افزایش قیمت سکه قانون مهریه را اصلاح می‌کند؟

۱۹ شهريور ۱۳۹۹ - ۰۹:۳۲:۲۱
کد خبر: ۶۵۴۲۸۳
با افزایش نرخ سکه مجلس شورای اسلامی در تلاش است لایحه‌ای برای اصلاح قانون مهریه تصویب نماید. در این لایحه حقوق پایه کارگران مبنای محاسبه مهریه می‌شود.

_ روزنامه خراسان نوشت: سید جواد حسینی کیا نماینده مجلس شورای اسلامی بیان کرد یکی از دغدغه‌های جدی افزایش پرونده‌های خانواده در دادگاه‌ها و محاکم قضایی است که بخشی از آن به افزایش تعداد زندانیان مهریه هم منجر می‌شود. نوسانات قیمت سکه، مشکلات و آسیب‌های بسیاری را به وجود آورده که متاسفانه یکی از آن‌ها افزایش درخواست به اجرا گذاشتن مهریه‌ها و تاثیر مخرب آن در خانواده‌ها بوده است، به همین دلیل جمعی از نمایندگان مجلس طرحی را ارائه کرده‌اند که شاید بتوان این آسیب را کاهش داد.

حسینی کیا ادامه داد بر اساس این طرح می‌خواهیم قانون مهریه تغییر کند و در آن به جای در نظر گرفتن مبنای ۱۱۰ سکه به عنوان مهریه عندالمطالبه، ۵ هزار روز حقوق پایه کارگری لحاظ شود.

به گفته حسینی‌کیا، بر اساس این مبنا، اگر حقوق روزانه هر کارگر را ۷۰ هزار تومان در نظر بگیریم، سقف قانونی برای مهریه عندالمطالبه ۳۵۰ میلیون تومان خواهد شد و بیشتر از آن در صورت اثبات توان مالی (عندالاستطاعه) قابل پیگیری قانونی خواهد بود.

او درباره وضعیت پیگیری این طرح هم می‌گوید: کمیسیون‌های مربوط، این طرح را بررسی خواهند کرد و نظرات دیگر نمایندگان را هم اخذ می‌کنیم، پس از آن طرح در صحن علنی مجلس ارائه خواهد شد تا درباره آن تصمیم‌گیری شود.


برچسب ها: مهریه سکه طلا

ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *