صفر تا صد پرونده قتل مرحوم ترکمان توسط «نوید افکاری»

۲۷ شهريور ۱۳۹۹ - ۰۸:۰۰:۰۱
کد خبر: ۶۵۳۹۸۷
دسته بندی‌: حقوق و قضا ، قضایی
جدیدترین سناریو جلادستایی و بی‌گناه جلوه دادن قاتلان که از سوی دشمنان ملت ایران و عناصر ضدانقلاب دنبال شد، موضوع «نوید افکاری» است؛ فردی که به طرز فجیعی، یک شهروند بیگناه را به قتل رسانده است.

- تطهیر قاتلان و بی‌گناه جلوه دادن اشراری که امنیت جانی مردم ما را تهدید کرده‌اند، یکی از کارویژه‌های دشمنان مردم ایران است؛ از سردمداران رژیم جنایتکار آمریکا تا عناصر و پادوهای مزدور شبه‌رسانه‌های ضدانقلاب.

جدیدترین سناریو جلادستایی و بی‌گناه جلوه دادن قاتلان که از سوی دشمنان ملت ایران و عناصر ضدانقلاب دنبال شد، موضوع «نوید افکاری» است؛ فردی که به طرز فجیعی، یک شهروند بیگناه را به قتل رساند. 

شبه‌رسانه‌های معاند با سردستگی «بی‌بی‌سی فارسی» و «اینترنشنال» پس از آنکه در ماجرای «مصطفی صالحی» قاتل «شهید سجاد شاه‌سنایی»، به عنوان ابزار رسانه‌ای اشرار و تروریست‌ها وارد معرکه شدند، این بار با کلیدواژه «کشتی‌گیر» پرونده یک قاتل بی‌رحم دیگر به نام «نوید افکاری» را دستمایه ایران‌ستیزی خود کردند.

قتل کارمند سازمان آب منطقه‌ای توسط نوید افکاری
ساعت ۲۳ روز ۱۱ مردادماه سال ۹۷ بود که «حسن ترکمان» از کارمندان سازمان آب منطقه‌ای شیراز در محله شاه‌داعی‌الله و مقابل درب منزل خود، با چاقو مورد ضرب و جرح قرار گرفت و پس از انتقال به بیمارستان جان خود را از دست داد. مرحوم ترکمان از کارمندان سازمان آب منطقه‌ای شیراز و دارای دو فرزند دختر خردسال و یک پسر نوجوان بود.

پدر مرحوم ترکمان پس از وقوع حادثه و حضور در مرجع انتظامی، اظهار داشت فرزندش بعد از فراغت از امور شغلی در حال بازگشت به منزل بوده که با چاقو مورد ضرب و جرح قرار گرفته و در نهایت به جهت صدمات وارده جان خود را از دست داد. بنابراین گزارش، پزشکی قانونی ضمن معاینه از جسد مقتول، علت مرگ را خونریزی شدید متعاقب بریدگی عروق حیاتی گردن، در اثر اصابت جسم نوک تیز و برنده اعلام کرد.

بازبینی فیلم دوربین مداربسته و بازداشت متهم
تحقیقات در خصوص این پرونده قتل ادامه داشت تا اینکه با بازبینی فیلم دوربین مداربسته واقع در خیابان محل تعقیب مقتول، شخصی به نام نوید افکاری در خصوص این پرونده به عنوان متهم دستگیر شد. براساس اطلاعات موجود در پرونده، متهم پس از دستگیری، در بدو تحقیقات اعلام می‌کند «مقتول را با برادرم تعقیب کردم و در حالی که من ترک موتور نشسته بودم با چاقو اقدام به قتل مقتول کردم».

همچنین متهمان پرونده، در پلیس آگاهی و مرحله دادرسی با دست خط خود به تفصیل اقرار به جرم انتسابی کرده‌اند. علاوه بر این، شاهدی که متهمان دقایقی بعد از قتل اقدام به تشریح ماجرا نزد وی کرده‌اند به صراحت ادای شهادت کرده است.

اظهارات نوید افکاری در جریان بازسازی صحنه جرم
بررسی‌های فنی پلیس، مطابق اظهارات و اعترافات نوید افکاری چه در مراحل مختلف بازپرسی و دادرسی و چه در جریان بازسازی صحنه جرم مؤید آن است که وی در شب جنایت از آن سوی خیابان، مقتول را تحت نظر داشته و تلفنی در حال اصطلاحاً گرادهی به راکب موتور سیکلت برای عملی کردن نقشه قتل بوده است.

با در اختیار گرفتن تصاویر دوربین‌های مداربسته در ۱۱ مرداد ۹۷ کمین نوید افکاری و برادرش برای زیر نظر داشتن مرحوم حسن ترکمان دیده می‌شود؛ از محله توحید و خیابان داریوش تا منطقه شاه‌داعی‌الله.

 نوید افکاری پس از این جنایت، به گفته تعمیرکار محلی موتور سیکلت‌های آن منطقه،باک موتورش را که قرمز رنگ بوده برای رد گم کردن تعویض و به رنگ سیاه درمی‌آورد.

نوید افکاری در جریان بازسازی صحنه جرم در بخشی از اعترافاتش گفت: «یک پراید داداشم بود که همان اول کار در بلوار زند دادم به دوستم سعید ارجمند، بره».

سعید ارجمند دوست نوید افکاری در اعترافات مهمی گفت: نوید به من گفت اگر پرسیدند شب ۱۱ مرداد ۹۷ کجا بودید،بگویم مراسم عروسی یکی از اقوام دعوت بودند.

نیروی انتظامی از طریق سعید ارجمند و بررسی فنی و رهگیری خطوط این ۳ جوان و تطبیق تماس‌های انجام شده آن شب در محل دقیق وقوع جنایت، به نوید افکاری می‌رسد و او را ساعت ۶ صبح در خانه پدری‌اش بازداشت می‌کند.

نگاهی به اعترافات صریح نوید افکاری
با نگاهی به پرونده نوید افکاری کاملاً مشخص می‌شود او از ابتدای بازداشت چه در آگاهی، چه در دادسرا و چه در فرایند بازپرسی و دادرسی بارها به قتل مرحوم حسن ترکمان اعتراف کرده و پای اعترافاتش را انگشت زده و امضا کرده است.

در ادامه به بخشی از اعترافات نوید افکاری اشاره می‌شود:

«من از پشت به آن مرحوم ضربه زدم ولی چون هوا تاریک بود و موتور در حال حرکت بود متوجه نشدم به کجای بدن آن مرحوم ضربه خورد؛ فقط می‌دانم به سمت بالا تنه ضربه زدم».

«ضربه چاقو را من زدم و حتی بعد از اینکه ضربه چاقو را زدم، وحید ( برادرم راکب موتور) متوجه قتل شد».

«من با کارد آشپزخانه‌ای که در دستم گرفتم به سمت آن فرد میانسال ضربه‌ای زدم».

نوید افکاری همچنین در جریان بازسازی صحنه قتل در پاسخ به این سوال که از کجا متوجه فوت شدن مرحوم حسن ترکمان شد؟ گفت: «باشگاه کشتی من داخل شاه‌داعی‌الله است؛ چند روز بعد که رفتم سالن از یکی دو نفر شنیدم؛ چون نزدیک بود محله، خبر پیچیده بود یک جورایی. خودمم که چند روز بعشد رد شدم فهمید؛ یعنی مردم می‌گفتند».

[video src='https://www.mizan.news/wp-content/uploads/2022/01/2746776_438.mp4']

نقشه ناکام ترور دیگری توسط نوید افکاری
همچنین پس از انجام تحقیقات پیرامون متهم ردیف اول پرونده، مشخص می‌شود، نوید افکاری قصد ترور یک بسیجی را نیز داشته، اما به لحاظ اینکه تردد فرد مورد نظر به صورت نامنظم بوده، موفق به ترور وی نمی‌شود.

حمله حبیب افکاری به یک مامور پلیس با کاتر
نوید افکاری همراه برادر دیگر خود به نام حبیب افکاری در اغتشاشات سنوات قبل نیز شرکت داشته و برادر وی با استفاده از کاتر پای یکی از مأموران انتظامی را مورد جرح عمدی قرار داده که بالغ بر ۲۰۰ بخیه خورده است. اقدام به ایراد ضرب و جرح عمدی و سرقت اموال از دیگر سوابق متهم است.

صدور قرار جلب به دادرسی و تنظیم کیفرخواست
در نهایت، پرونده قتل مرحوم ترکمان با صدور قرار جلب به دادرسی و تنظیم کیفرخواست از سوی دادسرای عمومی و انقلاب شیراز نزد محاکم کیفری یک استان فارس ارسال و با ارجاع پرونده به شعبه اول دادگاه کیفری یک استان رسیدگی‌های قضایی لازم انجام شد. علی‌رغم ادعا‌های مطرح شده، متهم نوید افکاری، دارای وکیل تعیینی در دادسرا بود و در دادگاه نیز داری وکیل بوده است. 

پس از برگزاری دادگاه به صورت علنی، به شرح دادنامه مورخ ۱۴ مهرماه سال ۹۸، وقوع قتل توسط نوید افکاری محرز و از حیث مباشرت در ارتکاب قتل عمدی حکم به قصاص نفس نامبرده صادر شد که این حکم از سوی دیوان عالی کشور عیناً تایید شد.

ادعای شکنجه متهمان صحت ندارد
اما رسانه‌های ضدانقلاب در راستای پروژه جلادستایی و تطهیر قاتلان، در حرکتی هماهنگ مدعی شکنجه نوید افکاری و اخذ اقرار از او تحت شکنجه شدند. حال آنکه، بعد از اقرار نوید افکاری، وکیل تعیینی وی مراجعه و اظهار داشته خانواده متهم مدعی شکنجه وی هستند. در همان روز در زمان تحقیقات بنابر تقاضای وکیل متهم دستور اعزام وی به پزشکی قانونی صادر تا چنانچه اگر اقرار تحت شکنجه بوده مراتب مجدداً مورد بررسی قرار گیرد؛ اما متهم در حضور وکیل تعیینی خود اعلام کرده که شکنجه نشده‌ام و به پزشکی قانونی نمی‌روم.

نوید افکاری در حضور وکیل تعیینی خود: نه به من توهین شد و نه شکنجه شدم؛ پزشک قانونی نمی‌روم!
در اظهارات نوید افکاری که در اداره آگاهی صورتجلسه شد و به امضا و اثرانگشت وی رسید قید شده که «نه تنها شکنجه نشده‌ام، حتی توهینی نیز به من صورت نگرفته است و نیاز به معرفی به پزشک قانونی ندارم».

در این صورتجلسه که مورخ پانزدهم آبان ۹۷ تنظیم شده آمده است: ساعت ۱۲ و ۴۰ دقیقه مورخه جاری در ادامه رسیدگی به پرونده قتل مرحوم حسن ترکمان، متهم نوید افکاری فرزند حسین با توجه به درخواست مورخه ۱۵ آبان ۹۷ وکیل متهم جناب حمیدرضا جمشیدی اردکانی مبنی بر اینکه متهم توسط پزشکی قانونی معاینه گردد و وجود یا عدم وجود آثار ضرب و جرح اظهارنظر گردد، لذا متهم مذکور از تحت‌نظرگاه خارج و ضمن ملاقات با وکیل اظهار داشت که بنده نه تنها مورد ضرب و جرح قرار نگرفته حتی هیچگونه توهینی نیز به بنده صورت نگرفته است و نیاز به معرفی به پزشکی قانونی ندارم. در ادامه با توجه به اظهارات متهم نوید افکاری وکیل وی نیز اعلام نمود که نیازی به معرفی به پزشکی قانونی ندارد، لذا مراتب در حضور حاضرین مبادرت به صورت جلسه و به امضا رسید.

این صورتجلسه که تصویر آن در ادامه منتشر شده است، به امضا و اثر انگشت نوید افکاری و وکیلی تعیینی وی و همچنین مسئولان رسیدگی به پرونده در نیروی انتظامی رسیده است.

سند|نوید افکاری در حضور وکیل تعیینی خود: نه به من توهین شد و نه شکنجه شدم؛ پزشک قانونی نمی‌روم!

وکیل تعیینی نوید افکاری: درخواست تحقیق در مورد شکنجه دادم بازپرس سریعا موافقت کرد
جمشیدی اردکانی، وکیل تعیینی نوید افکاری که در پرونده قتل مرحوم حسن ترکمان محکوم شناخته شد، در خصوص ادعای مطرح شده در خصوص شکنجه نوید افکاری، عنوان کرد: متهم منکر ماجرای شکنجه شد.

وکیل تعیینی افکاری در دادسرا در پاسخ به این سئوال که نوید افکاری مدعی شده که شکنجه شدم گفت: من در آن زمان وکیل متهم بودم و درخواست کردم که موضوع رسیدگی شود. نامه از بازپرس پرونده گرفتم و البته بازپرس گفت که شکنجه صحت ندارد، ولی برای رسیدگی و بررسی قانونی همکاری کرد و دستور داد.

وی ادامه داد: در آنجا به نوید گفتم من باید تو را به پزشکی قانونی ببرم که گفت شکنجه نشده و نمی‌خواهد به پزشکی قانونی برود و وضعیتم سالم است و هیچ مشکلی ندارم.

جمشیدی اردکانی خاطرنشان کرد: در آن زمان رییس دایره قتل اداره آگاهی شیراز خواست که موضوع صورتجلسه شود. من برای بار آخر به نوید گفتم که اگر شکنجه شدی می‌خواهم تو را به پزشکی قانونی ببرم و هیچکس شما را تحت فشار قرار نمی‌دهد؛ اما گفت که با من خوش رفتاری کردند.

وکیل تعیینی افکاری در دادسرا  گفت: من تا در این حد با نوید صحبت کردم که «نوید جان، شما اگر مورد شکنجه قرار گرفتی و من الان نامه آوردم که شما را به پزشکی قانونی ببرم» نوید قبول نکرد. من پرسیدم «آیا در آنجا با شما بدرفتاری می‌کنند؟» گفت «نه اتفاقا، بدرفتار نیستند.» به او گفتم «این حق تو است که بروی» و او هم گفت «نه شکنجه نشدم».

جمشیدی اردکانی تاکید کرد: بازپرس آدم شریفی بود و کار خود را خیلی دقیق انجام می‌داد و اصولا موارد قانونی را رعایت می‌کرد.

وی بیان داشت: من خطای خاصی در دادرسی دادسرا ندیدم وگرنه ایراد می‌گرفتم؛ یک بار بحث شکنجه مطرح شد که درخواست دادم و بازپرس هم سریعا دستور داد که ما به اداره آگاهی مراجعه کنیم، ولی نوید افکاری نخواست که به پزشکی قانونی ارجاع شود.

جمشیدی اردکانی در مورد اینکه برخی مدعی شدند که روند رسیدگی به پرونده قانونی نبوده است، گفت: من پرونده را مطالعه کردم بازپرس، مواد قانونی را در این پرونده رعایت کرد.

var player = videojs('player_269948_2746226',{poster:'',width:400,height:300}); player.one('play', (function(){ $.post('/fa/ajax/news/video/2746226',{},function (data) {}); }));

رد مجدد ادعای شکنجه نوید افکاری/ پزشکی قانونی: هیچ آثارى از شکنجه مشاهده نشده است
همچنین، به دنبال دستور ریاست کل دادگستری استان فارس مبنی بر انجام معاینه از نوید افکاری، چهارشنبه شب مورخ ۱۹ شهریور ساعت ۲۲:۳۰ از نوید افکاری توسط تیم ویژه سه نفره اعزامی از پزشکی قانونی در حضور رییس کل دادگستری استان فارس معاینه به عمل آمد و بر اساس معاینات انجام شده از نواحی مختلف بدن وی، هیچ گونه آثاری دال بر آزار جسمی (شکنجه) نظیر سوختگی، اسکار جراحت و شکستگی استخوان و ... مشاهده نشد.

گاف اینترنشنال در پرونده نوید افکاری
اما پس از روشنگری انجام شده در رابطه با قتل فجیع مرحوم ترکمان توسط نوید افکاری، رسانه‌های ضدانقلاب بصورت هماهنگ سعی کردند با مطرح کردن مسائل دیگری موضوع را به اصطلاح داغ نگه دارند.

اینترنشنال که به نظر می‌رسد در پروژه رسانه‌ای ضدایرانی جدید، نقش سرکردگی را از بی‌بی‌سی فارسی ربوده است، در مظلوم‌نمایی قاتلی به نام «نوید افکاری» جلودار شد و روزانه اخبار کذبی را در مورد پرونده این فرد قاتل منتشر می‌کرد.

در یکی از این اکاذیب، اینترنشنال نوشت: در جریان رسیدگی به یک پرونده، خبرگزاری قوه قضاییه نباید در جهت اثبات جرم مطلبی منتشر کند، این یک رویه غلط است که می‌تواند قاضی را تحت تاثیر قرار دهد.

وقتی پرونده را نخوانده باید از یک طرف حمایت کنی

نکته قابل تامل اینجاست که اینترنشنال که ساعت‌ها برنامه جانبدارانه در حمایت از نوید افکاری پخش کرد، از محتوای این پرونده و مراحل دادرسی آن بی‌اطلاع است چرا که محکومیت نوید افکاری به جرم قتل عمد، در دادگاه بدوی و نهایتاً در دیوان عالی کشور تایید شد و پس از جوسازی رسانه‌ای صورت گرفته و همچنین قطعی شدن حکم، برخی اطلاعات پرونده منتشر شد و به همین دلیل ادعای تحت‌تاثیر قرار گرفتن قاضی پرونده بواسطه انتشار جزئیات جنایت ارتکابی نوید افکاری، کاملا بی‌اساس و بلاوجه است چرا که اساساً رآی از سوی دیوان عالی کشور تایید شده است.

وقتی «شماره بایگانی پرونده» را بجای «تاریخ صورتجلسه» به خورد مخاطب می‌دهی!
اما یکی دیگر از گاف‌های رسانه‌های ضدانقلاب در پرونده نوید افکاری این بود که این رسانه‌ها با نمایش صورتجلسه امتناع نوید افکاری از مراجعه به پزشکی قانونی -که پیش‌تر در رسانه‌های داخلی منتشر شده بود- شماره بایگانی پرونده در شعبه دادسرا که در ذیل این صورتجلسه قید شده را به عنوان تاریخ امضای شهود صورتجلسه در نظر گرفتند و مدعی شدند تاریخ تنظیم این صورتجلسه ماقبل وقوع قتل توسط نوید افکاری بوده است.

 

جدیدترین گاف رسانه‌های ضدانقلاب پیرامون پرونده نوید افکاری؛ وقتی «شماره بایگانی پرونده» را بجای «تاریخ صورتجلسه» به خورد مخاطب می‌دهی!

همانطور که در تصویر زیر مشاهده می‌کنید، این رقم مربوط به شماره بایگانی پرونده در شعبه دادسرا است که در بالا و پایین سند قید شده است و ارتباطی به تاریخ ندارد.

وقتی «شماره بایگانی پرونده» را بجای «تاریخ صورتجلسه» به خورد مخاطب می‌دهی!

 

پخش مستند روشنگرانه از جزئیات پرونده نوید افکاری
اما روز شنبه ۱۵ شهریور، مستندی از بخش خبری ۲۰:۳۰ شبکه دو سیما پخش شد که به بررسی جزئیات پرونده نوید افکاری از اقرار مکرر متهم به قتل تا پشت پرده تطهیر قاتل ازسوی رسانه‌های بیگانه پرداخت.

var player = videojs('player_767180_2746255',{poster:'',width:400,height:300}); player.one('play', (function(){ $.post('/fa/ajax/news/video/2746255',{},function (data) {}); }));

انتشار این گزارش مستند از پرونده قتل مرحوم حسن ترکمان، با واکنش سراسیمه رسانه‌های ضد انقلاب مواجه شد. رسانه‌های ضد انقلاب بصورت هماهنگ با انتشار ویدئویی از فردی به نام مازیار ابراهیمی، تلاش کردند تا دروغ‌های خود را که حالا برملا شده می‌دیدند به نحوی توجیه کنند. 

در فیلم مشترکی که رسانه‌های ضد انقلاب از فردی به نام مازیار ابراهیمی منتشر کردند، وی تلاش می‌کرد تا ادعای شکنجه را مجددا مطرح کند، اما آنقدر سراسیمه و دستپاچه بود که مشخص می‌شد از او خواسته شده تا فوراً پاسخی به این گزارش مستند آماده کند.

var player = videojs('player_524506_2746222',{poster:'',width:400,height:300}); player.one('play', (function(){ $.post('/fa/ajax/news/video/2746222',{},function (data) {}); }));
ابراهیمی، در این ویدئو می‌خواهد اظهارات وکیل تعیینی افکاری را زیر سوال برد، اما خودش نمی‌داند وکیل تعیینی و وکیل تسخیری چه تفاوتی دارند!
 
بنابراین گزارش، وکیل تعیینی به وکیلی گفته می‌شود که در آن فرد خود برای اخذ وی اقدام نماید و وکالت تسخیری وکالتی است که از طرف دادگاه برای دفاع از متهم به وکلا ارجاع می‌شود.

در نهایت تمامی فرآیند‌های قضایی پرونده نوید افکاری در حضو وکلای وی انجام شد و حکم قصاص وی در مراجع مختلف قضایی به تایید رسید و سرانجام این حکم با اصرار اولیاء‌دم با عنوان حق‌الناس و حق شخصی آن‌ها بامداد روز شنبه ۲۲ شهریور به مرحله اجرا درآمد.

 
همچنین قبل از اجرای حکم به مرحوم افکاری اعلام می‌شود خواستار ملاقات حضوری است یا تماس تلفنی که وی اعلام می‌کند صرفا تقاضای تماس تلفنی با خانواده را دارد.

در مورد شرایط اجرای حکم نوید افکاری، تاکید می‌شود آیین نامه اجرای احکام از جمله حکم قصاص مصوب رییس قوه قضاییه شرایطی را در نظر گرفته که بدون آن شرایط، اجرای حکم قصاص منتفی است و در این مورد خاص نیز شرایط انجام حکم بر اساس فصل دوم (مواد ۳۲ تا ۳۵) آیین نامه اجرای احکام عینا رعایت شده است.

بر اساس قانون، قاضی اجرای احکام پیش از اجرای حکم باید موضوع را به محکوم اطلاع دهد تا وی اگر میخواهد کسی را ببیند یا با فردی تماس بگیرد اعلام کند که این مهم از سوی قاضی اجرای احکام صورت پذیرفته است.
 
به مرحوم افکاری اعلام می‌شود قبل از اجرای حکم خواستار ملاقات حضوری است یا تماس تلفنی که وی اعلام می‌کند صرفا تقاضای تماس تلفنی با خانواده را دارد و برای این موضوع شماره موبایلی را اعلام و با خانواده خود صحبت می‌کند.
ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *