ترفند‌های نگهداری لباس‌ها در کمد

۲۲ مهر ۱۳۹۹ - ۰۲:۵۰:۰۱
کد خبر: ۶۶۴۴۰۸
اینکه چگونه از لباس‌ها نگهداری می‌کنید در عمر لباس و زیبایی آن اهمیت ویژه‌ای دارد گاهی با یک اشتباه یک لباس زیبا و دوست داشتنی را از بین می‌بریم.

- روزنامه خراسان نوشت: سر‌وسامان دادن کمد لباس‌ها یکی از کار‌های روزانه بیشتر خانم‌هاست. در این بین، بعضی خانم‌ها از اصول و قوانین این کار بی‌خبرند و با اشتباه کردن در نوع نگهداری پوشاک باعث می‌شوند لباس‌های مورد علاقه و گران قیمت شان آسیب ببیند. در این مطلب چگونگی مراقبت از لباس‌هایتان را به‌خصوص آن‌هایی که برای مدتی بدون استفاده هستند، به شما آموزش می‌دهیم.

لباس‌ها را شسته شده در کمد نگه دارید

پیش از این که لباس‌های خارج از فصل‌تان را تا استفاده دوباره در گوشه کمدتان کنار بگذارید، آن‌ها را بشویید و کاور بکشید. این کار باعث می‌شود لکه‌های روی لباس، کهنه و ماندگار نشوند. لباس‌های خزدار و چرمی در صورت کثیف بودن، کیفیت اولیه خود را از دست می‌دهند و گرد‌و‌غبار مانده روی چرم باعث ماتی و کهنگی آن می‌شود. موقع کاور کشیدن دقت کنید که فضای کافی برای گردش هوا وجود داشته باشد و توصیه ما استفاده از کاور‌های پارچه‌ای به جای نوع پلاستیکی آن است. درصورت نیاز از حشره‌کش مخصوص لباس هم استفاده کنید.

بسته‌بندی در خلأ، مناسب هر لباسی نیست

به‌تازگی کیسه‌های خلأ به‌خصوص برای جاسازی در فضا‌های کوچک بسیار کار راه انداز و محبوب شده‌اند. اما این روش نگهداری برای لباس‌های خزدار و چرمی مناسب نیست. این لباس‌ها بدون جریان هوا دچار خفگی می‌شوند، بوی نامطبوعی می‌گیرند و بخش‌های بیرونی آن چسبناک می‌شود، می‌شکند و آسیب می‌بیند.

آویزان کردن لباس‌ها قانون دارد

از چوب لباسی با کیفیت، محکم و بدون زنگ‌زدگی استفاده کنید. برای هر لباس، چوب مخصوص با توجه به اندازه و وزن آن درنظر بگیرید. بهتر است لباس‌ها را روی هم آویزان نکنید، چون در بخش یقه و شانه‌ها از ریخت اولیه می‌افتند. زیپ و دکمه لباس‌ها را هم ببندید تا شکل لباس‌ها بهتر حفظ شود.

لباس‌ها و ژاکت‌های بافتنی را آویزان نکنید

آویزان کردن لباس‌های بافتنی و پشمی روی چوب لباسی‌ها باعث شل شدن و تغییر شکل آن‌ها می‌شود. این نوع لباس‌ها را به‌صورت تاشده در طبقه‌ها قرار دهید. البته دقت کنید به‌ترتیب وزن، سنگین‌ترین آن‌ها در قسمت پایین قرار بگیرد. تیشرت‌ها را به‌صورت رولی تا بزنید و در کشو‌ها قرار دهید. با این روش راحت پیدا می‌شوند، چروک نمی‌شوند و فضای کمتری را اشغال می‌کنند. درصورت نداشتن فضای کافی، از جعبه‌های پلاستیکی و مقوایی برای مدت زمان محدود استفاده کنید.

لباس‌های بلند روی میله قرار بگیرند

لباس‌ها و دامن‌هایی که طول بلندی دارند و در قسمت کف کمد تا می‌خورند، بهتر است روی میله اصلی کمد قرار داده شوند. به این‌ترتیب برای هر بار استفاده از آن‌ها مجبور به اتو کردن‌شان نیستید.

شلوار‌ها بدون تا خوردن آویز شوند

با استفاده از رخت آویز‌های گیره‌دار، شلوار‌ها بدون تا خوردن آویزان می‌شوند، اما درصورت استفاده از چوب لباسی‌های معمولی بهتر است پاچه‌های شلوار از خط اتو روی هم قرار گیرند. هرگز شلوار‌ها را با کمربند آویزان نکنید تا شلوار حالت اصلی خود را از دست ندهد.ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *