وزیر دفاع: با جهش‌های قابل توجهی در صنعت دفاعی مواجه بودیم

۳۰ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۱:۲۶:۴۷
کد خبر: ۶۴۸۶۴۰
دسته بندی‌: سیاست ، دفاعی و مقاومت
وزیر دفاع گفت: امروز در نتیجه تفکر انقلابی دارای صنعت دفاعی بلوغ یافته‌ای هستیم که بالغ بر ۹۰ درصد نیاز‌های حوزه رزم نیرو‌های مسلح را تامین می‌کنیم.
وزیر دفاع: امروز بالغ بر ۹۰ درصد نیاز‌های حوزه رزم نیرو‌های مسلح را تامین می‌کنیمامیر سرتیپ «امیر حاتمی» وزیر دفاع و پشتیبانی نیرو‌های مسلح صبح امروز در آیین رونمایی از دستاورد‌های جدید وزارت دفاع به مناسبت روز صنعت دفاعی که به صورت ویدئو کنفرانس و با حضور حجت الاسلام حسن روحانی رئیس جمهور برگزار شد، اظهار داشت: پیشرفت‌های دفاعی کشور در چهار دهه گذشته با هیچ دوره‌ای قابل مقایسه نیست و در حوزه صنعت دفاعی که یکی مبنای خوداتکایی نظامی و یکی از ملزومات استقلال کشور است، تا پیش از انقلاب اسلامی به جز چند کارخانه‌ای که حدود ۳۰ خانواده محصول را تولید می‌کردند و از نظر فناوری بسیار ضعیف بودند و از حوزه‌های مهم بهره‌ای نداشتند، امروز دارای صنعت دفاعی بلوغ یافته‌ای هستیم که ۷۷۰ خانواده محصول را تولید می‌کنیم.

وی افزود: در هفت سال گذشته با بهره‌گیری از تجربیات قبل صنعت دفاعی به پیش رفت، به ویژه در سه سال گذشته با جهش‌های قابل توجهی مواجه بودیم، به طوری که در حوزه هوایی نه‌تن‌ها جنگنده «کوثر» بومی را رونمایی کردیم، بلکه با راه‌اندازی خط تولید آن سه فروند را تولید و تحویل دادیم و سه فروند دیگر را هم تا پایان سال تحویل خواهیم داد.

وزیر دفاع ادامه داد: جت آموزشی «یاسین» ساخته شد و اکنون در مرحله ساخت نمونه مبناست. با ساخت هواپیمای A-۹۰، یاسین و «فجر ۳» چرخه کامل هواپیما‌های آموزشی بومی تکمیل خواهد شد. موتور توربوجت بومی اوج در هواپیمای کوثر مورد استفاده قرار گرفت و امروز خط تولید آن افتتاح خواهد شد. موتور توربوفن «جهش ۷۰۰» نیز امروز رونمایی می‌شود. در این موتور، ساخت پره‌های تک کریستال که یکی از حساس‌ترین فناوری‌هاست اکتساب شده که تحولی در حوزه هوایی خواهد بود. این موتور مشابه موتور پهپاد‌هایی است که امروز در کشور‌های پیشرفته استفاده می‌شود ازجمله پهپاد متجاوز RQ-۱۷۰ که در سال‌های گذشته به غنیمت درآمد.

امیر حاتمی گفت: در حوزه موشکی که بُعد اصلی قدرت بازدارندگی کشور است، علاوه بر پرداختن به مؤلفه کمّیت و کیفیت به مؤلفه مهم افزایش برد البته ذیل دو هزار کیلومتر توجه ویژه‌ای شده است. در موشک‌های کروز امروز با ساخت موشکی به نام موشک «ابومهدی» به برد بالای هزار کیلومتر دست یافته‌ایم و در حوزه موشک‌های بالستیک سوخت جامد از ذوالفقار ۷۰۰ کیلومتری، امروز به برد هزار و ۴۰۰ کیلومتری رسیده‌ایم.

وی در خصوص وضعیت صنعت فضایی کشور با بیان اینکه موفقیت بسیار زیادی در زمینه ساخت ماهواره‌ها، بلوک انتقال مداری، ایستگاه‌های دریافت و پرتاب ماهواره داشته ایم، گفت: بعد از تثبیت تزریق ماهواره‌هایی با وزن ۶۰ کیلوگرم در مدار ۲۵۰ کیلومتری، با تمام توان برای قرار دادن ماهواره‌های ۲۵۰ کیلوگرمی در مدار بالای ۴۰۰ کیلومتر حرکت کرده‌ایم.

وزیر دفاع ادامه داد: ریل‌گذاری برای ارسال ماهواره‌ها با وزن بیشتر و مدارات بالاتر تا مدار ۳۶ هزار کیلومتری نیز انجام شده است.

امیر حاتمی در خصوص دستاورد‌های وزارت دفاع در حوزه پدافند هوایی، گفت: در این حوزه امروز با داشتن باور ۳۷۳ و سامانه ۱۵ خرداد و دیگر سامانه‌های پدافندی مانند سوم خرداد، شهید مجید، دزفول، شهید صیاد و شهید نواب کار‌های محکمی برای حفظ و حراست از کشور انجام شده است.

وی گفت: در حوزه رزم زمینی، رادارها، جنگ الکترونیک، تهدیدات سایبری، شیمیایی، بیولوژیک، هسته‌ای و... تمهیدات لازم برای پدافند در برابر آن‌ها اتخاذ شده است.

وزیر دفاع با اشاره به کمک‌های وزارت دفاع برای حل مشکلات کشور، گفت: صنایع دفاعی در اولین لحظات اطلاع از سرایت کووید ۱۹ در کشور، گام‌های بلندی برداشت و علاوه بر فعال کردن خطوط تولید ماسک، مواد ضدعفونی‌کننده و ساخت آزمایشگاه سطح ۳ برای انستیتو پاستور و رازی، در تولید ونتیلاتور، تب‌سنج و... اهتمام ویژه‌ای داشته است.

امیر حاتمی تأکید کرد: همچنین کمک‌های فناورانه زیادی به بخش‌های مختلفی از صنعت توسط وزارت دفاع ارائه شده است.
 


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
captcha