افزایش صلح و سازش، کاهش آمار زندانیان و پرونده‌های معوق در اکثر استان‌های کشور

۱۰ مهر ۱۳۹۹ - ۱۵:۳۸:۱۹
کد خبر: ۶۶۱۱۹۶
دسته بندی‌: حقوق و قضا ، قضایی
در نشست امروز صبح شورای عالی قوه قضاییه با شورای قضایی استان‌ها، تعدادی از اعضای شورای عالی قضایی و روسای کل دادگستری استان‌ها به ارائه گزارش عملکرد و برخی نکات اجرایی پرداختند.

- نشست شورای عالی قوه قضاییه با شورای قضایی استان‌ها صبح امروز پنجنشبه بصورت ویدئوکنفرانس برگزار شد.

در این نشست ۵ ساعته، تعدادی از اعضای شورای عالی قضایی و روسای کل دادگستری استان‌ها به ارائه گزارش عملکرد و برخی نکات اجرایی پرداختند.

کاهش ۷۵ درصدی آمار پرونده‌های معوقه در دادگستری استان خراسان جنوبی 

حجت الاسلام‌والمسلمین «ابراهیم حمیدی» رییس کل دادگستری خراسان جنوبی در این نشست با ارائه گزارشی در خصوص اقدامات این دادگستری در رسیدگی به پرونده‌های معوقه و دادرسی الکترونیک گفت: آمار پرونده‌های معوقه در دادگستری استان خراسان جنوبی کاهش ۷۵ درصدی داشته است.

وی با بیان اینکه مجموع دادگاه‌های آنلاینی که امروز بدون حضور طرفین پرونده در استان خراسان جنوبی برگزار شده، به بیش از ۱۱ هزار مورد رسیده است، گفت: ۸ هزار پرونده از این تعداد مربوط به شهرستان بیرجند بوده است.

آزادی ۴۴۴ نفر از زندانیان استان قم در ایام کرونا

حجت‌الاسلام والمسلمین «علی مظفری» رئیس کل دادگستری استان قم با اشاره به کاهش ۱۴ درصدی پرونده‌های موجود در دادگستری‌های این استان طی یک سال اخیر، عنوان کرد: در حال حاضر تنها ۳۳۱ پرونده در دادگاه‌های تجدید نظر استان قم باقی مانده است.

وی با اشاره به آزادی ۴۴۴ نفر از زندانیان استان قم در ایام کرونا، گفت: غربالگری‌های مربوط به جمعیت کیفری در ایام کرونا به صورت منظم توسط دادگستری قم انجام می‌شود و تعداد زندانیان این استان در حال حاضر به حدود ۲ هزار نفر رسیده است.

کاهش هزار نفری جمعیت زندانیان استان کرمانشاه

در ادامه «پرویز توسلی‌زاده» رئیس کل دادگستری کرمانشاه با اشاره به برگزاری اولین جلسه دادرسی الکترونیکی در این استان طی روز‌های گذشته، ابراز امیدواری کرد که برگزاری این جلسات طی هفته‌ها و ماه‌های آتی افزایش یابد.

رییس کل دادگستری کرمانشاه همچنین از مرخصی‌های اعطا شده به زندانیان طی ماه‌های گذشته گزارشی ارائه کرد و در خصوص کاهش آمار جمعیت کیفری کرمانشاه نیز عنوان کرد: تعداد جمعیت زندانیان استان کرمانشاه نسبت به مهر سال ۹۸ بیش از هزار نفر کاهش داشته است.

برگزاری ۲۱ هزار جلسه تحقیق از زندانیان به صورت الکترونیکی

«عیسی زارع پور» رئیس مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضاییه با اشاره به ثبت بیش از ۲۰ هزار دادخواست و لایحه در سامانه‌ای که برای وکلا راه‌اندازی شده و همچنین ارسال و دریافت حدود ۶۰ هزار مورد نظریه کارشناسی از طریق سیستم الکترونیکی طی یک ماه اخیر، گفت: استفاده از سامانه خدمات خودکاربری که برای کارشناسان و وکلا راه اندازی شده، در کاهش مراجعات به دادگستری به ویژه در ایام کرونا بسیار حائز اهمیت است.

وی از روسای کل دادگستری استان‌ها خواست که به وکلا و کارشناسان رسمی یادآوری کنند که کارهای‌شان را از طریق سیستم‌های الکترونیکی طراحی شده انجام دهند.

قطع دست کارچاق‌کُن‌ها با راه‌اندازی سامانه نوبت‌دهی در دادگستری‌ها

زارع‌پور با اشاره به راه‌اندازی سامانه‌های نوبت‌دهی و عملکرد مطلوب دادگستری برخی استان‌ها در استفاده از این سامانه‌ها گفت: تعدادی از استان‌های کشور حتی سیستم کنترل تردد خود را منوط به این کردند که اگر کسی نوبت نداشته باشد اجازه حضور در مجتمع قضایی را نخواهد داشت و این امر باعث قطع دست کارچاق‌کُن‌ها و کسانی که بدون دلیل در راهرو‌های دادگستری‌ها پرسه می‌زنند شده است.

رئیس مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضاییه با اشاره به برگزاری ۲۱ هزار جلسه تحقیق از زندانیان به صورت الکترونیکی گفت: تعداد ۸ هزار و ۵۰۰ جلسه از این تعداد مربوط به رسیدگی‌های از راه دور بوده است.

زارع‌پور با بیان اینکه تا امروز ۱۰۰ اتاق دادرسی الکترونیکی در زندان‌های ۲۵ استان تجهیز شده و ۱۲۰ اتاق دیگر نیز در زندان‌ها تجهیز خواهند شد، اعلام کرد: ظرف ۲ تا ۳ ماه آینده ۴۰۰ نقطه قضایی و کلیه شعب کیفری یک استان‌ها برای برگزاری دادرسی الکترونیکی تجهیز خواهد شد و تا پایان سال همه نقاط قضایی در سراسر کشور برای برگزاری دادرسی الکترونیکی تجهیز می‌شوند.

بررسی بیش از ۵۰۰ هزار درخواست گواهی عدم سوءپیشینه الکترونیکی

وی با بیان اینکه طی ۶ ماه گذشته بیش از ۵۰۰ هزار درخواست گواهی عدم سوءپیشینه الکترونیکی بررسی و ۹۸ درصد آن‌ها تعیین تکلیف شده است، گفت: به صورت میانگین در هر ماه ۹۰ هزار گواهی عدم سوءپیشینه از این طریق صادر می‌شود.

۴۱ درصد پرونده‌های موجود در شورا‌های حل اختلاف فارس منجر به صلح و سازش شده است

حجت الاسلام والمسلمین «سید عبدالمهدی موسوی» رئیس کل دادگستری استان فارس نیز در این نشست با اشاره به عملکرد شورا‌های حل اختلاف این استان گفت که ۴۱ درصد پرونده‌های موجود در این شورا‌ها منجر به صلح و سازش شده است.

وی همچنین از کاهش ۱۷ درصدی ورودی پرونده‌ها به دادگستری‌ها خبر داد و عنوان کرد: سعی می‌کنیم امسال، سال مختومه شدن همه پرونده‌های معوقه در استان فارس باشد.

مختومه شدن ۷۴ درصد پرونده‌های معوقه دادگستری اصفهان

«محمدرضا حبیبی» رئیس کل دادگستری استان اصفهان هم با اشاره مختومه شدن ۷۴ درصد پرونده‌های معوقه طی ماه‌های گذشته، اظهار کرد: عدد بالای ۱۶ هزار پرونده در دادگاه‌های تجدید نظر استان اصفهان امروز به ۴ هزار پرونده رسیده است.

وی همچنین از افزایش ۱۳۵ درصدی مجازات‌های جایگزین حبس در محاکم قضایی این استان خبر داد.

دشمن توپخانه تبلیغاتی خودش را بر روی زندان‌های ما متمرکز کرده است

«محمدمهدی حاج محمدی» رئیس سازمان زندان‌ها با اشاره به تلاش دشمن برای مخدوش کردن چهره نظام با دل بستن به زندان‌های کشور، گفت: دشمن توپخانه تبلیغاتی خودش را بر روی زندان‌های ما متمرکز کرده است و ما نیز باید با اقدامات آفندی و پدافندی مناسب، این تهدید را به فرصت تبدیل کنیم.

وی با بیان اینکه رفع نواقص و کاستی‌های زندان و همچنین رسیدگی دلسوزانه به امور زندانیان و خانواده‌های آنان، دشمن را در مبارزه‌ای که به راه انداخته است ناکام می‌گذارد، گفت: ما با اعتقاد و جدیت بسیار زیاد در مسیر تحقق آرمان‌های متعالی حضرت امام خمینی (ره) و مقام معظم رهبری در موضوع زندان‌بانی در نظام اسلامی حرکت و نقشه‌های دشمن را نقش بر آب خواهیم کرد.

برگزاری بیش از ۲ هزار جلسه تحقیق از زندانیان به صورت ارتباط تصویری در استان البرز

«حسین فاضلی» رئیس کل دادگستری استان البرز با بیان اینکه جلسات تحقیق از زندانیان در تمام واحد‌های قضایی این استان به صورت ویدئو کنفرانس برگزار می‌شود، گفت که از دی ماه سال گذشته تاکنون بیش از ۲ هزار جلسه تحقیق از زندانیان به صورت ارتباط تصویری برگزار شده است.

وی همچنین از ملاقات چهره به چهره ۲۶۱ نفر از قضات استان البرز با بیش از ۶ هزار زندانی طی ماه‌های گذشته خبر داد.

کاهش ۲۹ درصدی ورودی زندانیان در کرمان

«یدالله موحد» رئیس کل دادگستری استان کرمان نیز در این جلسه با اشاره به رعایت کامل پروتکل‌های بهداشتی مقابله با کرونا در زندان‌های استان، اعلام کرد که زندان‌های استان متبوعش تا کنون یک مورد هم ابتلا به کرونا نداشته است.

رئیس کل دادگستری کرمان همچنین از کاهش ۲۹ درصدی ورودی زندانیان به زندان و همچنین صلح و سازش در ۴۰ درصد از پرونده‌های شورا‌های حل اختلاف این استان خبر داد.

کاهش ۶۱ درصدی پرونده‌های قضایی معوقه استان همدان

«محمدرضا عدالتخواه» رئیس کل دادگستری استان همدان با اشاره به عملکرد این دادگستری در زمینه رسیدگی به پرونده‌های معوقه، گفت: تعداد پرونده‌های قضایی معوقه استان همدان در ابتدای سال گذشته ۲۲ هزار و ۶۴۱ مورد بود که این عدد در حال حاضر به ۸ هزار و ۶۷۰ فقره پرونده رسیده است که ۶۱ درصد کاهش را نشان می‌دهد.

رئیس کل دادگستری استان همچنین از عفو ۸۸۰ نفر از زندانیان این استان طی ۱۰ ماه گذشته خبر داد.

برگزاری مطلوب دادرسی الکترونیکی در برخی استان‌های کشور

حجت‌الاسلام والمسلمین «جعفر منتظری» دادستان کل کشور نیز در این نشست با اشاره به روند اجرای دادرسی الکترونیکی در واحد‌های قضایی سراسر کشور گفت: دادرسی الکترونیکی در برخی استان‌های کشور به خوبی اجرا می‌شود و امیدواریم به زودی استان‌هایی که در این زمینه آمار پایینی دارند بتوانند با همت سازمان زندان‌ها و مرکز آمار و فناوری قوه قضاییه، دادرسی الکترونیکی را توسعه دهند.

دادستان کل کشور ضمن تاکید بر اجرای همه دستورالعمل‌های ابلاغی مقابله با کرونا در واحد‌های قضایی به خصوص زندان‌ها گفت: دادگستری استان کرمان که مورد تقدیر وزارت بهداشت نیز قرار گرفته است می‌تواند به عنوان الگویی برای رعایت پروتکل‌های بهداشتی در زندان‌ها معرفی شود و امیدواریم این تجربه در اختیار همکاران دیگر هم قرار گیرد.

وی همچنین از برگزاری همایش دادستان‌های سراسر کشور به صورت ویدئوکنفرانس در اوایل آبان ماه خبر داد.

در ادامه این نشست، «علی دهقانی» رئیس کل دادگستری استان ایلام نیز به بیان راهکار‌هایی پیرامون کاهش اطاله دادرسی،

اصلاح قوانین متناسب با دادرسی الکترونیکی و همچنین کیفی‌سازی سیستم‌های مدیریت پرونده پرداخت.

افزایش ۱۸ درصدی پرونده‌های مختومه در دادگستری استان آذربایجان شرقی

«موسی خلیل‌اللهی» رئیس کل دادگستری آذربایجان شرقی هم در این جلسه با بیان اینکه وضعیت قرمز این استان در شرایط کرونایی تاثیری در رسیدگی به پرونده‌های قضایی نداشته است، عنوان کرد: آمار پرونده‌های مختومه استان آذربایجان شرقی در مهر ماه سال ۹۹ نسبت به مهر ماه سال ۹۸ نزدیک به ۱۸ درصد افزایش داشته است.

وی با بیان اینکه امروز بیش از ۸۷ درصد پرونده‌های قضایی استان آذربایجان شرقی کمتر از ۶ ماه عمر دارند، گفت: متوسط رسیدگی به پرونده‌ها در سطح استان ۴۰ روز است.

مختومه شدن ۸۴ درصد پرونده‌های معوقه

«محمدجعفر عبداللهی» رئیس کل دادگستری استان سمنان با اشاره به اقدامات این دادگستری در زمینه رسیدگی به پرونده‌های معوقه اظهار کرد: در ابتدای سال گذشته ۴ هزار و ۴۴۶ پرونده معوقه در شعب قضایی سمنان وجود داشت که امروز از این تعداد تنها ۷۰۴ پرونده باقی مانده و ۸۴ درصد پرونده‌های معوقه نیز مختومه شده است.

وی با اشاره به برگزاری ۹۰۰ جلسه دادرسی الکترونیکی و مجازی طی ماه‌های گذشته در استان سمنان، گفت: همه تلاش ما بر برگزاری بیشتر محاکم االکترونیکی و مجازی است.

به زودی لایحه پیشنهادی بودجه قوه قضاییه به سازمان برنامه و بودجه ارائه می‌شود

در ادامه این نشست «محمدحسین فروزان‌مهر» معاون مالی پشتیبانی و امور عمرانی قوه قضاییه با تقدیر از تلاش معاونان و روسای کل دادگستری‌های سراسر کشور برای کاهش هزینه‌های غیرضروری و تمرکز بر ظرفیت‌های درونی، گفت: با توجه به شرایط خاص کشور، سهم ارزش صادرات نفت خام و میعانات گازی از کل منابع بودجه عمومی در ۵ ماه نخست سال جاری کمتر از ۳ درصد بوده است که این شرایط لزوم هر چه بیشتر صرفه جویی، کاهش هزینه‌های اضافی و افزایش بهره وری را می‌طلبد. هر چند که با تعامل مناسب با سازمان برنامه و بودجه امکان در اولویت قرار دادن پرداخت‌های اجتناب ناپذیر و ضروری امکان پذیر شده است.

وی خاطرنشان کرد که به زودی لایحه پیشنهادی بودجه قوه قضاییه به سازمان برنامه و بودجه ارائه می‌شود و ابراز امیدواری کرد که سال آینده مضیقه‌های بودجه دستگاه قضا به حداقل برسد.

معاون مالی پشتیبانی و امور عمرانی قوه قضاییه همچنین با بیان اینکه قرار است توزیع اعتبارات در قوه قضاییه بر اساس شاخص و عدالت توزیعی انجام شود، عنوان کرد: ما به طور جد پیگیر مطالبات همکاران ستادی و پشتیبانی قوه قضاییه هستیم.

برگزاری بیش از ۲۰۰ جلسه دادرسی الکترونیکی در خراسان رضوی

همچنین «غلامعلی صادقی» رئیس کل دادگستری خراسان رضوی با اشاره به برگزاری بیش از ۲۰۰ جلسه دادرسی الکترونیکی دادگاه بدوی و تجدیدنظر در این استان، ابراز امیدواری کرد که تا پایان امسال هزار جلسه دادرسی الکترونیکی در سطح استان خراسان رضوی برگزار شود.

رئیس کل دادگستری خراسان رضوی همچنین گزارشی از اجرای طرح‌های غربالگری زندانیان و اعطای مرخصی و عفو به آن‌ها در این استان ارائه داد.

تجهیز هیئت عمومی دیوان عالی کشور به امکان برقراری ارتباط تصویری

حجت الاسلام والمسلمین «سید احمد مرتضوی مقدم» رئیس دیوان عالی کشور نیز در این جلسه تاکید کرد نهضت قضایی که در بررسی پروند‌های قضایی ایجاد شده است، باید توام با کیفیت باشد و تحت هیچ شرایطی نباید دقت را فدای سرعت کرد.

وی همچنین از تجهیز هیئت عمومی دیوان عالی کشور به امکان برقراری ارتباط تصویری خبر داد و گفت: دادگستری استان‌هایی که می‌خواهند در این جلسه شرکت داشته باشند، آمادگی خود را به دیوان عالی کشور اعلام کنند تا شرایط را برای حضور آنان در هیئت عمومی دیوان عالی کشور فراهم کنیم.ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *