ثبت نام ۶۳هزار زن سرپرست خانوار در طرح مسکن‌ملی

۲۷ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۵:۵۱:۰۱
کد خبر: ۶۴۷۷۰۲
دسته بندی‌: اقتصاد ، انرژی
وزیر راه و شهرسازی گفت: از ۹۳۰ هزار متقاضی طرح مسکن ملی، ۶۳ هزار نفر زنان سرپرست خانوار هستند که در اولویت واگذاری مسکن قرار دارند.
ثبت نام ۶۳هزار زن سرپرست خانوار در طرح مسکن‌ملی - براساس اعلام پایگاه اطلاع رسانی وزارت راه و شهرسازی، «محمد اسلامی» وزیر راه و شهرسازی، درباره آخرین وضعیت ساخت، تکمیل و تحویل واحد‌های مسکن مهر و مسکن ملی، اظهار کرد: با یک بررسی علمی متوجه می‌شویم که نسبت تعداد واحد‌های مسکونی به تعداد خانوار بیشتر است، اما امکان خانه دار شدن افراد و خانواده‌های زیادی به دلیل عدم استطاعت خرید در بازار فعلی وجود ندارد به همین دلیل در این دوره با اعمال سیاست جدید، موضوع عرضه و تقاضا برای جامعه هدف را ملاک قرار دادیم و تصمیم گرفتیم زمینه خانه‌دار شدن افرادی که استطاعت مالی ندارند را فراهم کنیم.

وی گفت: دو سال پیش با اهتمام ویژه وعده دادیم که ٩٠٠ هزار واحد مسکونی را تا آخر دولت وارد بازار کرده و به مردم تحویل می‌دهیم. بر همین اساس، برنامه تحویل یک سبد ۹۰۰ هزار واحدی متشکل از مسکن مهر و مسکن ملی را در جلسه رای اعتماد ارایه شد که به سمت اجرای این طرح حرکت کردیم.
اسلامی با اشاره به طرح اقدام ملی مسکن، گفت: در این طرح هم امکان ثبت‌نام وجود داشت هم اینکه برای تحت پوشش قرار دادن جامعه کارگری و بازنشستگان با وزارت تعاون، برای جامعه فرهنگی با وزارت ارشاد، برای خانه دار شدن نیرو‌های مسلح با وزارت دفاع و سایر دستگاه‌ها تفاهمنامه‌هایی را مبادله کردیم تا جامعه هدف را گسترش دهیم.

وی ادامه داد: امروز ۴۰۰ هزار واحد ملی مسکن را در سطح کشور تامین زمین کردیم و پروژه‌های آن تعریف شده است در بسیاری از شهر‌ها در حال واگداری زمین هستیم که مردم به صورت گروهی شروع به ساخت زمین کنند. در خیلی از شهر‌ها ساختمان‌های دو طبقه ۴ واحدی به چند خانوار تخصیص داده می‌شود و با مدیریت بنیاد مسکن پروژه‌ها را احداث می‌کنند.

اسلامی ادامه داد: در مرحله اول ثبت نام مسکن ملی به میزان طرفیت آماده شده تامین زمین کردیم و هدف ما این بود که تقاضا محور عمل کنیم تا واحد ساخته‌شده بدون متقاضی نداشته باشیم. در مرحله دوم ثبت‌نام را باز گذاشتیم که در نهایت یک میلیون و ۶۰۰ هزار نفر به صورت پیامکی و یا از طریق سامانه ثبت‌نام کردند که پالایش‌ها انجام شد تا واجدان شرایط شناسایی شوند.

وزیر راه ادامه داد: از ۹۳۰ هزار نفری که تاکنون پرونده ثبت نام مسکن ملی خود را تکمیل و اطلاعات خود را وارد کردند، حدود ۴۰۰ هزار نفر واجد شرایط تشخیص داده شدند، البته پالایش ادامه دارد و باید افراد پرونده خود را کامل و پول واریز کنند تا مشخص شود که متقاضی جدی مسکن‌ملی هستند تا به پروژه متصل شوند.

وزیر راه و شهرسازی گفت: تحلیل آماری که به صورت مشترک با وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی انجام دادیم نشان می‌دهد از ۹۳۰ هزار متقاضی طرح مسکن ملی، ۶۳ هزار نفر زنان سرپرست خانوار هستند که در اولویت واگذاری مسکن قرار دارند و از بین این ۶۳ هزار نفر نیز ۹ هزار نفر از جامعه کارگری هستند.

وی افزود: ۳۵۹ هزار نفر از ۹۳۰ هزار نفر کد کارگری دارند واجد شرایط دریافت مسکن نیز از قشر کارگران هستند. ما افتخار می‌کنیم برای حدود ۱۱۲ هزار نفر از ثبت نام کنندگان جزو دهک‌های یک، دو و سوم قرار دارند و ۲۲ هزار نفر نیز جزو کارگران هستند. با سازمان‌های حمایتی تفاهم‌نامه منعقد کردیم و با تعرفه و با یارانه خاص و با وام بلاعوضی که به آن‌ها تعلق می‌گیرد خانه دار خواهند شد.

عضو کابینه دولت دوازدهم گفت: مجموعه اقدامات ما، درست شامل جامعه هدفی است که به دنبال آن بودیم و نمی‌توانند از بازار موجود، مسکن تهیه کنند و جامعه‌ای که در فهرست ما هستند همان‌هایی هستند که به دنبال شناسایی آن‌ها بودیم.

وی گفت: در بخش آموزش و پرورش نیز از بین ۱۷۰ هزار نفری که لیست آن‌ها به وزارت راه و شهرسازی ارائه شده است، تا کنون ۷۵ هزار نفر واجد شرایط بودند و حدود ۲۰ هزار پروژه شروع شده است و ۲۰ تا ۳۰ هزار پروژه نیز به زودی شروع می‌شود.

اسلامی با تاکید براینکه همه ظرفیت‌ها را به کار می‌گیریم، گفت: علاوه بر انبوه‌سازان از ظرفیت بنیاد مسکن، بنیاد مستضعفان، ستاد اجرایی فرمان امام، موسسات خیریه و خیرین مسکن‌ساز استفاده کردیم و زمین در اختیار آن‌ها قرار دادیم و پروژه‌ها را پیگیری می‌کنیم.

وی خاطر نشان کرد: تا رسیدن به جریان پایدار تولید و عرضه مسکن برای جامعه هدف حائز اهمیت و تا زمانی که به هدف نرسیم، این حرکت را متوقف نمی‌کنیم.
 


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
captcha