یکی از شاخص‌ترین کار‌های دستگاه قضا صیانت از منابع طبیعی است

۲۶ مرداد ۱۳۹۹ - ۰۹:۲۹:۰۸
کد خبر: ۶۴۷۱۳۷
دسته بندی‌: حقوق و قضا ، قضایی
رییس دادگاه حوزه قضایی مروست گفت: یکی از شاخص ترین کارهای قوه قضاییه حفاظت از اراضی ملی و منابع طبیعی بوده و در این راستا باید اقدام های پیشگیرانه مد نظر و در دستور کار مسئولان امر باشد.

یکی از شاخص‌ترین کار‌های دستگاه قضا صیانت از منابع طبیعی است - «احمد زحمتکش» رییس دادگاه حوزه قضایی مروست در دومین جلسه شورای پیشگیری از وقوع جرم که با حضور مسئولین ادارات شهر مروست تشکیل شد، بیان داشت: در راستای اجرای منویات رهبر معظم انقلاب اسلامی برای مبارزه با پدیده زمین خواری، رفع تصرف از اراضی ملی، منابع آبی و حراست و صیانت از این عرصه‌ها باید تلاش ویژه‌ای در جهت احقاق حقوق عامه و مبارزه با فساد در این صورت گیرد.

این مقام قضایی اظهار داشت: منابع طبیعی به عنوان سرمایه ملی متعلق به همه نسل هاست و بر این اساس حفظ و حراست از آن مشارکت همگانی بویژه نهاد‌ها و سازمان‌های مرتبط را می‌طلبد.

وی تصریح کرد: احترام به طبیعت، احترام به زندگی است و مسئولیت انسانی و اجتماعی حکم می‌کند که افراد جامعه در کلیه شئون زندگی خود اعم از زندگی شخصی، خانوادگی و زندگی شغلی خود، حفظ طبیعت را در اولویت قرار دهند.

وی درخصوص حفظ منابع آبی افزود: منابع آب‌های زیرزمینی امانتی در دست ماست، برای نسل‌های آینده که باید در حفظ آن کوشا بوده و همچنین با آگاهی بخشی به سطح جامعه بتوانیم این روند را با کمترین تبعات انجام داده و انجام امور انتظامی و قضائی از منابع، مدیریت و بهینه سازی، بازچرخانی منابع آبی، آموزش، اطلاع رسانی و فرهنگسازی در این زمینه انجام داد.

زحمتکش عنوان کرد: منابع طبیعی و محیط‌زیست یک سرمایه ملی قلمداد شده و حفظ و حراست و توجه به این منابع و بهره‌گیری مطلوب از آن زمینه‌ساز توسعه پایدار است.

وی همچنین بر اهمیت اجرای قانون حفظ کاربری اراضی کشاورزی، رفع تداخلات اراضی تاکید کرد و افزود: جلوگیری از تصرفات غیرقانونی و ممانعت از تضییع حقوق دولت و مردم ضروری است.

این مقام مسئول با بیان این مطلب که حفاظت از منابع طبیعی و محیط زیست جز وظایف تمام آحاد جامعه است، از مردم خواست، موارد تصرف غیرمجاز را به این اداره از طریق سامانه ۱۵۰۴ گزارش دهند.


برچسب ها: حقوق عامه

ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
captcha