بکارگیری علم پزشکی در امور قضایی رسالت حساس پزشکی قانونی است

۰۴ شهريور ۱۳۹۹ - ۱۳:۴۸:۲۰
کد خبر: ۶۵۰۲۱۷
دسته بندی‌: حقوق و قضا ، قضایی
رییس کل دادگستری استان یزد گفت: پزشکی قانونی با تحلیل و تجزیه نکات تاریک و مبهم پزشکی و تلفیق آن‌ها با قوانین موضوعه در امور حقوقی و قضایی وظیفه سنگین و رسالت حساسی را بر عهده دارد.

بکارگیری علم پزشکی در امور قضایی رسالت حساس پزشکی قانون است - غلامعلی دهشیری در بازدید از اداره کل پزشکی قانونی استان یزد، ضمن تبریک روز پزشک،  با بیان اینکه پزشکی قانونی با تحلیل و تجزیه نکات تاریک و مبهم پزشکی و تلفیق آن‌ها با قوانین موضوعه در امور حقوقی و قضایی وظیفه سنگین و رسالت حساسی را بر عهده دارد، اظهار داشت: پزشکی قانونی از معدود سازمان‌هایی است که از ظرفیت هیئت علمی بهره می‌برد و با استفاده از نیرو‌های متخصص و متعهد و تجهیزات و علم نوین در جهت کشف حقیقت به استقرار و استمرار عدالت در جامعه کمک می‌کند.

وی تصریح کرد: نظریات کارشناسی توأم با سرعت، دقت و صحت سازمان پزشکی قانونی در پرونده‌های مختلف و گسترده دادگستری می‌تواند در کاهش اطاله دادرسی و اتقان آراء نقش اساسی داشته باشد.

این مقام قضایی با بیان اینکه تشخیص حق کار بسیار مهم و حساسی است که با تخصص و مهارت و تعهد پزشکان در پزشکی قانونی صورت می‌گیرد، اظهار داشت: معاینات بالینی عمومی و تخصصی، کالبد گشایی، تشخیص هویت و DNA و بسیاری از مسائل پیچیده که در تشخیص حق بسیار مهم و در صدور رأی عادلانه و عالمانه، راهگشاست، بر عهده پزشکی قانونی است.

رییس کل دادگستری استان یزد بر اهمیت نظرات کارشناسی از سوی پزشکی قانونی تأکید کرد و بیان داشت: تشخیص دقیق لحظه تقدم و تاخر فوت برای افراد به واسطه اثرات مترتب بر استحقاق ارث از مسائل پیچیده‌ای است که توسط پزشکان این مرکز به آن رسیدگی می‌شود و اثبات نسب و سایر آزمایش‌های تخصصی از اهمیت و حساسیت کار این سازمان حکایت دارد.

وی افزود: بخشی از علت اطاله دادرسی مربوط به موضوع تأخیر در ارائه نظرات کارشناسی به ویژه در حوزه پرونده‌های قصور پزشکی است که در این موضوع می‌توان استفاده از ظرفیت و قابلیت پزشکی قانونی را به جای سازمان نظام پزشکی مورد بررسی و مطالعه قرار گیرد.

دهشیری با اشاره به راه اندازی واحد پزشکی قانونی در شهرستان خاتم و تقدیر از همکاری‌های صورت گرفته، این اقدام را راهگشا برای راحتی و کرامت مردم منطقه دانست و گفت: توجه به خواسته مردم و راه اندازی دفتر پزشکی قانونی در شهرستان خاتم که از مطالبات مردم در سفر ریاست قوه قضاییه بود، رضایت مردم این شهرستان را به همراه خواهد داشت چراکه هم کار سریع‌تر پیش می‌رود و هم دیگر نیازی به مسافرت و مراجعه مردم به شهرستان‌های همجوار وجود ندارد.ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *