سرلشکر باقری: مصمم هستیم تاریخ دفاع مقدس را از هر گونه انحراف مصون بداریم

10:26 - 31 شهريور 1399
کد خبر: ۶۵۷۹۰۴
دسته بندی: سیاست ، دفاعی و مقاومت
رئیس ستاد کل نیروهای مسلح گفت: مصمم هستیم تاریخ دفاع مقدس ذخیره گرانبها برای رشد ملی، پیشرفت کشور، عزت، امنیت، سلامت، استقلال و آزادی نسل فعلی و نسل‌های آینده را حفظ کنیم و آن را از هر گونه انحراف مصون بداریم و نگذاریم آن دوران سراسر افتخار به فراموشی سپرده شود.

- سرلشکر محمد باقری در آیین تجلیل و تکریم سراسری یک میلیون پیشکسوت دفاع مقدس که به صورت تصویری در محضر رهبر انقلاب در حال برگزار شد، گفت: سرلشکر باقری خطاب به رهبر معظم انقلاب گفت: جمع حاضر که امروز توفیق شرفیابی محضر حضرت عالی پیدا کرده‌اند، جمعی از فرماندهان نیرو‌های مسلح، مسئولین کشوری، نمایندگان مجلس، پیشکسوتان جهاد و دفاع مقدس، فرماندهان ورزمندگان مدافع حرم اهل بیت (ع)، خانواده معظم شهدا وایثارگران، جانبازان و آزادگان عزیز، بسیجیان دلاور، مداحان اهل بیت و فعالان عرصه‌های ادبیات، سینما، تئاتر موسیقی و هنر‌های تجسمی دفاع مقدس در سطح ملی و استانی در سراسر کشور هستند.


رییس ستاد کل نیرو‌های مسلح با بیان اینکه امروز ما مفتخریم چهلمین سالگرد دفاع مقدس که تضمین کننده حیثیت کشور، هویت ملت، امنیت ملی و عزت و شکوه ملت بزرگ ایران اسلامی شد را گرامی بداریم افزود: ما وظیفه خود می دانیم که آن دوران زرین و قطعه نورانی در تاریخ کشور را زنده نگه داریم و پاسداری کنیم.


وی عنوان کرد: ما مصمم هستیم تاریخ دفاع مقدس ذخیره گرانبها برای رشد ملی، پیشرفت کشور، عزت، امنیت، سلامت، استقلال و آزادی نسل فعلی و نسل‌های آینده را حفظ کنیم و آن را از هر گونه انحراف مصون بداریم و نگذاریم آن دوران سراسر افتخار به فراموشی سپرده شود.

 دفاع مقدس ذخیره گرانبها برای رشد ملی، پیشرفت کشور، عزت، امنیت، سلامت، استقلال و آزادی نسل فعلی و نسل‌های آینده 


سرلشکر باقری بیان داشت: اجازه می‌خواهم گزارشی از وضعیت حفظ آثار و نشر و ترویج آثار دفاع مقدس و مقاومت در عرصه‌های فرهنگی و اجتماعی را محضر حضرت عالی تقدیم کنم.


رییس ستاد کل نیرو‌های مسلح با اشاره به برنامه‌های گرامیداشت چهلمین سالگرد دفاع مقدس گفت: تهیه و تصویب دستورالعمل گرامیداشت چهلمین سالگرد دفاع مقدس با شعار ما «قوی هستیم» در هیئت امنای بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس و ابلاغ به کلیه سازمان‌های کشوری و لشکری و توجیه فرماندهان و مسئولان در نیرو‌های مسلح و مسئولان کشوری، استانی و شهرستانی از جمله این اقدامات بوده است.


وی تصریح کرد: با تلاش همه مسئولان عزیز در سراسر کشور بحمدالله هم اکنون ۵۰۵ ستاد کشوری، لشکری، استانی و شهرستانی برای گرامیداشت چهلمین سالگرد دفاع مقدس فعال شده اند.

۵۰۵ ستاد کشوری، لشکری، استانی و شهرستانی برای گرامیداشت چهلمین سالگرد دفاع مقدس فعال شده اند


سرلشکر باقری افزود: از سوم خرداد ما به مدت ۴۳ هفته تا پایان سال ۹۹ برنامه ریزی شده تا برنامه‌ها به صورت متنوع و جذاب اجرا شوند.


رییس ستاد کل نیرو‌های مسلح بیان داشت: تعداد برنامه‌های اصلی سازمان‌های لشکری و کشوری در مرکز و استان‌های کشور ۴ هزار و ۶۸۸ برنامه، و همچنین برنامه‌های سازمان صدا و سیما تعداد ۲۱ هزار و ۸۱۳ برنامه در نظر گرفته شده که مجموعا ۲۶ هزار و ۵۰۱ برنامه در طول سال ۹۹ ویژه گرامیداشت
چهلمین سالگرد دفاع مقدس در کشور در حال اجرا است.

۲۶ هزار و ۵۰۱ برنامه در طول سال ۹۹ ویژه گرامیداشت چهلمین سالگرد دفاع مقدس 


وی تاکید کرد: هماهنگی در حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس بدین شرح انجام شده که شامل ۱. جلسه هیات امنای حفظ ارزش‌ها و نشر آثار دفاع مقدس با حضور فرماندهان سازمان‌های نیرو‌های مسلح، وزرا، ر وسای دستگاه‌های کشوری و عمومی با مسئولیت رییس ستاد کل برای سیاست گذاری و هماهنگی‌های کلان در سراسر کشور، به طور سالیانه برگزار می‌شود و بحمدالله تاکنون ۱۱ آیین نامه کلان و اصلی در این جلسات مطرح و به تصویب رسیده است و برای اجرا ابلاغ شده است.


سرلشکر باقری عنوان کرد: برگزاری فصلی شورای هماهنگی حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس در ا ستان‌ها با مسئولیت استاندار و با حضور نمایندگان، ولی فقیه و مسئولان لشکری و کشوری برای همکاری‌های فی ما بین که در چهار سال گذشته ۴۱۷ جلسه در استان‌های کشور برگزار شده است.


رییس ستاد کل نیرو‌های مسلح گفت: حضور فعال و موثر مسئولان بنیاد حفظ آثار در شورای اجتماعی کشور و شورای فرهنگ عمومی و همچنین مدیران کل استانی در شورای ذی ربط در استان‌ها برای بهره گیری از ظرفیت‌ها و قابلیت‌های شورا‌های ذکر شده از دیگر برنامه‌ها بوده است.


وی عنوان کرد: تعامل و همکاری با شورا‌های شهر و شهرداران برای بهره گیری از امکانات و توانمندی‌های موجود در آن‌ها به ویژه برای ساخت موزه‌ها ویادمان‌های دفاع مقدس از دیگر اقدامات بوده است.


سرلشکر باقری گفت: ارتباط مستمر و فعال با رسانه‌ها اعم از خبرگزاری‌ها و روزنامه‌ها و به ویژه رسانه ملی برای نشر و ترویج فرهنگ دفاع مقدس و مقاومت از دیگر برنامه‌های ما بوده است.


رییس ستاد کل نیرو‌های مسلح افزود: اقدامات انجام شده در اجرای فرامین و تدابیر فرمانده معظم کل قوا، شامل ۱. صد برابری کردن تولیدات فرهنگی و ادبی به ویژه کتاب روند رو به رشدی در حوزه تولید آن داشته‌ایم به طوری که در سال ۹۴ حدود سه و نیم درصد از عناوین کتاب‌ها در کشور به موضوعات دفاع مقدس اختصاص داشت و در سال ۹۸ این عدد به ۱۹ درصد افزایش پیدا کرده است که ۱۱ درصد آن متعلق به بنیاد حفظ آثار بوده است.

وی تصریح کرد: اقدام دیگر در این باره توجه ویژه به تولید و انتشار کتب صوتی با موضوع دفاع مقدس و تبدیل آن به نرم افزار کاربردی ویژه تلفن‌های هوشمند به طوری که در ۴ سال گذشته قریب به ۶۰۰ عنوان کتاب فرایند مذکور را طی کرده اند. نظارت برتولید و انتشار ۴ هزار عنوان کتاب ادبی و تاریخی دفاع مقدس در ۴ سال گذشته برای جلوگیری از تحریف ارزش‌های دفاع مقدس از دیگر این اقدامات بوده است.

تولید و انتشار ۴ هزار عنوان کتاب ادبی و تاریخی دفاع مقدس در ۴ سال گذشته

 


سرلشکر باقری گفت: همچنین تقویت نهضت خاطره گویی از سوی فرماندهان و رزمندگان دفاع مقدس با برپایی جلسات خاطره گویی در اقصی نقاط کشور و همچنین برگزاری کارگاه‌های آموزش و خاطره گویی به طوری که در ۴ سال گذشته قریب به ۱۵۰۰ مراسم و ۳۵۰ کارگاه آموزشی و توجیهی برگزار شده است.


رییس ستاد کل نیرو‌های مسلح خاطر نشان کرد: برگزاری ۳۰۰ جلسه نقد کتب دفاع مقدس در سراسر کشور نیز از دیگر اقدامات ما بوده است همچنین اهتمام و تو جه به امر ساخت و تکمیل، تجهیز و بهره برداری از موزه‌های دفاع مقدس در سراسر کشور به عنوان پایگاه محوری برای پیشکسوتان و جوانان و نوجوانان به طوری که در سال ۹۶ تعداد ۱۱ موزه دفاع مقدس در ۱۱ استان کشور بهره برداری شد بحمدالله با تلاش عزیزان در بنیاد حفظ آثار وهمکاری دولت محترم و به ویژه استانداران و شهرداران ۸ موزه آ‌ماده بهره برداری است.


وی گفت: در حال حاضر پس از افتتاح ۸ موزه فوق کشور دارای ۲۳ موزه دفاع مقدس است که انشاالله در سال ۱۴۰۴ موزه‌های دیگری در سایر استان‌های کشور به بهره برداری می‌رسد و کشور دارای ۳۶ موزه دفاع مقدس و یک موزه بین المللی استکبار ستیزی در طبس خواهد شد.

در سال ۱۴۰۴ کشور دارای ۳۶ موزه دفاع مقدس و یک موزه بین المللی استکبار ستیزی در طبس خواهد شد

 

سرلشکر باقری گفت: تجمیع، تجهیز و توسعه موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس در تهران به عنوان موزه ملی دفاع مقدس کشور با هدف ارتقا حس حضور و زیست دفاع مقدس در اجرای تدابیر حضرت عالی و همچنین ایجاد موزه شهید حاج قاسم سلیمانی و طراحی بخش موزه‌های انقلاب اسلامی، نقش زنان در انقلاب ودفاع مقدس، نقش استان تهران در دفاع مقدس، و نیز بخش کودکان و نوجوانان همچنین باز طراحی محتوایی این موزه از دیگر اقدامات بوده است.

رییس ستاد کل نیرو‌های مسلح گفت: برگزاری نمایشگاه ملی دستاورد‌های انقلاب اسلامی در ۴۰ سالگی انقلاب اسلامی با مشارکت کلیه سازمان‌های لشکری و کشوری با ارائه ۱۰۰۰ دستاورد شاخص نظام جمهوری اسلامی ایران در دهه فجر، سال ۱۳۹۷ در موزه انقلاب اسلامی ودفاع مقدس هم از جمله برنامه‌های اجرا شده بوده است.

وی خاطر نشان کرد: در حال حاضر کشورمان با در برگیری ۹ هزار و ۶۶۹ شهید گمنام در ۲ هزار و ۶۶ یادمان شهدای گمنام سراسر کشور مزین شده است و در طی ۴ سال گذشته تعداد یک هزار و ۲۲۵ یادمان طراحی وساخته شده است و ضمناتعداد ۸۴۱ یادمان شهدای گمنام در حال طراحی وساخت است
تعداد ۸۴۱ یادمان شهدای گمنام در حال طراحی وساخت است
 که طبق برنامه بناست در سال ۱۴۰۰ کلیه این یادمان‌ها بهره برداری شوند.

سرلشکر باقری بیان کرد: از تعداد ۶۸ کلان پروژه تحقیقاتی که کلیه ابعاد دفاع مقدس را به صورت علمی توسط سازمان‌های نیرو‌های مسلح و تعدادی از دستگاه‌های کشور مورد پژوهش و مطالعه قرار داده بودند بحمدالله تاکنون ۵۴ پروژه تکمیل و پایان یافته است.

رییس ستاد کل نیرو‌های مسلح توضیح داد: با تدوین وا بلاغ سند ملی راهیان نور کشور و هیئت امنای بنیاد به تقسیم کار ملی برای ۴۰ سازمان و دستگاه کشوری و لشکری به منظور نهادینه کردن فناوری راهیان نور و توسعه آن در سال ۹۶ رشد فزاینده نسبت به سال‌های قبل حاصل شده ودر طول ۴ سال اخیر نزدیک به ۲۵ میلیون زائر از مناطق عملیاتی دفاع مقدس بازدید کرده‌اند.
در طول ۴ سال اخیر نزدیک به ۲۵ میلیون زائر از مناطق عملیاتی دفاع مقدس بازدید کرده‌اند

وی عنوان کرد: ۱۲ ایمنی کاروان‌های راهیان نور که مورد مطالبه حضرت عالی در دیدار‌های مختلف بوده در سرلوحه اقدامات ستاد مرکزی راهیان نور کشور قرار گرفته و بحمدالله با وجود افزایش زائران و در ۷ استان مرزی کشور با تلاش کلیه دستگاه‌های ذی ربط به ویژه عوامل انتظامی و راهداری آمار تلفات جاده‌ای در سال‌های ۹۷ و ۹۸ به صفر رسیده است.

سرلشکر باقری گفت: برابر اوامر حضرت عالی در دیدار نوروزی سال ۹۶ مبنی بر تکریم و تجلیل پیشکسوتان دفاع مقدس توفیق یافتیم تا در سال ۹۶ از تعداد ۵۰۰ نفر از فرماندهان تیپ و هم‌تراز به بالا در سال ۹۷ از تعداد ۲۰ هزار نفر فرماندهان گردان و هم‌تراز به بالا و در سال ۹۸ تعداد ۲۰۰ هزار فرماندهان نفر، گروهان و همتراز مورد تجلیل و تکریم قرار بگیرند؛ این مهم با هدایت سازمان پیشکسوتان جهاد و مقاومت نیرو‌های مقدس و همکاری کلیه دستگاه‌های کشوری و لشکری و به ویژه استانداران، فرمانداران و ائمه جمعه و جماعات انجام شده و در حال حاضر
برنامه ریزی برای تکریم از یک میلیون نفر از رزمندگان فرماندهان و پیشکسوتان دفاع مقدس در سال جاری 
.برنامه ریزی برای تکریم از یک میلیون نفر از رزمندگان فرماندهان و پیشکسوتان دفاع مقدس در سال جاری در دست انجام است. 
 

رییس ستاد کل نیرو‌های مسلح افزود: ایجاد و راه اندازی ۱۲۱ کانال و صفحه دفاع مقدس در پیام‌رسان‌های بومی و غیر بومی با بیش از صدهزار عضو و همچنین شناسایی و ارتباط گیری با بیش از ۱۵ کانال و صفحه پرمخاطب فعال و هر کانال حداقل با یک میلیون نفر عضو در فضای مجازی با موضوع دفاع مقدس صورت گرفته است.
 
رییس ستاد کل نیرو‌های مسلح گفت: شناسایی، جمع‌آوری و آرشیو ۲۵ میلیون برگ سند دفاع مقدس به همراهی ساماندهی ۱۵۰ هزار ساعت اسناد دیداری و شنیداری دفاع مقدس از جمله اقداماتی است که در حوزه اسناد و مدارک انجام شده است.

سرلشکر باقری بیان داشت: برای ارتباط بیشتر با مخاطبان و علاقه‌مندان حوزه دفاع مقدس اقدام به راه‌اندازی خبرگزاری دفاع مقدس با ۳۰ شعبه در سراسر کشور شده است و به حمدالله این خبرگزاری توانسته است در جذب مخاطب گام‌های موفقی بردارد چنانچه افزایش بازدیدکنندگان آن از ۴۹ میلیون بازدید در سال ۹۵ به ۷۵ میلیون بازدید در سال ۹۸ رسیده و انشالله به ۱۰۰ میلیون بازدید در سال ۹۹ خواهد رسید.

وی تأکید کرد: به منظور استفاده از ظرفیت جشنواره ملی و بین‌المللی ۲ دوره جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه دفاع مقدس با عنوان رسام با دریافت ۳ هزار و ۶۶۶ اثر خارجی از ۱۰۸ کشور جهان و یک هزار و ۱۰۹ اثر داخلی و ۳ دوره جشنواره ملی هنری فانوس ویژه تولیدات هنری و سینمایی دفاع مقدس و مقاومت استان‌های کشور با دریافت ۵ هزار و ۵۹۱ اثر برگزار شده است.

رییس ستاد کل نیرو‌های مسلح تصریح کرد: تعامل با حوزه‌های علمیه در خصوص تولید مبانی دینی و نظری دفاع مقدس در قالب تهیه و تولید ۷ جلد کتاب مرجع و ارائه درس ۲ واحدی دفاع مقدس در حوزه‌های علمیه و همچنین حضور فعال ستاد راهیان نور حوزه علمیه در این مراسم معنوی به منظور تربیت و اعزام مبلغین برای کاروان‌ها از دیگر اقدامات ما بوده است.

سرلشکر باقری تأکید کرد: طراحی و برگزاری ۵ جشنواره ملی و بین‌المللی اسوه‌های صبر و مقاومت، طراحی و اجرای دوره‌های سبک زندگی جهادی رزمندگان اسلام در سراسر کشور و همچنین راه‌اندازی تشکل‌های همسران، مادران، خواهران و دختران شهدا و جانبازان دفاع مقدس در کلیه استان‌ها نیز انجام شده است.

وی رییس ستاد کل نیرو‌های مسلح عنوان کرد: تلاش و پیگیری در تصویب ماده ۸۶ قانون برنامه ششم توسعه جمهوری اسلامی مصوب سال ۹۵ مجلس که در آن دولت و تعدادی از سازمان‌ها و وزارتخانه‌ها نظیر وزارت آموزش و پرورش، علوم، تحقیقات و فناوری، درمان و آموزش پزشکی و صدا و سیما مکلف به حمایت و پشتیبانی از نشر ارزش‌های دفاع مقدس شده‌اند.
سرلشکر باقری تأکید کرد: برگزاری نشست هم‌اندیشی فرمانده‌هان نیرو‌های مسلح و رییس معاونان سازمان صدا و سیما به منظور هماهنگی و همکاری در نشر و ترویج ارزش‌های دفاع مقدس و مقاومت و جمع‌بندی‌های مناسبی که مورد اجرا قرار گرفتند.

وی گفت: ارتقای سطح و تقویت پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس با تصویب حضرت عالی برای تولید نظریه و پژوهش‌های راهبردی و بنیادی و همچنین پاسخ به سوالات و ابهامات و نیاز‌های پژوهشی دفاع مقدس و مقاومت از دیگر اقدامات بوده است.
رییس ستاد کل نیرو‌های مسلح با اشاره به برنامه‌های ملی هفته دفاع مقدس سال جاری، گفت: توفیق ارتباط تصویری با پیشکسوتان جهاد و مقاومت در تهران و مراکز استان‌های کشور با، ولی امر مسلمین، فرماندهی معظم کل قوا و بهره‌مندی از فرامین و رهنمود‌های معظم اله از جمله این برنامه‌ها بوده است.

سرلشکر باقری افزود: تکریم و تعظیم یک میلیون نفر پیشکسوت دفاع مقدس و همچنین برگزاری نمایشگاه ملی دستاورد‌های دفاع مقدس در تهران و نمایشگاه‌های استانی هم از دیگر برنامه‌های در نظر گرفته شده است.

وی رییس ستاد کل نیرو‌های مسلح تصریح کرد: افتتاح ۸ موزه دفاع مقدس در استان‌های اردبیل، البرز، ایلام، چهار محال و بختیاری، آبادان در خوزستان، خراسان رضوی، قم و مرکزی هم انجام شده است.

سرلشکر باقری بیان داشت: رونمایی از ۵۴ کلان پروژه تحقیقاتی دفاع مقدس به عنوان مرجع اصلی و تعیین شده در این حوزه هم انجام شده است، همچنین آغاز به کار موزه شهید سلیمانی و نمایشگاه پایان حکومت داعش هم انجام شده است.

وی رییس ستاد کل نیرو‌های مسلح اظهار داشت: رونمایی از ده‌ها پروژه دفاعی امنیتی و سازندگی در نیرو‌های مسلح و صد‌ها پروژه عمرانی، بهداشتی و درمانی، فرهنگی و هنری در سراسر کشور انجام شده است، همچنین رونمایی از صد‌ها عنوان کتاب دفاع مقدس و مقاومت به مناسبت ۳۰ برابری شدن چاپ و نشر کتاب در این حوزه صورت گرفته است.

سرلشکر باقری یادآور شد: آغاز تهیه و تولید مجموعه مستندی ۱۰۰ قسمتی دفاع مقدس با عنوان روایت معیار برای معرفی صحیح و شایسته دفاع مقدس توسط صدا و سیما و با همکاری بنیاد حفظ آثار صورت گرفته است و همچنین آغاز تهیه و تولید ۱۰۰ قسمت برنامه ترکیبی با هدف معرفی عملیات‌های رزمندگان اسلام با استفاده از تکنیک‌های پویانمایی اینفوگرافی و موشنگرافی توسط صدا و سیما با همکاری بنیاد حفظ آثار دفاع مقدس انجام شده است.

وی رییس ستاد کل نیرو‌های مسلح تأکید کرد: وظیفه خود می‌دانم از فرمانده‌هان محترم سازمان‌های نیرو‌های مسلح دولت محترم و مسوؤلان دستگاه‌های دولتی و غیر دولتی، نمایندگان مجلس، رییس و مدیران رسانه ملی، رسانه‌ها مطبوعات کشور، ائمه جمعه و جماعات کشور، استانداران و فرمانداران و اعضای شورای تأمین استان‌ها و اعضای شورای شهر و شهرداری‌های استان‌ها، روؤسای سازمان‌های فرهنگی و هنری کشور و مدیران حوزه‌ها علمیه، دانشگاه‌ها و مدارس و مراکز آموزشی که ما را در انجام مأموریت‌های حفظ آثار و نشر و ترویج فرهنگ و آثار دفاع مقدس یاری می‌کنند تشکر کنم.

سرلشکر باقری تصریح کرد: همچنین از کارکنان خدوم بیناد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس در سراسر کشور که در چند سال گذشته با مجاهدت و تلاش‌های خستگی‌ناپذیر خود موفق به انجام اقدامات بزرگ و ارزشمندی شده‌اند و در طراحی و هدایت برنامه‌های گرامیداشت چهلمین سالگرد دفاع مقدس تلاش می‌کنند، تلاش و قدردانی کنم.
 


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *