زالی: پاییز ۹۹ سخت‌ترین پاییز معاصر خواهد بود

۲۸ مرداد ۱۳۹۹ - ۲۱:۵۶:۱۷
کد خبر: ۶۴۸۱۷۰
فرمانده ستاد عملیات مقابله با کرونا در کلان‌شهر تهران با بیان اینکه پاییز ۹۹ سخت‌ترین پاییز معاصر خواهد بود، از اعمال برخی محدودیت‌ها در این فصل خبر داد.

- طبق گزارش دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، علیرضا زالی با حضور در نشست ستاد فرماندهی مدیریت بیماری کرونا در شهر تهران، اظهار کرد: امکان دارد حضور فیزیکی دانش آموزان در مدارس محدود شود، چراکه یکی از اساسی‌ترین فاکتور‌های موثر در گسترش ویروس، آغاز فعالیت‌های آموزشی و افزایش استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی است.

فرمانده ستاد عملیات مقابله با کرونا در کلان‌شهر تهران در ادامه با اشاره به این موضوع که طبق مطالعات جهانی، پاییز نگران کننده‌ای را پیش رو خواهیم داشت، گفت: پاییز امسال سخت‌ترین پاییز معاصر خواهد بود و این موضوع صرفا مربوط به ایران نیست چرا که همزمانی کرونا با بیماری‌های فصلی، تمایل مردم به حضور در فضا‌های سرپوشیده، ایجاد علایم تنفسی و آلرژی در این فصل و ورود موج جدید آنفولانزا H ۱ N ۱ بسیار نگران کننده است.

وی تصریح کرد: ۲۷ درصد انتقال بیماری در وسایل حمل و نقل عمومی اتفاق می‌افتد.

زالی با بیان این که کانون اصلی شیوع بیماری، تجمعات و دورهمی‌ها است، اظهار کرد: در خصوص مراسم عزاداری محرم نیز پروتکل‌های بهداشتی از سوی ستاد ملی مقابله با کرونا ابلاغ شد و کارشناسان بهداشتی از هر سه دانشگاه استان تهران بر نحوه اجرای دستورالعمل‌ها نظارت خواهند داشت.

وی یادآور شد: تلاش نظام‌های علمی و مدیریتی دنیا برای به اشتراک گذاری تجربیات و دستاور‌های کارآمد را ضروری دانست و گفت: برای ریشه کنی کرونا باید تمامی مرز‌ها از بین برود و گفتمان جهانی با دردی مشترک و احساس همدردی به همگان منتقل شود.

فرمانده ستاد عملیات مقابله با کرونا در کلان‌شهر تهران در این نشست به ماهیت عالم گیری، پاندمی کرونا در عرصه مختلف جهانی اشاره کرد و اظهار کرد: کرونا صرفا یک بیماری بیولوژیک نیست، این بیماری مولفه‌های اقتصادی، امنیتی، اجتماعی و سیاسی را نیز دربرگرفته است.

زالی با تاکید بر این که کووید - ۱۹ دنیا را با بحران‌های اقتصادی مختلفی روبه‌رو کرده، به افت شاخص‌های PMI در حوزه‌های مختلف تولید در سراسر دنیا کرد و گفت: این شاخص در عرصه‌های مختلف نیز در حال کوچک‌تر شدن است به شکلی که به نظر می‌رسد تا پایان این بیماری نیز این روند ادامه داشته باشد.

وی با بیان این که ویروس کرونا و تبعات مختلفی که ایجاد کرده تاکنون با هیچ پدیده طبیعی قابل قیاس نبوده است، گفت: این بیماری و تبعات آن بسیار جدی است وبسیاری از پیش فرض‌ها را تغییر داده است.

وی تاکید کرد: احتمال از بین رفتن ویروس کرونا در طبیعت کماکان وجود ندارد و ریشه کنی این ویروس حداقل در بازه زمانی کوتاه غیرممکن است.

فرمانده ستاد عملیات مقابله با کرونا در کلان‌شهر تهران ضمن ابراز نگرانی از جهش‌هایی که ممکن است در ساختار ویروس کرونا رخ دهد، توضیح داد: مطالعات بین المللی گواه این مطلب است که در ساختار ویروس تغییر شگرفی رخ نداده و تغییرات کوچکی صرفا در میزان سرایت پذیری ایجاد شده است.

زالی تغییرات محیطی، رطوبت و گرما را در کرونا بی تاثیر دانست و بقای طولانی‌تر این ویروس را در محیط‌های اجتماعی و پرتردد و سطوح مختلف یادآور شد.

وی در بخش دیگری از این نشست به جمعیت استان تهران اشاره کرد و توضیح داد: طبق آخرین آمار جمعیت این استان قریب به ۱۴ میلیون و ۸۰۰ هزار نفر است و این درحالی است که ظرفیت بالا و تراکم جمعیت تهران را از سایر استان‌ها متمایز می‌کند.

وی افزود: به‌طور مثال در منطقه بهارستان تهران که در جنوب شرقی تهران واقع شده تراکم جمعیتی بسیار زیادی را شاهد هستیم که این موضوع می‌تواند حوزه بهداشت و درمان را با چالش‌های جدی روبه‌رو کند.

فرمانده ستاد عملیات مقابله با کرونا در کلان‌شهر تهران، گذار شهر نشینی شتاب زده و سکونت‌های غیر رسمی را یکی دیگر از چالش‌های مربوط به استان تهران ذکر و خاطرنشان کرد: مجموعه‌ای از این فاکتور‌ها کنترل کرونا را در کلان‌شهر تهران با مشکلات جدی روبه‌رو کرده است.

زالی با بیان این که بالاترین آمار از حاشیه نشینی مربوط به استان تهران است تاکید کرد: حاشیه نشینی شرایط اقتصادی، بهداشتی و فرسودگی زیر ساخت‌ها را دستخوش تغییراتی می‌کند که در پاندمی کرونا بیش از پیش چهره خود را به نمایش گذاشت.

جمعیت شناور در استان تهران یکی دیگر از مواردی بود که زالی به آن اشاره کرد و افزود: روزانه جمعیتی بالغ بر یک میلیون نفر، معادل جمعیت یک استان از استان‌های مجاور نظیر البرز و ساوه وارد تهران و در پایان روز از شهر خارج می‌شوند، این جمعیت می‌تواند بار بیماری را به میزان قابل توجهی به سیستم بهداشت و درمان وارد کند.

فرمانده ستاد عملیات مقابله با کرونا در کلان‌شهر تهران در بخش دیگری، تردد روزانه ۴۰۰ هزار خودرو از استان البرز به تهران را پدیده پیچیده و مشخصه تهران دانست.

زالی با تاکید بر این که در بروز و شیوع اپیدمی‌ها نقاط کور می‌تواند بسیار خطر آفرین باشد، گفت: حدود ۴۰ درصد از اتباع سایر کشور‌ها در تهران سکونت دارند و آمار نشان می‌دهد که ۵۰ درصد از این اتباع به‌صورت غیرقانونی و فاقد گواهینامه در تهران سکونت دارند که در صورت ابتلا به بیماری به دلیل شرایط خاص اقامت تمایلی به مراجعه به مراکز درمانی ندارند.

وی پدیده زباله گردی، کودکان کار، معتادان متجاهر را از دیگر مولفه‌های خطرآفرین انتشار کرونا در تهران ذکر کرد و تعامل و مشارکت بیشتر بخش‌های مختلف مدیریتی و استفاده از ظرفیت‌های دستگاه‌های مختلف را با هدف کنترل کووید-۱۹ خواستار شد.

فرمانده ستاد عملیات مقابله با کرونا در کلان‌شهر تهران در بخش دیگری از این نشست از در اختیار داشتن ۱۲ هزار تخت درمانی دانشگاهی در تهران خبر داد و تاکید کرد: مراقبت‌های درمانی در بیمارستان‌های دانشگاهی در بالاترین سطح به بیماران ارائه می‌شود و حدود ۸۵ درصد بیماران مبتلا به کرونا در این بیمارستان‌ها درمان می‌شوند.

زالی در ادامه به برخی از پروژه‌های درحال اتمام و یا آماده بهره برداری افزایش تخت‌های بیمارستانی اشاره کرد و گفت: پروژه بیمارستان‌های شهدای تجریش، امام خمینی (ره)، فیروزآبادی، شهرقدس تا ابتدای پاییز وارد مدار ارایه خدمات درمانی و بهداشتی خواهد شد که اکثر تخت‌های درمانی این بیمارستان‌ها متعلق به دانشگاه‌های علوم پزشکی است.

وی با بیان این که در تهران تا به امروز برای درمان مبتلایان به کرونا با کمبود تخت‌های بیمارستانی مواجه نبوده‌ایم، اظهار کرد: باید با نگاه آینده نگارانه و افزایش ظرفیت‌های بیمارستانی زیر ساخت‌ها را برای فصول سرد سال مدیریت و تقویت کنیم.


برچسب ها: کرونا زالی

ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
captcha