«اودیسه ۲۰۲۰» به چارسو می‌رود/اجرای نمایش «فقط چهل روزه بودم»

۲۴ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۶:۳۰:۰۲
کد خبر: ۶۴۶۵۱۶
تئاتر و عرصه هنرهای نمایشی از ابتدای تیر ماه سال جاری و بعد از نزدیک به پنج ماه تعطیلی بار دیگر آغاز به کار کرد، هر چند بسیاری در ابتدا مخالف بازگشایی زودهنگام سالن‌های نمایش بودند اما تماشاخانه‌های تئاتر مکلف شدند تا با رعایت پروتکل‌های بهداشتی میزبان مخاطبان باشند.

 پس از شیوع بیماری کرونا و تعطیلی کامل تمامی تماشاخانه‌های تئاتر در کشور، این هنر با سکون غیر قابل منتظره‌ای روبرو شد، هر چند بسیاری از هنردوستان تئاتر با ایجاد رویدادهای مجازی سعی در زنده نگه داشتن این هنر طی پنج ماه اخیر داشتند اما ضرر وارد شده بر تئاتر بسیار بالا بود.

بعد از نزدیک به پنج ماه تعطیلی، روند بازگشایی تماشاخانه‌های تئاتر هم با موفقیت چندانی روبرو نبود و اوج دوباره بیماری کرونا بار دیگر نمایش فیلم تئاتر می‌تواند به بقای این هنر کمک شایانی نماید. 

https://www.mizanonline.com/fileshttps://www.mizan.news/news/1398/11/16/2465307_347.jpg

آرش دادگر «اودیسه ۲۰۲۰» را در تالار چهارسو به صحنه می‌برد

نمایش «اودیسه ۲۰۲۰» عنوان تازه‌ترین نمایش تالار چهارسو مجموعه تئاتر شهر است که از روز یکشنبه بیست وششم مرداد ماه سال جاری به کارگردانی آرش دادگر روی صحنه می‌رود.

 آرش دادگر از کارگردانان و بازیگران مطرح تئاتر کشورمان از روز یکشنبه بیست و ششم مرداد ماه ۱۳۹۹ نمایش «اودیسه ۲۰۲۰» به نویسندگی امین طباطبایی را در تالار چهارسو مجموعه تئاتر شهر به صحنه می‌برد.

دادگر درباره محتوای این اثر نمایشی توضیح داد: «اودیسه ۲۰۲۰ درباره جنگ تروا و سازنده اسب چوبی است و اولیس شخصیت نمایش پس از ده سال آوارگی به خانه بازمی‌گردد.»

این کارگردان تئاتر پیش از این نمایش‌های «آژاکس»، «مکبث»، «کالون و قیام کاستلیون»، «طوفان»، «هملت»، «صبحانه برای ایکاروس»، «شاه لیر»، «اسب»، «او»، «بازگشت افتخار آمیز مردان جنگ» و تعدادی دیگری از آثار نمایشی را در تالار‌های مختلف کارگردانی کرده بود.

امین طباطبایی (نویسنده)، آرش دادگر (کارگردان)، امین طباطبایی، آرش دادگر و ندا حبیبی (گروه بازیگران)، شهرام احمد زاده (مجری طرح و مشاور کارگردان)، عمار عاشوری (دستیار کارگردان و برنامه ریز)، کیکاووس شکوهی (دستیار کارگردان)، جاهد قربانی (مدیر صحنه)، آرش دادگر (طراح صحنه)، علیرضا زندیه (طراح نور)، مرضیه برزی (طراح لباس)، امیر رجبی (طراح پوستر و بروشور) گروه اجرایی نمایش «اودیسه ۲۰۲۰» را تشکیل می‌دهند.

نمایش «اودیسه ۲۰۲۰» به نویسندگی امین طباطبایی و کارگردانی آرش دادگر از روز یکشنبه بیست و ششم مرداد ماه ساعت ۱۹:۳۰ به مدت ۷۵ دقیقه در تالار چهارسو مجموعه تئاتر میزبان مخاطبان خواهد بود و علاقه‌مندان برای تهیه بلیت این نمایش می‌توانند به سامانه «تیوال» مراجعه کنند.

اجرای نمایش «فقط چهل روزه بودم» در تالار سایه تئاتر شهر آغاز می‌شود

«فقط چهل روزه بودم» عنوان تازه‌ترین نمایش تالار سایه مجموعه تئاتر شهر است که از روز جمعه بیست و چهارم مرداد ماه میزبان مخاطبان خواهد بود.

نمایش «فقط چهل روزه بودم» به نویسندگی مسعود هاشمی نژاد و کارگردانی مسعود طیبی از روز جمعه بیست و چهارم مرداد ماه در تالار سایه مجموعه تئاتر شهر اجرای خود را آغاز می‌کند.

مسعود طیبی کارگردان این اثر نمایشی با اشاره به ویژگی‌های این  تئاتر که با شرایطی متفاوت‌تر از اجرای جشنواره به صحنه می‌رود، توضیح داد: طی اجرای اول این اثر نمایشی در جشنواره و نیز اجرای دوم آن، نمایش براساس ساختار بازیگری «میکرواکتینگ» طراحی شده بود که در این شرایط، فضایی کاملاً سورئالیستی همراه با گسست زمان بر اجرا حاکم بود، اما برای دور سوم اجرای این نمایشنامه تغییرات عمده‌ای در اثر نمایشی به لحاظ تکنیک کارگردانی و بازی بازیگران اعمال کرده ام که می‌تواند برای تماشاگران یک تجربه متفاوت به حساب آید.

طیبی با اشاره به اینکه هنر و به ویژه تئاتر نمی‌تواند از زندگی اجتماعی و شرایط جامعه و تجربیات اجتماعی مردم کشور جدا باشد، گفت: اجرای جدید این نمایش به لحاظ مفهومی مبتنی بر شرایط کنونی است که ایران و همه جهان تحت تاثیر اوج گیری بیماری کووید ۱۹ در شرایط قرنطینه، یک سبک زندگی متفاوت و جدید را تجربه می‌کنند. در این دیدگاه نمایشنامه «فقط چهل روزه بودم» به مضمونی کاملا شخصی و اجتماعی اشاره می‌کند که ذهن همه انسان‌ها را به خصوص این روز‌ها درگیر کرده است.

طیبی با اشاره به کاربرد تئاتر درمانی نیز توضیح داد: تئاتردرمانی به دو شیوه انجام می‌شود در این چارچوب شیوه‌ای که من انتخاب کرده ام، بازگویی مسائل اجتماعی برای مخاطب و کمک به ایجاد حس هم‌ذات پنداری در او و رساندن مخاطب به نقطه درک از موقعیت و جستجوی شاه کلید رفع مشکل است.   در این فضا از نظر شخصی و روان‌شناختی محتوای نمایش به اتفاقاتی که برای افرادی که عزیزی را از دست می‌دهند، می‌پردازد. از جمله این که برخی از بازماندگان به خصوص در شرایطی که امکان برگزاری مراسم عزاداری و تسلی بخشی به خانواده‌ها وجود ندارد، دچار بیماری‌هایی مانند «سایکوسوماتیک» می‌شوند.

کارگردان نمایش «فقط چهل روزه بودم» به «محتوای اجتماعی» این اثر نمایشی نیز اشاره کرد و گفت: از نظر اجتماعی نیز نمایش به ناگفته‌ها و حرف‌هایی در دل مانده در روابط عاطفی میان زن و شوهر می‌پردازد. «فقط چهل روزه بودم» داستان زندگی زنی است که چهل روز با روح همسر نویسنده اش که در اثر کرونا فوت کرده، زندگی می‌کند و حالا  نقطه اوج داستان در چهلمین شب رخ می‌دهد.

نمایش «فقط چهل روزه بودم» به نویسندگی مسعود هاشمی نژاد، کارگردانی مسعود طیبی و تهیه کنندگی سمیه طیبی از روز جمعه بیست و چهارم مرداد ماه ساعت ۱۹ با مدت زمان ۴۵ دقیقه و قیمت بلیت ۳۰ هزار تومان در تالار سایه مجموعه تئاتر شهر به صحنه می‌رود و علاقه‌مندان برای تهیه بلیت نمایش با در نظر گرفتن شیوه نامه‌های بهداشتی تالار‌های نمایشی به صحنه می‌رود، می‌توانند به سامانه «تیوال» مراجعه کنند.

ایمان میرهاشمی و آرزوی صفی یاری (بازیگران)، حامد جبارزاده و کامران حاجی علی اکبر (دستیاران کارگردان)، حسین ابراهیم نیا (مدیر صحنه)، بهناز نادری (منشی صحنه)، سعید آرین مجد (طراح صحنه)، مجتبی گیویان (طراح نور)، متین کی منش (طراح لباس)، بتسابه نعیمانیی (طراح گریم)، یونس عبدالله پور (موسیقی)، صادق زارعی (مجری طرح)، داود زارع گاریزی (مدیرتولید)، سعید امینی (مدیر اجرا)، محسن الهی غیاثوند، حسین علی طلب (دستیاران صحنه)، نازنین طلوعی، صادق زارعی و بیتا حمزه (عکاسان)، سمیه طیبی (روابط عمومی و تبلیغات)، امیر رجبی (طراح پوستر و بروشور)، امیرحسین رکنی (طراح تیزر)، معین جورابچی و غلامحسین احمدی (گروه تیزر) و سعید امینی، نازنین طلوعی، مریم فرجاد و حسین ابراهیم نیا (همکاران گروه روابط عمومی) عوامل اجرایی نمایش «فقط چهل روزه بودم» را تشکیل می‌دهند.

چهار کتاب از محمدرضا خردمند منتشر شد

جدیدترین کتاب‌های "محمدرضا خردمند" هنرمند عرصه هنر‌های نمایشی منتشر شدند.

«آشنایی باهایپررئالیسم»، «آشنایی با طراحی نور»، «نمایشنامه مونولوگ دخترک گل فروش» و «فیلمنامه کوتاه یک نقطه» نام تازه‌ترین کتاب‌های "محمدرضا خردمند" هنرمند فعال عرصه هنر‌های نمایشی کشور است که به تازگی منتشر شده است.

این کتب از سوی مرجع تخصصی کتاب مجازی ایران، کتاب سبز و کتابناک منتشر شده که طراحی جلد این چهار اثر بر عهده "امید حاجی زاده" بوده و فیلمنامه کوتاه یک نقطه بر اساس طرحی از "مجتبی موحدزاده" به نگارش  در آمده است.

پیش از این چهارده کتاب توسط محمدرضا خردمند منتشر شده است و نمایشنامه نقش پنهان و گناه نوشته او و ترجمه اسما مویسات پس از بحران کرونا در کشور آلمان رونمایی خواهد شد.

https://teater.ir/uploads/files/1399/mordad-99/نشان-تئاتر.jpg

سومین جشنواره ملی تئاتر کوتاه کیش برگزار می‌شود

سومین جشنواره ملی تئاتر کوتاه کیش در دو بخش "کافه و ساحل" آذر ماه سال جاری در جزیره کیش برگزار می‌شود.

دبیرخانه سومین جشنواره ملی تئاتر کوتاه با حمایت سازمان منطقه آزاد کیش، برای سومین سال متوالی در آذر امسال با هدف " حمایت و تقویت جایگاه تئاتر کوتاه، هویت بخشی به نمایش‌های کافه‌ای و ساحلی، حمایت از اشکال مختلف اجرایی و آثاری، تئاتر کاربردی، تولید و حمایت از طرح‌ها و ایده‌های خلاق نمایشی" در جزیره کیش برگزار می‌کند.

علاقه‌مندان به منظور شرکت در جشنواره "کافه و ساحل" می‌توانند ۴ نسخه از آثار خود را در قالب "دی وی دی" به آدرس دبیرخانه سومین جشنواره ملی تئاتر کوتاه کیش واقع در میدان سنایی، بلوار اندیشه، ساختمان بساک، معاونت فرهنگی اجتماعی سازمان منطقه آزاد کیش، مدیریت امور هنری ارسال نمایند.

همچنین متقاضیان می‌توانند در تمامی بخش‌های جشنواره شرکت نمایند، اما از هر کارگردان یا مولف یک اثر پذیرفته خواهد شد و انتخاب آثار متناسب با رویکرد و اهداف جشنواره در اولویت خواهد بود.

متقاضیان برای ثبت نام و کسب اطلاعات بیشتر می‌توانند به سایت جشنواره به آدرس http://kishtheaterfestival.ir مراجعه کنند.ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
captcha