ظریف درگذشت آیت الله تسخیری را تسلیت گفت

۲۸ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۵:۲۶:۴۹
کد خبر: ۶۴۸۰۵۷
دسته بندی‌: سیاست
وزیر امور خارجه کشورمان طی پیامی ضمن تسلیت درگذشت ربیس شورای عالی مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی گفت: بی تردید فقدان این شخصیت ممتاز و برجسته خلأیی ژرف برای بهره‌مندان از محضر آن عالم بزرگ، حوزه‌های علمیه و دلسوزان و علاقمندان به وحدت جهان اسلام به شمار می‌آید.
ظریف درگذشت آیت الله تسخیری را تسلیت گفت - محمدجواد ظریف طی پیامی درگذشت عالم پارسا و جلیل القدر آیت الله شیخ محمدعلی تسخیری ربیس شورای عالی مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی و مشاور مقام معظم رهبری در امور جهان اسلام را تسلیت گفت.
 
بسم الله الرحمن الرحیم
 انا لله و انا الیه راجعون
اذا مات العالم ثُلم فی الإسلام ثَلمة لا یسدّها شیء إلى یوم القیامة
 
رحلت عالم پارسا و جلیل القدر حضرت آیت الله شیخ محمدعلی تسخیری رئیس شورای عالی مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی و مشاور مقام معظم رهبری در امور جهان اسلام را به بیت مکرّم، فرزندان و وابستگان ایشان تسلیت عرض می‌کنم.
 
بی تردید فقدان این شخصیت ممتاز و برجسته و کوشا در جهان اسلام که عمر پر برکت خویش را صرف اعتلای اسلام، تحکیم انقلاب و جمهوری اسلامی، علم آموزی و روشنگری دینی و به خصوص تلاش‌های مخلصانه وی در مجمع جهانی تقریب بین مذاهب اسلامی، سازمان همکاری اسلامی و مجمع فقه اسلامی در تقویت وحدت و تقریب بین امت اسلامی و معرفی صحیح مکتب اهل بیت عصمت و طهارت (ع) و مکتب تشیع و مقابله با فتنه‌های دشمنان برای ایحاد شکاف در جهان اسلام و مشاورت به مقام معظم رهبری در امور جهان اسلام کرد، خلأیی ژرف برای بهره‌مندان از محضر آن عالم بزرگ، حوزه‌های علمیه و دلسوزان و علاقمندان به وحدت جهان اسلام به شمار می‌آید.
 
اینجانب ضمن طلب علوّ درجات برای آن عالم فقید، از درگاه ایزد منان برای خانواده و دیگر ارادتمندان ایشان صبر و اجر مسئلت می‌کنم.
 
طبق اعلام دانشنامه مجازی مکتب اهل بیت (ع)، مجمع جهانی تقریب بین مذاهب اسلامی سازمانی غیر دولتی متشکل از گروهی از اندیشمندان و عالمان دینی جهان اسلام با هدف تلاش برای تقریب مذاهب اسلامی (نزدیک کردن و رفع اختلافات پیروان مذاهب اسلامی به ویژه شیعیان و اهل سنت) است. این تشکل در سال ۱۳۶۹ هجری شمسی به دستور حضرت آیت الله خامنه‌ای تأسیس شد.
 
ارتقای سطح آشنایی، آگاهی و تعمیق تفاهم بین پیروان مذاهب اسلامی و تقویت احترام متقابل و تحکیم رشته‌های اخوت اسلامی در بین مسلمانان بدون هیچ گونه تمایزی از لحاظ تعلقات فرقه‌ای، قومی یا ملی آنان به منظور رسیدن به امت واحده اسلامی، استراتژی مجمع جهانی تقریب بین مذاهب اسلامی است.
 
اعضای شورای‌عالی مجمع جهانی تقریب بین مذاهب اسلامی از میان علما، متفکران و شخصیت‌های مذاهب معتبر اسلامی توسط ولی امر مسلمین برای مدت ۶ سال منصوب می‌شوند. تعداد اعضای این شورای حداقل ۱۵ نفر و حداکثر ۲۱ نفر است. جلسات شورای‌عالی با حضور اکثریت اعضای موجود در ایران رسمیت پیدا می‌کند و مصوبات آنان با اکثریت حاضران معتبر است و دعوت به جلسات به عهده دبیرکل است.
 


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
captcha