سریال‌ها و برنامه‌های تلویزیون به مناسبت محرم ۹۹

۲۸ مرداد ۱۳۹۹ - ۰۹:۰۰:۵۷
کد خبر: ۶۴۷۸۶۴
دسته بندی‌: فرهنگی ، عمومی
شبکه‌های سیما با توجه به محدودیت‌های ناشی از شیوع کرونا در کشور وخلاء تشکیل اجتماعات بزرگ حسینی، با تدارک برنامه‌های گسترده به «حسینه تلویزیون ایران» تبدیل می‌شوند.

- همزمان با فرا رسیدن ایام محرم و عزای سرور و سالار شهیدان، ایران اسلامی یکپارچه غرق در ماتم و عزا می‌شود.

به همین مناسبت شبکه‌های سیما با توجه به محدودیت‌های ناشی از شیوع کرونا در کشور وخلاء تشکیل اجتماعات بزرگ حسینی، با تدارک برنامه‌های گسترده به «حسینه تلویزیون ایران» تبدیل می‌شوند.

سریال‌ها و برنامه‌های تلویزیونی در محرم ۹۹ کدامند؟

***ویژه برنامه‌های شبکه‌های سیما در ایام عزاداری حسینی

*شبکه یک سیما

پخش روزانه سخنرانی مذهبی، در قلب برنامه‌های حسینیه ایران با سخنرانی حجت الاسلام میر هاشم حسینی و سید حسین مومنی

*ویژه برنامه این شب‌ها که بصورت زنده برنامه‌ای گفتگو محور با حضور کارشناسان مذهبی در ۱۳ قسمت پخش می‌شود.

*پخش مداحی‌های مختلف در سراسر کشور و هیئت‌های خانگی که از شبکه یک سیما در این ایام پخش خواهد شد.

*شبکه دو

برنامه‌های «تکیه خانه»، «کوی محبت»، «ذکر عاشورائیان»، «ناگفته ها»، «خانه‌ها و تکیه ها»، «مکث»، «شعر عاشورایی»، «آئینه خانه» و «بربال تعزیه» از جمله برنامه‌های شبکه دو است.

*سخنرانی سخنرانی شیخ حسین انصاریان و شیخ مسعود عالی هر پخش می‌شود.

«تکیه خانه» برنامک‌های متنوعی است که از آئین‌های عزاداری را بصورت زنده پخش می‌کند.

* «کوی محبت» برنامه‌ای زنده که از کربلای معلی با موضوع ابعاد قیام عاشور پخش خواهد شد.

* «ذکر عاشورائیان» پخش مداحی مداحان بنام کشور ومداحان جوان را در این ایام پخش خواهد کرد.

* «ناگفته‌ها» برنامه ایست با موضوع واکاوی ناگفته‌های تاریخ عاشورا با محوریت اصحاب امام حسین (ع).

* «خانه‌ها و تکیه ها» معرفی و گفتگو با خانواده ایی که سال‌ها مراسم روضه در منزل برپا می‌کردند.

* «مکث» برنامه گفتگومحور با موضوع محرم

* «شعر عاشوایی» پخش گلچین اشعار شاعران آئینی در شب‌های شعر عاشورایی

* «آئینه خانه» ویژه برنامه با کارشناسی حجت الاسلام مرادی با حضور جوانان

* «بر بال تعزیه» روایت قصه‌های عاشورا به زبان تعزیه برای نوجوانان

*شبکه سه

* «سمت خدا» برنامه‌ای گفتگو محور پیرامون مسائل روز

* «در آستان خورشید» انعکاس مناسبت‌های مذهبی در عتبات عالیات

* «سخنرانی» حجت الاسلام رفیعی

* «مخاطب خاص» برنامه‌ای ترکیبی با حضور کارشناسان و مادحین

*شبکه چهار

* «سوره» برنامه‌ای با رویکرد مذهبی و هنری به جنبه ادبی قیام عاشورا

* «نغمه‌های عاشورایی» در هر قسمت به نغمه خوانی یکی از شهر‌ها پرداخته می‌شود

* «سرگذشت» شرح کاب امان سامانی توسط دکتر ساعد باقری

* «پرده عشاق» بررسی مدایح و نوجه خوانی نوحه خوانان قدیمی

*شبکه پنج

برنامه‌های «رضوان»، «عشق یعنی»، «تا نیایش»، «تانیایش»، «سوگواره» و «قصه کربلا» از جمله برنامه‌های شبکه دو است

* «سخنرانی» حجت الااسلام پناهیان

* «مداحی» حسین سازور وحسین امیر حسینی

*شبکه قرآن

* برنامه «رو به راه» ویژه معرفی سخنرانان و مداحان

* «ضیافت حسینی (ع)» معرفی پیر غلامان و علمای اعلامی که خدمتی به ساحت حسینی (ع)

* «نگین ری» عرفی هیات و پیشکسوتان منبری در تهران و شهرستان‌ها

* «یاد خدا» منعطف به ایام محرم با موضوعات

* «خوشبخت» ویژه برنامه خانواده منعطف به ایام محرم

* بیانات آیت الله جوادی شکوفایی عقل در پرتو نهضت حسینی (ع)

*شبکه مستند

* «مستند هیات» زندگی شخصی و اجتماعی وعاظ و مداحان مشهور

* «صدای انقلاب» سخنان کوتاه علما درخصوص محرم

* «نغمویه» نغمه‌های قدیمی بوشهری در باب روز عاشورا

*شبکه کودک

* «پاشو پاشو کوچولو» با موضوع محرم

* مداحی میثم مطیعی مداحی با حضور دانش آموزان امامزاده قاضی الصابر (ع)

*شبکه امید

* ویژه برنامه مثل قاسم از سه شهریور تا ۱۳ شهریور

* هشتگ دوستی فضای محرم از حرم حضرت معصومه یکساعت قبل از اذان ظهر

* به توان خدا پاسخ به شبهات نوجوان

* دوم شخص مفرد ادبیات عاشورایی

* دوربین امید گزارش هیات‌های نوجوانان

*شبکه جهانی جام جم

* روز حسین علیه السلام کارشناسی آیت الله اختری و رمضانی و خاطرات ایرانیان خارج از کشور

* سخنرانی پخش سخنرانی حجت الاسلام حسینی قمی از قم و مشهد

* «رواق» گفتگوی معرفتی فلسفه قیام عاشورا

«آنچه خود داشت...» ویژه برنامه هنر عاشورایی

***ساخت ۴ سریال ویژه ایام عزاداری حسینی

سریال «بوم و بانو» به کارگردانی سعید سلطانی همچنان در حال فیلمبرداری است. سریال «زمین گرم» به کارگردانی سعید نعمت‌الله روز‌های پایانی تصویربرداری را سپری می‌کند و همزمان با انجام مراحل فنی خود را برای پخش آماده می‌کند. سریال «نجلا» به کارگردانی خیرالله تقیانی‌پور هم برای پخش در دهه آخر ماه صفر برای شبکه سه سیما در حال تصویربرداری است.

دست پر تلویزین در ایام محرم و صفر/ چه سریال‌هایی در ایام عزاداری روی آنتن می‌رود؟
***زمین گرم

«زمین گرم» به کارگردانی سعید نعمت‌الله و تهیه‌کنندگی محمدرضا شفیعی آماده می‌شود. نعمت الله برای اولین بار کارگردانی یک مجموعه را عهده‌دار است. او پیش‌تر در کسوت نویسندگی کار‌های زیادی را برای صدا و سیما نوشته است که از جمله می‌توان به «رستگاران»، «جراحت»، «شیدایی»، «مادرانه»، «عقیق» و «برادرجان» اشاره کرد. نعمت‌الله در مجموعه جدید خود، نویسندگی و کارگردانی را برعهده دارد. این سریال درامی گرم و خانوادگی با پس‌زمینه‌های مذهبی است که در ۳۰ قسمت برای پخش از شبکه سه در ایام محرم آماده می‌شود. در این مجموعه بازیگرانی، چون مرجان شیرمحمدی، علیرضا خمسه، اصغرهمت، نادر فلاح، کامران تفتی، دنیا مدنی، علیرضا آرا، مارال فرجاد، شیوا ابراهیمی، صادق برقعی، ندا عقیقی، مرتضی درویش‌زاده، مسعود شریف، علیرضا اولیایی، وحید فعال و... حضور دارند.

در خلاصه داستان «زمین گرم» آمده است: بعد از سال‌ها بی‌خبری دو برادر از هم، برادر بزرگ‌تر که آخرین ساعات حیات خود را پشت سر می‌گذارد به سراغ برادر کوچک‌تر می‌رود تا وصیت کند؛ وصیتی که زندگی برادر کوچک را دستخوش چالشی بزرگ می‌کند...

سریال‌ها و برنامه‌های تلویزیون به مناسبت محرم ۹۹

***نجلا

«نجلا» دیگر سریال شبکه سوم سیما است که با مشارکت سیمافیلم در حال تولید است. این مجموعه برای دهه آخر ماه صفر همزمان با اربعین حسینی روی آنتن این شبکه خواهد رفت. سریال نجلا به کارگردانی خیرالله تقیانی‌پور و تهیه‌کنندگی سعید سعدی اول تیرماه جلوی دوربین رفت و گروه در حال تصویربرداری هستند.

داستان سریال «نجلا» درباره خانواده و جوانان است و قصه‌ای عاشقانه را حول محور عاشورا و امام حسین (ع) به تصویر می‌کشد و عوامل این سریال بعد از ضبط سکانس‌هایی در تهران برای تصویربرداری مراسم پیاده‌روی اربعین راهی جنوب کشور می‌شوند. حسام منظور، مهراوه شریفی‌نیا، آزیتا حاجیان، سوگل طهماسبی، هدایت هاشمی، مهرداد ضیایی، سارا رسول‌زاده، سیروس همتی، علی غابشی، مصطفی ساسانی، مرتضی شاکر، جواد پورزند و... بازیگران سریال نجلا را تشکیل می‌دهند.

دست پر تلویزین در ایام محرم و صفر/ چه سریال‌هایی در ایام عزاداری روی آنتن می‌رود؟

***«بوم و بانو»

سریال بوم و بانو به کارگردانی سعید سلطانی و تهیه‌کنندگی آرمان زرین‌کوب سال گذشته مقابل دوربین رفت. این مجموعه به سفارش شبکه دو سیما در حال آماده‌سازی برای ایام محرم است. «بوم و بانو» مقطع تاریخی دوره پهلوی را به نمایش می‌گذارد و کاری در حوزه تاریخ معاصر به شمار می‌آید. این مجموعه به نویسندگی شعله شریعتی و اعظم بهروز آماده می‌شود و روایتگر داستانی عاشقانه و تاریخی است.

سعید سلطانی که تجربه ساخت سریال‌های تاریخی موفقی، چون «پس از باران» و «خانه‌ای در تاریکی» را در کارنامه هنری‌اش دارد، باز هم به سراغ بخشی از تاریخ ایران رفت و روایتگر قصه‌ای تاریخی در «بوم و بانو» شد.

در این مجموعه بازیگرانی، چون بهنام تشکر در نقش سرهنگ سپنتا، فریبا متخصص در نقش ماهرخ همسر تیمسار افشار، مسعود رایگان در نقش تیمسار افشار، ساغر قناعت، مهدی احمدی، دیبا زاهدی و... در سریال بوم و بانو ایفای نقش می‌کنند.

در خلاصه داستان سریال آمده است: در ایامی که عشق رهروان محرم به مسلخ برده می‌شود و شورشان به یغما می‌رود، عشقی بی‌آلایش سر بر می‌آورد که در دل طوفان بلایای زمانه به ابتلا کشیده می‌شود و در سایه تزویر و فریب بدخواهان تا مرز نابودی می‌رود، اما در واپسین لحظات، چون سیمرغی از میان خاکستر برمی‌خیزد...

دست پر تلویزین در ایام محرم و صفر/ چه سریال‌هایی در ایام عزاداری روی آنتن می‌رود؟

***سرزده

سریال «سرزده» قرار است از شبکه یک سیما پخش شود. داستان حول محور اصلان و رضا که دوستان دوران جوانی و رقبای کشتی چوخه بوده‌اند می‌گذرد که دست روزگار مسیر آن‌ها را از یکدیگر جدا کرده است. این مینی سریال به کارگردانی بهادر اسدی ساخته شده و در ۹ قسمت آماده پخش شده است.

***تدارک ویژه شبکه‌های استانی در ماه محرم

سید عباس فاطمی پیش از ظهر امروز در نشست خبری برنامه‌های این معاونت و شبکه‌های استانی به مناسبت ماه محرم اظهار کرد: طراحی متفاوتی از منظر رسانه‌ای برای محرم امسال در نظر گرفته شده است.

وی افزود: بر این اساس مقرر شده است مراکز استانی در هماهنگی کامل با ستاد کرونا و هیأت‌های مذهبی به عنوان مهم‌ترین و موثرترین مجموعه‌های برگزار کننده عزای اباعبدالله الحسین (ع) قرار بگیرند همچنین بهره‌گیری و استفاده از تجارب برگزاری مراسم لیالی قدر در ماه مبارک رمضان امسال در شرایط کرونایی و تجربه برگزاری ایمن و هماهنگ با مصوبات ستاد کرونای مراسم شب‌های قدر در ماه مبارک رمضان هر استان در دستور کار قرار دارد.

رئیس مرکز سیمای استان‌ها از تهیه بانک اطلاعات هیئت‌ها، حسینیه‌ها و مداحان حرفه‌ای و جوان خبر داد و گفت: از اطلاعات این فهرست در کنداکتورنویسی سیمای استان‌ها استفاده خواهد شد.

وی ادامه داد: بهره‌گیری از مناسبت محرم برای توسل عمومی برای دفع بلا از ایران اسلامی و ملت‌های جهان یکی از اولویت‌های کاری شبکه‌های استانی است به این نحو که فرصت مناسک محرم و اقامه‌ی عزای سرور و سالار شهیدان فرصتی برای ایجاد آرامش معنوی در جامعه و تقویت باور و نگاه‌های هوشمندانه معنوی مردم باشد.

فاطمی به دیگر اولویت‌های رسانه‌ای مراکز استانی صدا و سیما در محرم امسال پرداخت و گفت: ترویج نذورات سلامت محور، و قدردانی از زحمات جامعه پزشکی و پرستاران، اهتمام به پویش «من حسینی‌ام» با هدف دریافت محتوا‌های تولید شده توسط مخاطبان اعم از فیلم عکس و تولیدات چند رسانه‌ای مرتبط با عزاداری امام حسین (ع)، استفاده مناسب و هوشمندانه از آرشیو و تأمین و جانمایی مناسب برنامه‌های آرشیوی و تأمینی در کنداکتور، استفاده از ظرفیت فضای مجازی در جهت تولید محتوا در قالب‌های جدید مانند، موشن‌گرافیک و بسته‌های کوتاه صوتی و تصویری، استفاده از ظرفیت واحد شعر و موسیقی معاونت امور استان‌ها در جهت تولید نماهنگ و کلیپ موسیقی ویژه ایام محرم با محتوای فرهنگ عاشورا و قیام حسینی، استفاده از ظرفیت آرشیو و بازپخش مداحی و روضه‌های نوستالژیک و خاطره انگیز با تصویرگذاری مناسب و جدید و استفاده از قالب‌های جذاب گرافیکی، پرداختن به موضوع دفاع مقدس، مدافعین حرم و مدافعین سلامت و الگوگیری دفاع مقدس هشت ساله و مقاومت اسلامی از نهضت عاشورا و پرداختن موثر به شهدای مدافع حرم با پخش مستند‌های معرفی این شهدای والا مقام از جمله این اولویت‌ها هستند و بر این اساس ۱۳۳ مستند شهدای مدافع حرم و ۷۵ مستند. دفاع مقدس در اختیار همه شبکه‌های استانی قرار گرفته است.

رئیس مرکز سیمای استان‌ها ادامه داد: معرفی سپهبد شهید، حاج قاسم سلیمانی و سبک زندگی عاشورایی این شهید والا مقام به عنوان الگویی عالی در پیروی از حق و نبرد با باطل در مکتب حسینی، تبیین اسلام ناب و وحدت فرق اسلامی و ادیان توجیدی و ارادت آزادگان جهان به حضرت اباعبدالله الحسین (ع)، تقدیر از ایثار افراد و گروه‌های جهادی که در شرایط ویژه کرونا به کمک تیم پزشکی و خدمات‌رسانی آمدند و همچنین از حرکات خود جوش در ضد عفونی کردن معابر شهر تا انواع کمک‌های مومنانه در کنار توجه به مناسبت‌های روز تاسوعای حسینی، روز مبارزه با تروریسم (انفجار دفتر نخست وزیری و شهادت شهیدان رجائی و با هنر) در دستور کار قرار دارد.

وی تاکید کرد: هرگونه ضبط یا پخش مراسم‌های عزاداری ایام ماه محرم امسال منوط به داشتن مجوز ستاد کرونا استان خواهد بود.

تولید ۱۲۷ ویژه برنامه تلویزیونی برای ایام محرم در شبکه‌های استانی

فاطمی در بخش دیگری از این نشست از تولید ۶۰ ویژه برنامه فاخر تلویزیونی ماه محرم و ۶۷ برنامه محرمی دیگر (۱۲۷ ویژه برنامه) در مراکز استانی صداوسیما خبر داد.

وی با بیان اینکه سیمای استان‌ها هر سال یزد را نماد حسینیه ایران معرفی می‌کرد؛ امسال هر شبکه استانی نمادی از حسینیه ایران خواهند بود و ۳۳ شبکه سیمای استان‌ها ویژه‌های متفاوتی را تدارک دیده‌اند.

وی افزود: مرکز زنجان ویژه برنامه زنده «حسینیه اشراق» حسینیه‌ای به وسعت استان زنجان دارد که از هیات‌های شاخص استان با حضور مداحین و روحانیون این هیات‌ها و چند نفر از میان‌داران برنامه را در دو باکس ساعت ۱۲ و ۲۲ بصورت زنده روی آنتن می‌برد. این مرکز پخش زنده یوم العباس ویژه امسال زنجان را هم با رعایت دستورالعمل‌های ابلاغی ستاد مقابله با کرونا در دستور کار دارد.

رئیس مرکز سیمای استان‌ها از پخش مسابقه مداحی با عنوان «نوای عاشقی» در مرکز بوشهر خبر داد و افزود: این برنامه برای شناسایی نخبگان مداحی در بین نوجوانان و جوانان بوشهری تولید می‌شود.

وی به برنامه‌های ماه محرم مرکز اصفهان اشاره و ابراز کرد: ویژه برنامه «آیین عشقبازی» به مدت ده شب از محل حسینیه فرهنگی عاشوراییان با حضور نوجوانان و جوانان و طرح پرسش و پاسخ پیرامون مسائل مذهبی فرهنگی اجتماعی روی آنتن سیمای این مرکز می‌رود ضمن اینکه صدا و سیمای مهاباد هم ویژه برنامه «سفینه نجات» را با محوریت زندگی امام حسین (ع) و نهضت عاشورا از دیدگاه اهل سنت در ۱۴ قسمت تولید و پخش خواهد کرد.

فاطمی با بیان اینکه مرکز کردستان، ویژه برنامه «ثالای سوور» را با موضوع نگاه علما و ادبای اهل سنت به مسئله عاشورا تولید می‌کند گفت: این مرکز برنامه کتابخونه ویژه معرفی کتاب‌هایی ویژه قیام امام حسین (ع) را هم در فواصل ۵ دقیقه‌ای روی آنتن می‌برد.

رئیس مرکز سیمای استان‌ها ادامه داد: «هر خانه یک حسینیه» عنوان ویژه برنامه سیمای مرکز گیلان است که در روز مربوط به شیرخوارگان حسینی، از طریق ارتباط اینترنتی همزمان، از هشت نقطه مختلف گیلان، در هشت خانه با حسینیه‌های خانگی و علی اصغر‌های گیلان همراه می‌شود.

وی به تولید ویژه برنامه‌ای برای مرور آداب و رسوم و عزاداری‌های سنتی در مرکز آبادان اشاره و خاطرنشان کرد: این برنامه «آوای محرم» نام دارد و به نقش محرم در جبهه‌ها و در بین رزمندگان و اسرا می‌پردازد ضمن اینکه مرکز گلستان هم مسابقه «نوگلان حسینی» را در ۲۰ قسمت و با محوریت نوحه‌خوانی‌های برتر نوجوانان و جوانان حسیینی آماده پخش کرده است.

تولیدات کوتاه عاشورایی روی آنتن سیمای مراکز

فاطمی با بیان اینکه ۱۰ کلاکت سخنرانی‌های کوتاه و مداحی‌های سبک سنتی برای پخش از شبکه‌های استانی تولید شده است گفت: از دیگر کار‌های کوتاه ویژه ماه محرم می‌توان به یکصد کلاکت عزاداری‌های مختلف استان‌ها در شهر‌های گوناگون ایران، دو کلاکت موشن گرافیک برای روز تاسوعا و عاشورای حسینی و چندین فیلم کوتاه و نماهنگ اشاره کرد.

حسینیه ایران در شبکه شما

رئیس مرکز سیمای استان‌ها از تامین ۲۵۳ عنوان برنامه شامل ۴۳۳ کلاکت به مدت ۱۰۷۷۳ دقیقه برای پخش از شبکه شما خبر داد و خاطرنشان کرد: این برنامه‌ها در ساختار‌های مختلف نمایشی، مستند، پویانمایی، موشن‌گرافیک، نماهنگ و میان برنامه تولید شده‌اند.

تولید و پخش ۲۸۴ قسمت سریال و مستند توسط مراکز استانی برای ماه محرم

وی با بیان اینکه بیش از ۱۲ عنوان سریال و مجموعه مستند در بیش از ۲۸۴ قسمت و ۱۱ هزار دقیقه برای ایام محرم امسال تدارک دیده شده که بخشی از آن‌ها برای نخستین بار روی آنتن می‌روند اظهار کرد: «سرزده» عنوان مینی سریالی ۹ قسمتی است که در سیمای مرکز خراسان رضوی تولید شده و طی دهه اول ماه محرم در باکس اصلی سریال شبکه یک سیما پخش خواهد شد.

فاطمی با اشاره به تولید سریال «اکسیر» در ۱۸ قسمت ۴۵ دقیقه‌ای عنوان کرد: این سریال در مرکز زنجان ساخته شده و قرار است از شبکه «شما» پخش شود ضمن اینکه سریال «شهر بیدار» از تولیدات سال‌های قبل این مرکز هم طی ماه محرم امسال روی آنتن می‌رود، سریالی در ۱۴ قسمت که به مراسم جهانی یوم العباس زنجان و دسته بزرگ عزاداری حسینیه اعظم این شهر می‌پردازد.

وی ادامه داد: میراث ناملموس عنوان مجموعه مستندی پنج قسمتی است که در مرکز یزد تولید شده و از شبکه شما سیما پخش می‌شود، این مرکز همچنین مجموعه مستند «مکتوبات» را هم در هشت قسمت ۲۰ دقیقه‌ای آماده نمایش کرده است.

رئیس مرکز سیمای استان‌ها خاطرنشان کرد: مرکز زنجان هم مستند فاخر محرم در استان زنجان را در سیزده قسمت ۲۵ دقیقه‌ای تولید کرده، مستندی پیرامون مراسم ویژه ماه محرم در این استان شامل تاریخچه، خاستگاه، بنیان‌گذاران، برگزارکنندگان و اهداف هر یک از آیین‌ها و مراسم؛ همچنین مستند تک قسمتی «محرم در جبهه» کاری از سیمای مرکز بوشهر هم با محوریت عزاداری سنتی رزمندگان بوشهری در دوران هشت ساله جنگ تحمیلی تولید شده و آماده نمایش از شبکه‌های مختلف است.

وی افزود: صدا و سیمای مرکز گیلان هم دو مستند را برای ایام محرم آماده کرده است، «حیرانی» مستندی تک قسمتی قصه پیرغلامی که در مساجد لبه خطر مرزی آستارا در گردنه حیران برای شیفتگان حسینی در آن سوی مرز می‌خواند و مجموعه ۶ قسمتی «پیرغلامان عاشورایی» که با همکاری بسیج مداحان استان تولید شده است.

فاطمی با بیان اینکه مجموعه مستند شهدای مدافع حرم همسو با موضوع محرم هم در ۱۳۳ قسمت و با حضور بیش از یکصد نفر از کارگردانان مراکز تولید و آماده نمایش شده است گفت: ۷۵ قسمت مستند‌های مربوط به دفاع مقدس با محوریت عاشورا و ماه محرم هم توسط سیمای مراکز ساخته شده که از شبکه‌های مختلف پخش خواهد شد.

 ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
captcha