محکومیت گسترده توافق امارات با رژیم صهیونیستی

۲۴ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۲:۵۷:۴۹
کد خبر: ۶۴۶۵۹۲
توافق امارات و رژیم صهیونیستی بر سر عادی سازی روابط، مخالفت‌ها و انتقادات گسترده‌ای را در پی داشته است.

– دونالد ترامپ، رییس جمهور آمریکا روز پنجشنبه در پیامی توییتری از توافق میان محمد بن زاید، ولیعهد ابوظبی و بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر رژیم صهیونیستی برای عادی سازی کامل روابط خبر داد.

مقامات رژیم صهیونیستی و امارات نیز ضمن اعلام این خبر، جزئیاتی را از این توافق اعلام کردند.

این توافق نه تنها با مخالفت گسترده گروه‌های فلسطینی همراه شده بلکه کشور‌های بسیاری نیز آن را محکوم کرده اند.

واکنش جنبش مقاومت اسلامی حماس

جنبش مقاومت اسلامی حماس با انتشار بیانیه ای، به این توافق رژیم صهیونیستی و امارات شدیدا انتقاد کرد.

در بیانیه حماس این اقدام «بزدلانه» و «خنجری از پشت به ملت فلسطین» توصیف شده است.

حماس می‌گوید: توافق عادی سازی روابط امارات با رژیم صهیونیستی، گامی بزدلانه و تجاوز به حقوق ملت فلسطین است.

اردوغان: تعلیق روابط با امارات را بررسی می کنیم

«ابراهیم کالین»، سخنگوی ریاست جمهوری ترکیه، در پیامی توییتری به این اقدام واکنش نشان داده و آن را محوم کرد؛ ابراهیم کالین می‌گوید که شکست خائنان به ملت فلسطین در تاریخ ثبت خواهد شد و این اقدام بدون پاسخ نمی ماند.

در همین حال وزارت خارجه ترکیه نیز بیانیه‌ای در واکنش به توافق امارات و رژیم صهیونیستی منتشر کرده و این اقدام امارات را ریاکارانه توصیف کرد.

همچنین «رجب طیب اردوغان»، رییس جمهور ترکیه طی اظهاراتی گفت: «فراخواندن سفیر ترکیه از ابوظبی و تعلیق روابط با امارات را در پاسخ به اقدام این کشور مبنی بر عادی سازی روابط با رزیم صهیونیستی، بررسی می کنیم.»

واکنش تند گروه‌های فلسطینی

گروه‌های مقاومت فلسطینی بلافاصله بعد از اعلام توافق امارات و رژیم صهیونیستی، با موضع گیری قاطع، این اقدام را محکوم کردند.

جنبش حماس، جنبش جهاد اسلامی فلسطین، جنبش فتح و سازمان آزادی بخش فلسطین از جمله گروه‌های فلسطینی هستند که این توافق را به شدت محکوم کردند.

تشکیلات خودگردان سفیر خود را از امارات فراخواند

تشکیلات خودگردان فلسطین در پی این توافق، سفر خود را از امارات فراخوانده و سفیر این کشور را در رام االله نیز احضار کرد.

در همین حال «محمود عباس»، رییس تشکیلات خودگردان فلسطین واکنشی تند به این توافق نشان داده و خواستار برگزاری نشست فوری مقامات فلسطینی برای بررسی این موضوع شد.

واکنش تند کاربران رسانه‌های اجتماعی

توافق خیانتکارانه امارات با رژیم صهیونیستی از دید کاربران رسانه‌های اجتماعی نیز دور نماند؛ کاربران رسانه‌های اجتماعی و به خصوص توییتر طی پیام‌هایی این اقدام امارات را محکوم کردند به گونه‌ای که هشتگ «التطبیع_خیانة»، (عادی سازی روابط خیانت است) در جهان ترند شد.

سفر پنهانی نتانیاهو به امارات

پایگاه صهیونیستی «اسرائیل الیوم»، می‌گوید که «بنیامین نتانیاهو»، نخست وزیر رژیم صهیونیستی، پیش از توافق عادی سازی روابط دست کم ۲ بار به طور پنهانی به امارات سفر کرده و با مقامات این کشور رایزنی کرده است.

در همین حال پایگاه صهیونیستی «یدیعوت آحارانوت» گزارش داد که رییس موساد به زودی برای رایزنی با مقامات امارات در خصوص توافق ابوظبی و تل آویو، به این کشور سفر خواهد کرد.

واکنش اردن به توافق امارات و رژیم صهیونیستی

«ایمن الصفدی»، وزیر خارجه اردون در واکنش به توافق عادی سازی روابط امارات و رژیم صهیونیستی گفت که این رژیم باید میان صلح عادلانه و استمرار درگیری ها یکی را انتخاب کند.

 ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
captcha