روسیه: طرف‌های برجام با بازگرداندن تحریم‌ها علیه ایران مخالفت کرده‌اند

۱۱ شهريور ۱۳۹۹ - ۲۱:۵۴:۳۶
کد خبر: ۶۵۲۱۳۱
معاون وزیر خارجه روسیه از رد شدن تلاش آمریکا برای بازگشت تحریم‌ها علیه ایران توسط طرف‌های برجام خبر داد.

–سرگئی ریابکوف اعلام کرد که طرف‌های برجام به اتفاق آرا با تلاش‌های آمریکا به منظور بازگرداندن تحریم‌ها علیه ایران مخالفت کرده‌اند.

اما با این حال ریابکوف، معاون وزیر خارجه روسیه امروز سه‌شنبه گفت که مسکو تلاش واشنگتن به منظور بازگرداندن تحریم‌ها علیه ایران در روز ۲۰ سپتامبر را از لحاظ حقوقی بلااثر می‌داند و همه شرکت‌کنندگان در «برنامه جامع اقدام مشترک» (برجام) هم مشروعیت تلاش اخیر آمریکا برای کلید زدن مکانیسم ماشه در سازمان ملل را رد کرده‌اند.

او همچنین در این خصوص گفت که مجبوریم با دولتی در آمریکا مقابله کنیم که با عقل سلیم مخالفت می‌کند.

ریابکوف همچنین با اشاره به ادعای روز پنجشنبه پمپئو در خصوص بازگشت تحریم‌ها علیه ایران از روز ۲۰ سپتامبر گفت: آمریکا با خروج یکجانبه خود از توافق هسته‌ای در سال ۲۰۱۸ خودش را از حق اقدام در این خصوص محروم کرده است. ما اطلاعیه آمریکا را از لحاظ حقوقی باطل و بلااثر می‌دانیم. این اطلاعیه بدون توجه به این واقعیت- یا به عبارت دقیق‌تر با رد کامل این حقیقت انکار‌ناپذیر-تنظیم شده که برجام و قطعنامه ۲۲۳۱ با هم یک کل را تشکیل می‌دهند.

وی در ادامه اضافه کرد: به این خاطر، آمریکا با خارج کردن خودش از فهرست کشور‌های شرکت‌کننده در توافق هسته‌ای، خودش را از فرصت برخورداری از حقوق مندرج در قطعناه ۲۲۳۱ محروم کرده است.

گفتنی است که مایک پمیئو، وزیر خارجه آمریکا پس از این که شورای امنیت سازمان ملل پیشنهاد آمریکا مبنی بر تمدید تحریم‌های تسلیحاتی علیه ایران که در مهر ماه پایان می‌یابد را رد کرده بود، مدعی شد تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران، در نتیجه اطلاعیه مورخ ۲۱ اوت (۳۰ مرداد) آمریکا به شورای امنیت ازنیمه شب ۲۰ سپتامبر (۳۰ شهریور) به وقت گرینویچ باز خواهند گشت.ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *