چرا نباید با چراغ روشن بنزین رانندگی کنید؟

۳۱ شهريور ۱۳۹۹ - ۰۱:۵۰:۰۱
کد خبر: ۶۵۷۵۳۶
معمولا در خودرو‌ها با رسیدن میزان بنزین باک به ۱۰ تا ۱۵ درصد حجم کل باک چراغ بنزین روشن می‌شود. روشن ماندن طولانی مدت این چراغ مشکلات بسیاری را برای خودرو ایجاد می‌کند.

- باشگاه خبرنگاران نوشت: چراغ بنزین روشن علامتی است که هیچ کس نمی‌خواهد آن را ببیند، به خصوص اواخر شب در یک بزرگراه تاریک، اما تاکنون به این فکر کرده اید که حتی ماشین شما هم علاقه‌ای به دیدن آن ندارد؟ کارشناسان می‌گویند باید مخزن بنزین را همیشه یک چهارم پر نگه دارید.

انجام این کار باعث می‌شود زمانی که از پمپ بنزین فاصله زیادی دارید در موقعیت خطرناکی قرار نگیرید البته دلایل دیگری وجود دارد که نباید با چراغ روشن بنزین حرکت کنید.

رانندگی با مخزن خالی می‌تواند به چندین طریق به ماشین شما آسیب برساند. اگر با باک خالی زیاد رانندگی کنید در لحظاتی قبل از خاموش کردن خودرو، مبدل کاتالیزوری ماشین که بخشی از سیستم اگزوز است، آسیب می‌بیند.

همچنین زمانی که بنزین به انتها رسیده باشد باعث می‌شود که ذرات آلودگی و ناخالصی در پمپ بنزین گیر کند. ذرات ریزی که به مخزن بنزین راه پیدا می‌کنند در قسمت انتهایی آن قرار می‌گیرند و تا زمانی که اتومبیل سعی در گرفتن آخرین ذره‌ای از سوخت را نداشته باشد، در آنجا می‌مانند. وقتی پمپ بنزین آخرین بنزین را مکش می‌کند، هر گونه ناخالی که در باک خودرو وجود دارد در فیلتر گیر می‌کند.

در اتومبیل‌های مدل‌های قدیمی، مخازن بنزین معمولاً از فلز ساخته می‌شوند و با خراب شدن و زنگ زدن، رسوبات مضر می‌توانند در قسمت پایین باک جمع شود. اتومبیل‌های جدید دارای مخازن سوخت پلاستیکی هستند، بنابراین رسوبات معمولاً از سوخت آلوده به داخل مخازن راه می‌یابد.

اما گیرکردن رسوبات در پمپ بنزین تنها راهی نیست که می‌توانید به آن آسیب برسانید. در بعضی از اتومبیل‌ها پمپ بنزین در مخزن بنزین قرار دارد و هنگام جریان سوخت به دور پمپ، گاز مانند عایق و روان کننده عمل می‌کند. اگر دائماً مخزن بنزین خود را خشک و خالی کنید، پمپ ممکن است بیش از حد گرم شود، که باعث فرسودگی زودرس آن می‌شود.

اکنون این سوال پیش می‌آید که وقتی بنزین به نقطه E می‌رسد چقدر می‌توانیم حرکت کنیم؟

این به نوع خودروی شما بستگی دارد. چراغ گاز به روش‌های مختلفی در وسایل نقلیه مختلف تنظیم شده است. در بیشتر خودرو‌ها در صورت باقی ماندن حدود ۲ یا ۳ گالن (۷.۵ تا ۱۱ لیتر) چراغ بنزین روشن می‌شود.

بعضی از وسایل نقلیه بزرگتر، مانند کامیون‌ها و خودرو‌های شاسی بلند، زمانی که حدود ۴ گالن (۱۵ لیتر) یا تقریباً یک شانزدهم مخزن باقی مانده باشد، چراغ بنزین روشن می‌شود. اینکه با مقادیر ذکر شده سوخت چقدر می‌توانند رانندگی کنید، متغیری است که به کارایی خودرو، سبک رانندگی و وضعیت جاده بستگی دارد.

برخی از اتومبیل‌های جدید دارای نمایشگری هستند که مشخص می‌کند با چراغ روشن بنزین چه مسافتی را می‌توانید، رانندگی کنید.

این نمایشگر‌ها کاملاً دقیق هستند، اما تغییر شرایط جاده و نوع رانندگی شما می‌توانید آن را تغییر دهد.

اکنون که می‌دانید رانندگی با باک خالی برای اتومبیل شما مضر است، هر زمانی که بنزین شما به یک چهارم رسید اقدام به سوخت گیری کنید.ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *