ماکرون: طرح مکانیسم ماشه آمریکا به منزله تضعیف شورای امنیت است

۰۱ مهر ۱۳۹۹ - ۲۲:۴۷:۲۶
کد خبر: ۶۵۸۴۸۴
رییس جمهور فرانسه در سخنرانی خود در سازمان ملل گفت: طرح مکانیسم ماشه آمریکا به منزله تضعیف شورای امنیت و مرجعیت تصمیم‌های آن خواهد بود.

– امانول ماکرون در سخنرانی خود در هفتاد و پنجمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد با بیان این موضوع که آمریکا قادر به فعالسازی مکانیسم ماشه علیه ایران نیست، اظهار کرد: پاریس و شرکای این کشور خود را ملزم به اجرای برجام می‌دانند.

رییس‌ جمهور فرانسه با تاکید بر اینکه راهبرد فشار حداکثری آمریکا علیه ایران که طی سال‌های گذشته به کار گرفته شده، امکان خاتمه دادن به فعالیت‌های بی‌ثبات‌کننده ایران را فراهم نیاورده است، گفت: همان‌طور که شاید به خاطر داشته باشید، فرانسه کشور آغازکننده مذاکراتی است که به برجام منتهی شد نبود.

وی پیرامون این موضوع افزود:، اما با این حال فرانسه و شرکایش، کماکان الزام به اجرای کامل این توافق را حفظ خواهند کرد و عدول ایران از این توافق را نخواهند پذیرفت.

ماکرون با طرح این موضوع که ایالات متحده آمریکا به دلیل خروج از توافق هسته‌ای برجام قادر به فعال‌سازی ساز و کار موسوم به «مکانیسم ماشه»، برای بازگرداندن قطعنامه‌های تحریمی شورای امنیت علیه ایران نیست، تاکید کرد: ما بر سر فعال‌سازی مکانیسمی که ایالات متحده به دلیل خروج از برجام قادر به فعالسازی آن نبود، مصالحه نخواهیم کرد.
رییس جمهور فرانسه افزود: این اقدام آمریکا به منزله تضعیف شورای امنیت و مرجعیت تصمیم‌های آن خواهد بود، ضمن آنکه تنش‌ها در منطقه را تشدید خواهد کرد.

وی در ادامه همچنین به طرح چند بندی خود که به عنوان طرح مکمل برجام در سخنرانی دو سال پیش خود در همین نشست مطرح کرده بود اشاره کرد و گفت:، اما لازم است، همان‌طور که در سخنرانی دو سال پیش در مجمع عمومی گفتم ما چارچوبی ایجاد کنیم تا اطمینان حاصل کنیم که ایران هرگز به سلاح هسته‌ای دست پیدا نمی‌کند و علاوه بر آن، این کشور را بابت فعالیت‌هایش در زمینه موشک‌های بالیستیک و فعالیت‌های بی‌ثبات‌کننده در منطقه پاسخگو خواهد کرد.ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *