میانه سنی ایران در سی سال آینده به بیش از ۴۵ سال می‌رسد

۰۷ مهر ۱۳۹۹ - ۱۲:۲۱:۳۶
کد خبر: ۶۶۰۱۶۵
بررسی‌ها نشان می‌دهد که نسبت افراد بالای ۶۰ سال در جهان بین سال‌های ۲۰۱۵ و ۲۰۵۰ تقریبا ۲ برابر خواهد شد و در سال ۲۰۲۰ تعداد افراد ۶۰ سال به بالا بیشتر از کودکان کمتر از ۵ سال خواهد بود.

- تسنیم نوشت: بین سال‌های ۲۰۱۵ و ۲۰۵۰ نسبت افراد بالای ۶۰ سال جهان از ۱۲ درصد به ۲۲ درصد (تقریباً نزدیک دو برابر) خواهد رسید و در سال ۲۰۲۰ تعداد افراد ۶۰ سال به بالا بیشتر از کودکان کمتر از ۵ سال خواهد بود.

در سال ۲۰۵۰، ۸۰ درصد افراد مسن در کشور‌های کم‌درآمد و متوسط زندگی می‌کنند، سرعت پیری جمعیت بسیار سریعتر از گذشته است و همه کشور‌ها برای اطمینان از آمادگی سیستم‌های بهداشتی و اجتماعی آن‌ها برای بهره‌برداری از این تغییر جمعیتی، با چالش‌های اساسی روبه‌رو هستند.

براساس برآورد‌های به‌عمل‌آمده در جدول ذیل و نتایج سرشماری سال ۱۳۹۵، میانه سنی ایران در سال ۱۳۲۹، حدود ۲۲ سال، در سال ۱۳۹۵، ۳۰ سال و در سال ۱۳۹۸، ۳۲ سال بوده است که نشان‌دهنده این است که ترکیب جمعیتی کشورمان در حال سالخورده شدن است؛ پیش‌بینی می‌شود این شاخص در سال ۱۴۰۴ به حدود ۳۶ سال و در سال ۱۴۲۹ به بیش از ۴۵ سال افزایش یابد؛ این تحولات حکایت از تغییر ساختار جمعیتی ایران دارد و نشانه حرکت سریع جمعیت به‌سوی سالخوردگی است.

پیری جمعیت

در سال ۱۳۲۹ میانه سنی جهان ۲۳.۵ سال بوده است و پیش‌بینی می‌شود در سال ۱۴۲۹ میانه سنی جهان به حدود ۳۶ سال افزایش یابد؛ در همین سال، میانه سنی در کشور‌های توسعه‌یافته به حدود ۴۵ سال می‌رسد، به‌عبارتی میانه سنی ایران، در سال ۱۴۲۹ در حدود میانه سنی کشور‌های توسعه‌یافته خواهد شد!ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *