الغای محدویت‌های تسلیحاتی ایران از یکشنبه هفته آینده

۲۱ مهر ۱۳۹۹ - ۱۱:۰۵:۲۵
کد خبر: ۶۶۴۳۳۵
دسته بندی‌: سیاست
سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: یکشنبه هفته آینده محدویت‌های تسلیحاتی ما ملغی خواهد شد، بر اساس برجام ضمیمه ۵ آن، پس از ۵ سال از تصویب برجام این اتفاق خواهد افتاد.
- سعید خطیب زاده امروز (دوشنبه) در نشست خبری هفتگی با اشاره به موج سوم کرونا، گفت: امیدوارم با تلاش مضاعف مردم و مسئولان موج سوم کرونا را پشت سر بگذاریم.

خطیب‌زاده در خصوص اقدامات دیپلماتیک ایران در هفته اخیر، اظهار داشت: ۱۹ مهرماه سفر آقای ظریف و هیئت همراه وی را به چین برای انجام گفت‌وگو‌هایی داشتیم که به صورت مفصل میان وزاری امور خارجه دو کشور برگزار شد.

وی گفت: دومین رایزنی تلفنی آقای ظریف با همتای روسی را در مورد مناطق درگیر در قره باغ را داشتیم. گفت‌وگوی تلفنی آقای ظریف با همتای انگلیسی در خصوص روابط دو جانبه هم یکی دیگر از اقدامات ما بود.
 
 
خطیب زاده افزود: یکشنبه هفته آینده محدویت‌های تسلیحاتی ما ملغی خواهد شد، بر اساس برجام ضمیمه ۵ آن، پس از ۵ سال از تصویب برجام این اتفاق خواهد افتاد.

سخنگوی وزارت امور خارجه بیان کرد: دو اتفاق مهم خواهیم داشت نظام تحریم تسلیحاتی ایران پایان پیدا می‌کند و محدودیت سفر ۲۳ نفر از افرادی که داشتیم هم خاتمه پیدا می‌کند.

پایان گردن کشی و قلدرمآبی آمریکا
این دیپلمات ارشد با اشاره به پایان محدودیت‌های تسلیحاتی ایران در هفته آینده تصریح کرد: یکی دیگر از اتفاقات مهم هفته آینده پایان گردن کشی و قلدرمآبی آمریکاست و اینکه ایران هم نشان خواهد داد که اهل پا پس کشیدن در برابر فشار‌ها نیست.
 
آخرین وضعیت سند ۲۵ ساله مشارکت راهبردی میان ایران و چین
سخنگوی دستگاه دیپلماسی در خصوص رایزنی‌های ظریف با همتای چینی و وضعیت سند راهبردی میان دو کشور گفت: سند ۲۵ ساله مشارکت راهبردی میان ایران و چین بیشتر از یک نقشه راه میان دو کشور است و چندسالی است دو کشور در حال گفتگو در این مورد هستند. در این سفر هم ابعاد فنی و هم ابعاد غیر فنی آن را مورد بررسی قرار دادیم. نکته مهم این موضوع این است که اجماع جدی در داخل ایران و چین برای ارتقای سطح روابط به سطح عالی از مشارکت وجود دارد.

هنوز درخواستی از سوی فدراسیون فوتبال دریافت نکردیم
معاون ظریف در خصوص کمک وزارت امور خارجه برای پرداخت بدهی برانکو، سرمربی پیشین باشگاه پرسپولیس تصریح کرد: وزارت امور خارجه نه فقط به فوتبال و باشگاه پرسپولیس کمک کرده؛ بلکه آشکار و غیر آشکار به همه دستگاه‌ها کمک کردیم. ما هنوز درخواستی از سوی فدراسیون فوتبال دریافت نکردیم. البته برای پرسپولیس و استقلال و دیگر تیم‌های فوتبال تمام تلاش خود را خواهیم داشت.
 
ایران دولت مسئولی است
سخنگوی دستگاه دیپلماسی اظهار داشت: ایران دولت مسئولی است که از تمامی ظرفیت‌های خود استفاده کرده و می‌کند تا صلح و امنیت در فضای بین‌المللی تامین کند. اتفاق هفته بعد هم چیزی فراتر از آن نیست بلکه محدودیت‌های ناروا برداشته می‌شود. ایران در مورد مسائل منطقه‌ای و بین‌المللی در چارچوب دولت مسئولیت‌پذیر عمل می‌کند.
 
آمریکا قطعا مسئول جدی جبران خسارت‌های مالی و اقتصادی ایران است
وی در خصوص تحریم‌های جدید آمریکا در مورد ۱۸ بانک ایرانی گفت: این‌ها نمایش است، البته نمی‌گوییم تاثیر ندارد. حتی خسارت‌های جدی برای سیستم مالی ما داشته است. برای جلوگیری از این شوک‌ها، ماه‌ها است که تلاش می‌کنیم، اما این تحریم‌ها زیر و زبر نمی‌کند. این اقدامات یک کارزار ضد اطلاعاتی و تبلیغاتی است. آمریکا قطعا مسئول جدی جبران خسارت‌های مالی و اقتصادی ایران است و این به لیست دیگر خسارت‌هایی که باید جبرانش کنند اضافه خواهد شد. همه اقدامات آمریکا به این خاطر است که هر قدمی برداشتند به نتیجه نرسیدند و الان به جنون تحریم رسیده‌اند. باید توجه داشته باشید این‌ها جنگ روانی است. مردم شک نداشته باشند قران قران آن را نقد خواهیم کرد.
 
آمریکا از پنجره دولت ترامپ منزوی شده است
سخنگوی وزارت امور خارجه در خصوص حذف ایران از شبکه جهانی سوئیفت گفت: از این موارد تا انتخابات آمریکا زیاد خواهیم دید و شنید که بیشتر جنبه داخلی دارد. دولت ترامپ را پنجره فرصت برای خود می‌بییند. آمریکا از پنجره دولت ترامپ منزوی شده و هر روز هم منزوی‌تر خواهد شد. این یک شکست راهبردی برای آمریکا در عرصه سیاست خارجی است.
 
بدهی‌های انگلیس هر روز  به ایران بیشتر می‌شود
خطیب زاده در خصوص بدهی‌های انگلیس به ایران نیز تصریح کرد: هر روز بدهی‌های انگلیس به ایران بیشتر می‌شود و این موضوع قعطی است. تأخیر در بازپرداخت آن هم غیر قابل پذیرش است. انگلیس باید بدهی را بپردازد و ربطی به موضوعات دیگر از جمله زندانی‌ها ندارد.
 
قوه قضاییه ما کاملا مستقل است
وی در خصوص نازنین زاغری گفت: قوه قضاییه ما کاملا مستقل است و بر اساس محکومیت دادگاه در حال سپری کردن دوران محکومیتش است و البته در مرخصی است. این موضوعی سیاسی نیست و در حال طی شدن روند قضایی خود است. وزارت امور خارجه در کنار سایر قوا، از جمله قوه قضاییه است که برخی امور را تسهیل کند.
 
روند گفتگو‌های آستانه در خصوص سوریه، روند زنده‌ای است
رئیس مرکز دیپلماسی عمومی و رسانه‌ای در خصوص روند آستانه سوریه گفت: روند گفتگو‌های آستانه در خصوص سوریه روند زنده‌ای است و سه کشو ضامن، مدام در ارتباط هستند. احتمالا در سطح معاونین وزیر جلسه‌ای را در اکتبر خواهیم داشت تا در آن درباره در مورد شرق فرات، ادلب و قانون اساسی نشستی رایزنی انجام شود. تاریخ دقیق آن هر زمان مشخص شود اطلاع رسانی خواهیم کرد.
 
عمیقا از نقض آتش بس از سوی ارمنستان و آذربایجان متاسفیم
معاون وزیر امور خارجه با اشاره به طرح ایران برای حل مسئله قره باغ گفت: عمیقا از نقض آتش بس از سوی هر دو کشور متاسفیم. بمباران منازل مسکونی و کشتار غیر نظامیان را از سوی هر کشوری محکوم می‌کنیم.

خطیب زاده خاطرنشان کرد: موضع ایران کاملا مشخص است و فکر می‌کنیم از مسیر گفتگو‌های سیاسی، ایجاد سازوکار برای پایان شهر‌های اشغال شده و ایجاد آتش بس به صورت کامل می‌تواند به امنیت و صلح پایدار کمک کند. طرح ایران برای حل این مسئله مورد گفتگو قرار گرفته و به محض اینکه طرف‌ها آمادگی پذیرش را داشته باشند ما این موضوع را اعلام خواهیم کرد.
 
برگزاری نشست آشتی گروه‌های فلسطینی در مسکو
وی درباره برگزاری نشست آشتی گروه‌های فلسطینی در مسکو و احتمال برگزاری دور بعدی آن در تهران هم عنوان کرد: برگزاری نشست آشتی عاقلانه‌ترین کار است. از همه ظرفیت خود برای به نتیجه رسیدن این گفتگو‌ها استفاده می‌کنیم و تلاش می‌کنیم که این نشست در تهران هم برگزار شود.
 
گروه‌های ضدایرانی در واشنگتن می‌خواهند علیه ملت ایران جنگ روانی به راه بیندازند
این دیپلمات کشورمان درباره پاسخ ایران به احتمال عدم رفع محدودیت‌های تسلیحاتی گفت: زبان ایران حقوقی و بین‌المللی است. گروه‌های ضدایرانی در واشنگتن می‌خواهند علیه ملت ایران جنگ روانی به راه بیندازند؛ اما ایران نشان داده با صبوری، محاسبه‌گری و دقت مباحث خود را جلو می‌برد.

درباره منافع، حیثیت، تمامیت ارضی و اقتدار کشور با کسی شوخی نداریم
خطیب‌زاده گفت: پاسخ ایران در برابر هر اقدامی که منافعش نادیده گرفته شود، قطعی، بدون مکث و جامع خواهد بود که ابلاغ شده و آن‌ها می‌دانند درباره منافع، حیثیت، تمامیت ارضی و اقتدار خود با کسی شوخی نداریم.
 
علت عدم تمدید اقامت دانشجویان ایران در اوکراین
وی درباره تمدید نشدن اقامت دانشجویان ایران در اوکراین هم اظهار داشت: گزارش‌هایی در این باره دریافت کردیم. هم سفیر و هم بخش کنسولی ایران در کی‌یف به صورت جدی پیگیر موضوعات مرتبط هستند. ما نیز در تهران این موضوع را پیگیری می‌کنیم. این پیگیری مختص به اوکراین نیست بلکه در سایر کشور‌ها نیز همینطور است. با حساسیت در مورد موضوع اتباع خود پیگیری‌های لازم را انجام می‌دهیم.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی درباره ادعای یک مقام آمریکایی درباره کمک این کشور به ایران برای مقابله با کرونا هم گفت: از هیچ کسی انتظار نداریم به ملت ایران لطف کند فقط آن‌ها به تعهدات خود پایبند باشند.

اروپا تمام اعتبار خود را در ایام برجام گروگان اخذ رضایت آمریکا کرده است
وی با بیان اینکه اروپا تمام اعتبار خود را در ایام برجام گروگان اخذ رضایت آمریکا کرده است، گفت: بار‌ها گفته‌ایم این راهبرد اروپا راهبرد غلطی است. اروپا نتوانسته به تعهدات خود پایبند باشد. به آن‌ها گفته‌ایم و ایران ۶ بار مکانیزم حل اختلاف در برجام را فعال کرده است. دولت با جدیت به دنبال تامین نیاز‌های مردم است.

دولت با هر سختی، دنبال رفع نیاز‌های مردم است
خطیب‌زاده با بیان اینکه غذا و دارو با محدودیت جدی روبه‌رو شده، اما این نافی مسئولیت دولت نیست، خاطرنشان کرد: دولت با هر سختی، ولی با جدیت به دنبال رفع نیاز‌های مردم است. صبح ظفر نزدیک است و آمریکا نفس‌های آخر خود را در بُعد تحریمی علیه ایران می‌کشد. تحریم‌ها با استفاده جنون آمیز از دلار علیه ارز‌های دیگر، استفاده جنون‌آمیز از تحریم‌ها و مکانیزم‌های مالی دنیا را بیدار کرده و مکانیزم‌های جدید دیگری شکل گرفته است.

‌وی با بیان اینکه مواضع آمریکا به روان‌پریشی بیمارگونه رسیده است، ابراز داشت: ادعای کمک به ایران بسیار مضحک بوده و نه یک قدم بلکه صد‌ها قدم علیه ملت ایران برداشته شده است. آن‌ها یک نمایش خیالی به راه انداخته و فردای آن اقدام بزرگ ضد منافع ایران انجام می‌دهد. الان آمریکا و دولت ترامپ براساس نظرسنجی‌ها بزرگترین دشمن ملت ایران و ملت‌های منطقه هستند.

رئیس مرکز دیپلماسی عمومی و رسانه‌ای در پاسخ به این که چه اندازه اقدامات دولت ترامپ برای تحریک ایران است تا از آن بهره‌برداری انتخاباتی کند، بیان کرد: مسائل داخلی و انتخاباتی آمریکا به ما ربطی ندارد. ما محاسبه نمی‌کنیم. ایران براساس منافع خود عمل می‌کند.
 
هر کسی با هر نیتی وارد حریم ما شود، سیلی خواهد خورد
خطیب‌زاده با تأکید بر اینکه هر کسی با هر نیتی وارد حریم ما شود، سیلی خواهد خورد و مهم نیست به سود یا ضرر چه کسی باشد، بیان کرد: ایران براساس این سیاست حساب شده عین‌الاسد را مورد هدف قرار داد. زبان ایران نسبت به آمریکا مانند زبان اروپا یا اذناب منطقه‌ای‌اش نیست بلکه زبان یک کشور چند هزار ساله در تاریخ است.  اشتباه راهبردی آمریکا در شناخت ایران و هر اقدامی بر اساس این اشتباه کابوس خواهد بود. آنچه این روز‌ها از آمریکا شنیده می‌شود از سر ترس است.
 
فروش نفت به چین
سخنگوی وزارت امور خارجه در مورد فروش نفت به چین در سند راهبردی تهران و پکن یادآور شد: سند ۲۵ ساله در مورد موضوعات روز نیست بلکه یک نقشه راه است. در مورد فروش نفت بخش‌های مختلف با تمام دنیا به صورت روزانه کار می‌کنند. اگر آمریکا به هدف خود علیرغم سیاست فشار حداکثری به نتیجه نرسیده به خاطر آن است که ایران با کشور‌های زیادی کار را جلو می‌برد. آمریکا در خواب هم نمی‌دید تلاش‌هایش علیه ایران در مورد فروش نفت به نتیجه نرسد.
 
ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *