتلایان ویروس کرونا در ۸ ماه گذشته توسط بیمارستان‌ها و مراکز درمانی نیروهای مسلح، پس از صدورفرمان فرمانده معظم کل قوا به سردار سرلشکر پاسدار محمد باقری رئیس ستادکل نیروهای مسلح ۱۷ مهر ۱۳۹۹ کلیه مراکز درمانی و بیمارستان‌های نیروهای مسلح با حداکثر ظرفیت در اختیار بیماران مبتلا به کرونا قرار گرفت.
 
به دنبال صدور این فرمان، دریادار حبیب‌الله سیاری معاون هماهنگ‌کننده ارتش جمهوری اسلامی ایران اعلام کرد از آنجایی که ویروس منحوس کرونا شیوع فراوانی پیدا کرده است و فرماندهی معظم کل قوا در فرمان اخیر ابلاغ فرمودند؛ امکانات بهداشتی نیرو‌های مسلح به صورت کامل در اختیار ستاد ملی مبارزه با کرونا و در خدمت مردم قرار گیرد، ما نیز همزمان با طی مراحل دریافت ابلاغیه فرمان فرماندهی معظم کل قوا از ستاد کل نیرو‌های مسلح، بلافاصله در ارتش جمهوری اسلامی ایران اقدامات لازم را انجام دادیم.
 
وی افزود: که اهم آن سیاست گذاری و ابلاغ سامانه بهداشت و درمان ارتش در مکاتبه‌ای به همه مبادی بهداشتی و درمانی نیرو‌های زمینی، پدافند هوایی، هوایی و دریایی بوده که با آمادگی صددرصدی تمامی ظرفیت بیمارستان‌ها و امکانات درمانی ارتش را با برنامه ریزی جدید و متناسب با افزایش نیاز‌ها در خدمت به مردم به کار گیرند.

 سیاری تصریح کرد: بر مبنای این تدبیر، امکانات بهداشتی نیرو‌های مسلح به ویژه ارتش جمهوری اسلامی ایران در سطح کشور گسترش فوق‌العاده‌ای پیدا کرد به طوری که ۳۸ بیمارستان و ۱۲ هزار نفر از کادر درمانی ارتش در خدمت مردم شریف‌مان قرار گرفت و صد‌ها تیم پزشکی سیار برای کنترل بیماری و بیماریابی شکل گرفت.
 
 
همچنین سردار رمضان شریف سخنگوی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی از دستور سرلشکر حسین سلامی به ستاد فرماندهی کل و کلیه فرماندهان نیرو‌ها و سپاه‌های استانی و همچنین رییس سازمان بسیج مستضعفین برای خدمت رسانی فراگیر به مبتلایان به کرونا در سراسر کشور خبر داد.

وی افزود: بر اساس دستور فرمانده کل سپاه مقرر شده است کلیه ظرفیت‌ها و توانمندی‌های حوزه بهداشت، درمان و علوم پزشکی این نهاد شامل منظومه مراکز درمانی و بیمارستان‌های ثابت و سیار (صحرایی)، دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله الاعظم (عج) با آرایش جدید و همه جانبه، عملیاتی و در امتداد خدمت‌رسانی‌های هشت ماه گذشته به ارائه خدمات درمانی مورد نیاز به مبتلایان ویروس کرونا می‌پردازند.

سردار شریف همچنین تقویت اقدامات دفاع زیستی و سازماندهی و نقش آفرینی‌های بسیجیان در مقابله با موج جدید بیماری کووید ۱۹ برای ارائه خدمات بهداشتی پیشگیرانه و تامین و توزیع اقلام مورد نیاز مردم عزیز در سراسر کشور مانند ماسک و مواد ضد عفونی را از موضوعات مورد تاکید فرمانده کل سپاه در این دستور عنوان کرد.
 
پیرو این فرمان، جمعی از فرماندهان ارشد سپاه و ارتش در گفت‌وگو با میزان از اعلام آمادگی برای اجرای این فرامین و سطح و نوع اجرای آن سخن گفتند.
 
امیر سرتیپ دوم بهزاد مؤذنی در گفت‌وگو با میزان با اشاره به خدمات این اداره در خدمت رسانی به بیماران کرونایی، گفت: بیش از هشت هزار و ۵۰۰ نفر از کارکنان جان برکف بهداشت و درمان در کشور پهناور اسلامی ما در ۲۴ استان، مشغول خدمت رسانی هستند.
 
مؤمنی تأکید کرد: با توجه به دستور اخیر مقام معظم رهبری، ما از روز جمعه، بیش از ۷۰ درصد خدمات‌مان را که راجع به دستور ایشان ارایه می‌دادیم، صددرصد ظرفیت‌های‌مان را در اختیار بیماران کرونایی قرار دادیم و تا زمانی که لازم باشد به این ندای مقام معظم رهبری لبیک می‌گوییم و ان‌شاءالله می‌ایستیم تا سلامت جامعه تأمین شود.
 
همچنین سردار رمضان شریف در گفت‌وگو با میزان، با اشاره به صدور فرمان فرماندهی معظم کل قوا به رییس ستاد کل نیرو‌های مسلح مبنی بر تخصیص ظرفیت درمانی نیرو‌های مسلح به بیماران کرونایی، گفت: در مرحله اول بیماری کرونا و فضایی که ایجاد شد، سپاه با همه توان و امکاناتش هم در زمینه رفع آلودگی و گَندزُدایی و هم در زمینه در اختیار قراردادن بیمارستان‌های ثابت خودش در مجموعه کشور پیش قدم بود.

وی افزود: از طرفی سازمان بسیج هم در مرحله غربالگری و در مرحله بعد، کمک به مردمی که مشاغل‌شان را از دست داده بودند و یا مشکلاتی را پیدا کرده بودند، چندین مرحله جمع‌آوری کمک‌های مؤمنانه‌ای که در طول ماه‌های گذشته انجام گرفت. 
 
سخنگوی سپاه ادامه داد: وقتی شرایط عادی‌تر شد به صورت طبیعی مجموعه بهداشت و درمان کشور، نیازمندی‌های خاصی برای موضوع کرونا نداشت و رفته رفته بعضی از ظرفیت‌های بیمارستان‌های سپاه که در اختیار کرونا بود به حالت عادی برگشت.

شریف تأکید کرد: در فاز بعدی که شاهد افزایش بیماران بودیم و همین‌طور شرایط جدیدی که پیش آمد، بعد از فرمان مقام معظم رهبری، فرمانده کل سپاه دستور به مجموعه سپاه و بسیج دادند که امکانات‌شان را مجدداً در اختیار این کار قرار دهند.

سخنگوی سپاه تصریح کرد: مجموعه سپاه و بسیج در دوسه موضوع بسیار جدی فعال اند؛ یک بحث بیمارستان‌های ثابتی است که هم ظرفیت‌هایی را که از قبل داشتند و هم ایجاد ظرفیت‌های جدید برای در اختیار قرار دادن به بیماران کرونایی است.

وی اظهار داشت: نکته دوم، در صورت نیاز و ضرورت و درخواست مجموعه وزارت بهداشت، ایجاد بیمارستان‌های صحرایی و بر پا کردن بیمارستان‌های سیاری که در مجموعه نیروی زمینی و نیروی دریایی سپاه؛ بیمارستان‌های با ظرفیتی در حوزه بیمارستان‌های صحرایی وجود دارد.

پنج بیمارستان ما سطح کشور در اختیار بیماران کرونایی
دریادار دوم دکتر محسن مرادی‌نیا نیز با اشاره به صدور فرمان فرماندهی معظم کل قوا به رییس ستاد کل نیرو‌های مسلح مبنی بر تخصیص ظرفیت درمانی نیرو‌های مسلح به بیماران کرونایی به میزان گفت: به دنبال این فرامین و فرمان فرمانده محترم کل ارتش جمهوری اسلامی ایران و قرارگاه پدافند زیستی ارتش، کمیته‌های تخصصی در نیروی دریایی ارتش تشکیل شد و جلسات خوبی برگزار کردند.

مرادی‌نیا تأکید کرد: پنج بیمارستان در سطح کشور داریم، حدود ۱۵۰ تخت برای بستری بیماران تا الان آماده کردیم؛ قابلیت افزایش دو برابری را هم دارند. آمادگی داریم از مراکز تحت اختیار هم برای بستری بیماران و نقاهتگاه استفاده کنیم.

وی تصریح کرد: همچنین بنا به دستور، آمادگی داریم از مراکز تحت اختیار برای بستری بیماران و نقاهتگاه استفاده کنیم در صورتی که نیاز باشد برابر دستورات سلسله مراتب این‌ها را هم در اختیار ستاد ملی کرونا قرار دهیم.

 

تمام ظرفیت‌ها و مراکز درمانی ما در اختیار بیماران کرونایی
همچنین سردار احمد عبداللهی در گفت‌وگو با میزان، با اشاره به صدور فرمان فرماندهی معظم کل قوا به رییس ستاد کل نیرو‌های مسلح مبنی بر تخصیص ظرفیت درمانی نیرو‌های مسلح به بیماران کرونایی، گفت: مطابق فرمان فرماندهی معظم کل قوا و تأکید ستاد کل نیرو‌های مسلح، دستور عملیاتی به مراکز درمانی و کلیه نیرو‌ها و رده‌های خودمان در سپاه دادیم که بدون هیچ محدودیتی در خدمت بیماران کرونایی باشند.

امیر سرتیپ سیاوش با اشاره به ظرفیت‌های نیروی هوایی در بحث خدمات به بیماران کرونایی، تصریح کرد: ۷۰ درصد بزرگترین بیمارستان نیروی هوایی ۶۰۰ تخت خوابی به بحث کرونا اختصاص داده شده است، خیلی مطلب خاصی است، سال گذشت بخش «سی سی یو» را داشتیم که حدود ۱۷ - ۱۸تخت داشتند و به ظرفیت آن اضافه شد، بعد دیدم ظرفیت آن بالاتر رفته است و الان بیماران کرونایی اختصاص دادند.
مشاور فرمانده نیروی هوایی ارتش اضافه کرد: اگر نگاهی به بیمارستان‌های ارتش بکنید، اطراف بعضی از آن‌ها واقعأ جا ندارد ولی اطراف بیمارستان بعثت فضا‌های بسیار زیادی است که پیش بینی کردند چنانچه لازم باشد، بیمارستان‌های صحرایی را عَلَم کنند.

مشیری اظهار داشت: اگر این بیمارستان‌ها علم شود حقیقتاً آمار حفظ و نگهداری بیماران کرونایی در آنجا بسیار عالی و بالا خواهد بود، اگر لازم شد در اختیار این عزیران قرار بگیرد، این کار را بکنند. این پتانسیل هم از لحاظ عِدّه و عُدّه در بیمارستان بعثت نهاجاست ما بیمارستان به آن معنا نداریم.
خدمات نیروهای مسلّح به ملّت در عرصه‌های مختلف
 حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب فرمانده معظم کل قوا روز گذشته در بخشی از بیانات‌شان در ارتباط تصویری با مراسم مشترک دانش‌آموختگی دانشجویان دانشگاه‌های افسری نیروهای مسلح به خوبی بخشی از خدمات نیروهای مسلّح به ملّت در عرصه‌های مختلفرا تشریح و فرمودند «البتّه نیروهای مسلّح به جز تأمین امنیّت، کارهای مهمّ دیگری هم دارند که یکی از بزرگ‌ترین کارهای نیروهای مسلّحِ ما ارائه‌ی خدمات به ملّت است؛ هم ارتش، هم سپاه، هم نیروی انتظامی و هم بسیج، انواع خدمات را در سالهای گذشته و بخصوص در این برهه‌ی اخیر به ملّت ایران هدیه کرده‌اند: هم خدمات زیربنایی، مثل سد و راه و پالایشگاه و امثال اینها؛ هم در عرصه‌ی بهداشت و درمان، در بخش واکسن فلج اطفال، کار بسیار بزرگی را نیروهای مسلّح کرده‌اند؛ امروز هم در زمینه‌ی مسائل کرونا حقیقتاً نیروهای مسلّح در مِیدانند و انواع کارهای لازم را و خدمات لازم را ارائه میدهند؛ در حوزه‌ی کمکهای معیشتی هم کارهای بسیار خوبی به وسیله‌ی نیروهای مسلّح انجام میگیرد. البتّه اینها را اعلام نمیکنند، تبلیغاتی نمیکنند، ولی کارهای خوبی را دارند انجام میدهند که ما از آنها مطّلعیم. و همچنین در رزمایش همدلی و کمک مؤمنانه، نیروهای مسلّح در این ماه‌های گذشته نقش ایفا کردند. در حوادث سیل و زلزله و امثال اینها هم نقش نیروهای مسلّح نقش واضحی است؛ در سیل اوایل سال ۹۸ و پیش از آن در زلزله‌ی استان کرمانشاه، حقّاً و انصافاً نقش‌آفرینیِ بزرگی را انجام دادند. بنابراین، نیروهای مسلّحِ ما بحمدالله آبرومندند، شرافتمندند و ارزشمندند؛ این را همه میتوانند حس کنند.
 


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *