دریافت نوبت برای اهدای خون و پلاسما در ایام محرم

۲۴ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۰:۱۲:۰۵
کد خبر: ۶۴۶۵۴۰
مدیرکل دفتربرنامه ریزی، جذب و حفظ اهدا کنندگان سازمان انتقال خون گفت: با توجه به اقزایش آمار مبتلایان ویروس کرونا، هموطنانی که در ایام محرم و صفر نذر خون دارند، می‌توانند به صورت اینترنتی برای اهدای خون ثبت نام کنند.

دریافت نوبت برای اهدای خون و پلاسما در ایام محرم - ایرنا نوشت: سید مرتضی طباطبایی درخصوص نوبت دهی اینترنتی برای اهدای خون و پلاسما در ایام محرم و صفر بیان کرد: در سال‌های گذشته هم بحث نذر خون و نوبت دهی اینترنتی را داشتیم، اما امسال با شیوع کرونا این بحث اهمیت بیشتری یافته، زیرا با نوبت دهی اینترنتی اهدا کنندگان خون کمتر معطل می‌مانند و هم با این روش پروتکل‌های بهداشتی نیز بهتر رعایت می‌شود.

مدیرکل دفتربرنامه ریزی، جذب و حفظ اهدا کنندگان سازمان انتقال خون با بیان اینکه در نوبت دهی اینترنتی هر اهداکننده‌ای سر زمان خود برای اهدای خون مراجعه می‌کند، ادامه داد: امسال در بحث رعایت مقررات اهدای خون سختگیرانه‌تر شده و اهدا کنندگان خون و پلاسما برای نوبت دهی به نشانی اینترنتی https://www.ibto.ir سایت سازمان انتقال مراجعه و بر روی قسمت نوبت دهی اینترنتی کلیک کنند و بر اساس استانی که در آن هستند، مراکز برای آن‌ها مشخص می‌شود. با این اقدام مراکزی که آمادگی و زمان خالی دارند تا اهداکنندگان بتوانند نوبت مراجعه دریافت کنند، مشخص می‌شود و حتی یک کار جدیدی داریم انجام می‌دهیم تا آدرس مرکز مورد نظر اهداکننده بر روی سیستم یا گوشی ارسال و نقشه آن مشخص شود.

طباطبایی افزود: اگر چنانچه اهداکنندگانی حضوری به مراکز انتقال خون مراجعه کردند و ازدحام جمعیت بود، می‌توانند در همان مکان با استفاده از سیستم‌های موجود مراکز، نوبت اینترنتی برای اهدای خون و پلاسما دریافت کنند.

وی گفت: از طرفی با توجه به اینکه در ایام محرم و صفر ممکن است، عده زیادی نذر داشته باشند، بحث نوبت دهی اینترنتی با نذر خون و پلاسما قرین می‌شود. امیدواریم در این ایام مردم بتوانند با نذرشان قدمی برای نجان جان بیماران نیازمند بردارند.

مدیرکل دفتربرنامه ریزی، جذب و حفظ اهدا کنندگان سازمان انتقال خون گفت: امسال به دلیل شیوع کرونا و کمتر خارج شدن مردم از خانه هایشان و کاهش تردد‌ها شاهد کاهش اهدای خون تا سطح ۱۳ درصدی نسبت به سال گذشته هستیم، اما هموطنان توجه داشته باشند، اهدای خون یک اقدام انسان دوستانه و به منظور نجات جان بیماران یک عمل ضروری است و بنابراین مردم اهدای خون و بخصوص بهبود یافتگان کرونا اهدای پلاسما را در اولویت کار‌های خود قرار دهند.

وی خاطر نشان کرد: با کاهش اهدای خون، سطح ذخیره خون در کشور در حال حاضر پنج روز است، اگر چه این حالت متمایل به کمبود ذخایر است، اما با توجه به شرایط کنونی و شیوع کرونا قابل قبول است.

طباطبایی تاکید کرد: طرح نذر خون از اول محرم تا اربعین ادامه دارد و اهدا کنندگان در این فاصله زمانی برای اهدای خون به مرور مراجعه کنند و فقط اهدای خون را به عاشورا و تاسوعا موکل نکنند.ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
captcha