۵ ماده طبیعی برای تقویت خاک گلدان

۱۹ مهر ۱۳۹۹ - ۰۵:۵۰:۰۱
کد خبر: ۶۶۳۴۱۵
یک گل یا گیاه برای اینکه رشد خوبی داشته باشد بایستی حتما خاک آن تقویت گردد، راهکار‌های ساده‌ای وجود دارد که می‌توانید با استفاده از آن‌ها خاک سالم داشته باشید.

- نمناک نوشت: خاک سالم، درست مانند افراد سالم، نیازمند ترکیب متعادل عناصر هستند. هر یک از این عناصر نقش کلیدی در فرآیند‌های مختلف را دارند. برای مثال، آهن برای تولید کلروفیل عمل می‌کند و برای فوتو سنتز بسیار مهم است.

کمبود آهن می‌تواند منجر به علایم قابل توجهی در گیاه شود، مانند زمانی که برگ‌ها زرد می‌شوند. برای داشتن یک باغ خوب، خاک باید پرورش داده شود و درست مثل بدن انسان به تغذیه نیاز دارد.

چندین چیز عجیب که می‌تواند خاک شما را بهبود بخشد:

۱. تقویت خاک گلدان با پودر قهوه:

در حالی که شما هرگز نمی‌خواهید باقیمانده قهوه را بر روی خاک و یا گیاهان خود به خاطر اسیدیته آن بریزید، پودر‌های قهوه اسیدی نیستند و برای بالا بردن سطح نیتروژن در خاک مهم می‌باشند، به همین دلیل است که بسیاری از باغبان‌ها چند سال است که از آن استفاده می‌کنند.

این پودر دارای مقدار زیادی نیتروژن است و می‌تواند به گیاهان شما کمک کند تا سریع‌تر رشد کنند، چه گوجه فرنگی و چه علف. آن‌ها همچنین حاوی پتاسیم و فسفر هستند، به این معنی که هر سه مواد لازم برای کود شیمیایی را ارائه می‌دهند.

علاوه بر این، طبق آنچه در این بخش از نمناک می‌خوانید نه تنها به تغذیه گیاهان شما کمک می‌کند، بلکه مواد غذایی مورد نیاز را تغذیه می‌کند، و میکرو ارگانیسم‌های سودمند را تشویق می‌کند به گونه‌ای که کرم‌های خاکی را به خاک شما جذب شوند.

۲. چای برای تقویت خاک گلدان و باغچه:

چند روش وجود دارد که می‌توانید از چای برای بهبود سلامتی خاک خود استفاده کنید و چای کمپوست هوادهی شده یکی از آنهاست.

چای کمپوست که به طور فعال تغذیه می‌شود، یک منبع غنی از اکسیژن است که حاوی جمعیت زیادی از باکتری‌های هوازی مفید، نماتدها، قارچ‌ها و پروتوزوآ است که می‌توان از آن برای تولید سموم ومردیت استفاده کرد. پر از میکرو ارگانیسم‌هایی است که خاک را بارور و سالم می‌کنند - در واقع چیزی بهتر از این برای حشرات کوچک نیست.

در حالی که کمپوست در فروشگاه‌های بزرگ وجود دارد,، اما به راحتی می‌توانید خودتان آن را در خانه درست کنید. شما باید کیسه‌های چای مورد استفاده خود را نگه دارید و مطمئن شوید که از کاغذ، ابریشم و یا موسلین ساخته شده باشند.

وگرنه هنوز می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید,، اما باید پوشش کیسه را بیرون بریزید و چای مرطوب را نگه دارید. نه تنها می‌توانید کیسه‌های چای را به عنوان کود در کمپوست زباله تولید کنید، بلکه می‌توانید چای برگ‌های شل و کیسه‌های چای را در اطراف گیاهان خود بریزید.

استفاده از کیسه‌های چای در کمپوست، ترکیبات غنی از نیتروژن را به کمپوست اضافه می‌کند و مواد غنی از کربن را متعادل می‌کند. نه تنها گیاهان شما را تغذیه می‌کند، چون کیسه‌های چای تجزیه می‌شوند، بلکه به کاهش علف‌های هرز و همچنین به حفظ آب کمک می‌کند.

همچنین می‌توانید یک بطری اسپری کوچک را با چای تازه دم پر کنید (مطمئن شوید که هیچ شیر یا شکر اضافه نشده باشد) و از آن برای آبیاری گیاهچه‌ها استفاده کنید. گیاهان اسید تانیک را دوست دارند که آن‌ها را قوی‌تر و سالم‌تر می‌کند.

۳. پوست موز بهترین راه تقویت خاک گلدان و باغچه:

ما موز را دوست داریم، به این معنی است که پوست موز زیادی داریم. این‌ها برای قرار دادن در خاک باغچه شما عالی هستند، چون یکی از بهترین کود‌ها را در اطرافش قرار می‌دهند,، چون آن‌ها به مقدار زیادی حاوی کلسیم، فسفر و پتاسیم و همچنین میزبان دیگر مواد معدنی هستند که برای سلامت خاک ضروری می‌باشند.

راه‌های زیادی برای استفاده از آن‌ها هم وجود دارد. برای مثال، شما می‌توانید آن‌ها را در حدود یک چهارم سانت ببرید که باعث فرآیند کمپوست شدن و آزاد شدن برخی از ویتامین‌های مفید و مواد معدنی می‌شود.

سپس آن‌ها را مستقیماً به خاک اضافه کنید و در هر جایی در زیر سطح، تا ۶ سانت پایین قرار دهید. هم چنین می‌توانید پوستش را آسیاب کنید، آن‌ها را خشک کنید و به کود اضافه کنید و یا به سادگی کل پوست را به خاک اضافه کنید.

۴. نحوه تقویت خاک گلدان و باغچه با آب تخم مرغ جوشیده:

استفاده از آب تخم مرغ در حال جوش ممکن است غیر معمول باشد، اما حداقل این کار منزجر کننده نیست. تنها کاری که شما باید انجام دهید این است که آب مورد استفاده برای آبپز کردن تخم مرغ را ذخیره کنید - وقتی که تخم مرغ به جوش می‌آید و کلسیم وارد آب می‌شود و غذای عالی برای گیاهان شما می‌سازد. دقت کنید که بگذارید قبل از استفاده کاملاً خنک شود.

۵. پوسته تخم مرغ مناسب برای تقویت خاک گلدان و باغچه:

شما می‌توانید از پوسته اش نیز استفاده کنید، چون آن‌ها غنی از کلسیم هستند. پیش از این هم در نمناک توضیح داده بودیم که قرار دادن پوسته تخم مرغ خرد شده در خاک اطراف گیاهان گوجه فرنگی، می‌تواند به جلوگیری از پوسیدگی شکوفه‌ها کمک کند.

آن‌ها را در اطراف گیاهان بریزید تا کمک کنند که حشرات مزاحم را دور نگه دارید و آن‌ها را به کمپوست اضافه کنید، همان طور که مقدار آهک آن‌ها به کاهش اسیدیته کمک می‌کند.ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *